Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziennikarstwo na KUL ma już 15 lat. Przyznano nagrody AKLAUD lubelskim dziennikarzom

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
„Nie będziecie dobrymi dziennikarzami, jeśli nie będziecie mieli szacunku do najbardziej lichego, na pierwszy rzut oka, człowieka” podsumowała tegoroczna zwyciężczyni nagrody AKLAUD, Małgorzata Żurakowska. Gali towarzyszyła konferencja naukowa z okazji 15-lecia istnienia Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania na KUL.

Nagroda Akademicki Laur Dziennikarski (AKLAUD) powstała w 2014 roku z inicjatywy KUL i UMCS. Statuetka corocznie przyznawana jest osobom łączącym pracę w mediach z aktywnością akademicką. Nagroda jest wręczana w dwóch kategoriach: AKLAUD oraz AKLAUD MŁODYCH.

– Doktor Żurakowska uwypukliła znaczenie mediów akademickich w całym systemie mediów lubelskich. Pani doktor nie tylko przyczyniła się do powstania Centrum Medialnego na KUL, ale wyszkoliła wielu młodych lubelskich radiowców – mówiła przewodnicząca kapituły nagrody AKLAUD, dr hab. Iwona Hofman.

Nominowani w kategorii AKLAUD: Anna Gmiterek-Zabłocka (Radio TOK FM), Tomasz Kowalewicz (Akademickie Radio Centrum, Gazeta Wyborcza), Monika Pietraszkiewicz (TVP 3 Lublin) oraz dr Małgorzata Żurakowska (Polskie Radio Lublin). Laureatką została wieloletnia dziennikarka radiowa i wykładowczyni, Małgorzata Żurakowska:

– Szacunek do ludzi jest rzeczą piramidalną. Nie będziecie dobrymi dziennikarzami, jeśli nie będziecie mieli szacunku do najbardziej lichego, na pierwszy rzut oka, człowieka – mówiła dr Żurakowska odbierając statuetkę.

Laureatem AKLAUD Młodych został Artur Siekaczyński (RMF FM, Akademickie Radio Centrum). Nominowane w tej kategorii były również Aneta Dyrla (TVP 3 Lublin) oraz Joanna Kukier (Akademickie Radio Centrum).

– Artur Siekaczyński zadebiutował jako dziennikarz i publicysta, który odpowiada za skuteczną komunikację międzyuczelnianą. Jego kandydaturę zgłosiła Politechnika Lubelska, doceniając jego współpracę z mediami UMCS-u – mówiła o zwycięzcy Hofman.

Dziennikarstwo na KUL gotowe na kolejne lata wyzwań

Tegorocznej Gali towarzyszyła konferencja naukowa, „Jaki nadawca” Wpływ sztucznej inteligencji na media” , a inauguracyjny wykład „Gdy sztuczna inteligencja kłamie. Dziennikarstwo (algorytmiczne) w poszukiwaniu prawdy” wygłosił prof. dr hab. Jan Kreft z Politechniki Gdańskiej.

– Spodziewaliśmy się, że być może sztuczna inteligencja pomoże nam w dążeniu do prawdy, idei tak bliskiej uczelni. Niestety, dzisiejszy wykład profesora Krefta mówi, że jej górny pułap to halucynacje – podkreśla prof. Karol Kluza, wieloletni dyrektor Instytutu Dziennikarstwa.

Obecna dyrektor Instytutu, dr hab. Justyna Szulich-Kałuża podkreśliła, że praca nad kształceniem przyszłych dziennikarzy jest wielopłaszczyznowa i stale się rozwija.

– Siłą naszego uniwersytetu są pracownicy i studenci, a jego fundamentem jest głębokie zakorzenienie w myśli humanistycznej i identyfikacja z wartościami uniwersalnymi – mówiła dr hab. Szulich-Kałuża.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski