Spis treści
Jak dużo dzieci pracuje w Polsce?
Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Jak zwrócono uwagę w przygotowanym opracowaniu – z badań wynika, że 45 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że przed ukończeniem pełnoletności podejmowała się pracy zarobkowej.
Po raz pierwszy do pracy, najczęściej dorywczej (75 proc. badanych), szli między 15. a 16. r.ż., przy czym częściej robili to mieszkańcy małych ośrodków niż dużych miast (54 proc. względem 41 proc.). Zdaniem autorów badania, „może to wynikać z faktu, że to tam dostępna jest najszerzej najpopularniejsza praca sezonowa, czyli zbieranie owoców, ponieważ taką formę zarobkowania deklarowało 47 proc. badanych z doświadczeniem pracy w wieku nastoletnim.
Wygląda na to, że nabywanie doświadczeń związanych z rozwojem zawodowym przed „18-stką” jest w Polsce niezwykle popularne, co, jak wskazano, pozornie kłóci się z danymi Eurostatu, z których wynika, że pomiędzy 15. a 19. rokiem życia w Polsce zatrudnienie znajduje tylko ok. 4–5 proc. osób.
– Pozornie, bo mowa o zatrudnieniu pełnowymiarowym i legalnym (etat), tymczasem z badania, które zleciło WEI, wynika, że młodociany Polak pracuje przede wszystkim w szarej strefie, tj. bez żadnej formalnej umowy. Deklaruje to aż 70 proc. badanych mających doświadczenia z pracą przed 18. rokiem życia. Jeśli młodociany dostaje jakąś umowę, to jest zwykle zlecenie lub dzieło – wskazują autorzy badania.
Jak Polacy oceniają pracę dzieci?
Polacy dopuszczają pracę dzieci, jeśli jest ona dobrowolna i służy ich rozwojowi. – Chcielibyśmy także, by nie była wyrazem desperacji powodowanej trudną sytuacją życiową, a raczej, aby budowała w dzieciach etos odpowiedzialności i dyscypliny potrzebnych do osiągania ważnych celów życiowych w dorosłości – wskazano.
Jednocześnie podkreślono, że jeśli praca w wieku nastoletnim jest przemyślana, ma jasny cel i nie powoduje rezygnacji z edukacji, to przynosi wymierne korzyści.
Z drugiej strony, niemal co czwarta badana osoba, która pracowała w okresie nastoletnim przyznała, że zmusiła je do tego trudna sytuacja materialna rodziny, ale ten motyw jest częstszy w pokoleniu obecnych czterdziestolatków, czyli osób, które podejmowały pierwsze płatne zajęcia na przełomie lat 90. i 00.
Jednak autorzy badania przyznają, że Polacy mają raczej pozytywny stosunek do pracy osób niepełnoletnich – 61 proc. jest zdania, że praca zarobkowa na wczesnym etapie pomoże młodej osobie w późniejszym życiu. Taki sam odsetek uważa, że jest to dobre narzędzie edukacji finansowej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?