Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzika przyroda w Lublinie ma potencjał. Startuje VII edycja Zielonego Budżetu

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
“Naturalnie, w mieście!” to hasło VII edycji Zielonego budżetu na 2024 r. Tym razem uwaga zostanie poświęcona potencjałowi dzikiej przyrody w Lublinie. Nabór wniosków potrwa do połowy stycznia.

– Zielony Budżet to narzędzie partycypacji dające możliwość zaplanowania zieleni przez mieszkanki i mieszkańców, a jego edycje tematyczne, które wprowadziliśmy kilka lat temu, wskazują kierunek tych działań. W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na roślinność rozwijającą się na nieprzekształconych terenach, bez ingerencji człowieka - wyjaśnił Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Tegoroczna edycja projektu dotyczy obszarów miejski, które powstały naturalnie i posiadają walory przyrodnicze, krajobrazowe, środowiskowe i estetyczne.

– Nieurządzona zieleń może być wykorzystana i spójnie połączona z systemem urządzonych terenów miejskich. Utrzymanie zieleni to nie tylko koszenie trawników i zakładanie rabat z krzewów ozdobnych, ale również świadome działania polegające na ograniczeniu ingerencji człowieka w przyrodę, inicjowaniu i sterowaniu naturalnymi procesami, a czasem brakiem jakichkolwiek działań – poinformowała Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Założenia Zielonego Budżetu

W projektach, które można zgłaszać, trzeba pamiętać, że zakres ingerencji w naturalną przestrzeń zieloną musi być ograniczony i wyważony. Zakłada się działania takie jak: wydzielenie miejsc do odpoczynku z naturalnych materiałów, działania edukacyjne (pogadanki, spacery, tablice edukacyjne), artystyczne instalacje, ochrona obszarów cennych przyrodniczo, pozostawienie bezpiecznych dla roślin i zwierząt stref.

– Zależy nam, żeby chronić każdą taką przestrzeń i informować o tym, jakim gatunkom i procesom ma ona służyć. Niektóre miejsca chcemy tylko pokazać, oznaczyć w terenie oraz na mapie i udokumentować. W innych znaleźć kompromis pomiędzy ograniczeniami wynikającymi z ochrony przyrody, a udostępnieniem jej mieszkankom i mieszkańcom z dostosowaniem, w określonym stopniu, do funkcji rekreacji. Mamy na myśli działania z pełnym poszanowaniem przyrody – mówi Katarzyna Antoń, miejski architekt zieleni.

Wnioski można składać online na platformie decyduje.lublin.eu. od poniedziałku (18 grudnia) do 14 stycznia 2024 r. Ocenę formalną złożonych wniosków zaplanowano od 22 stycznia do 12 lutego 2024 r. Po ocenie formalnej, w dniach 19-26 lutego 2024 r., autorzy projektów będą mieli możliwość odwołania się od jej wyników. Listę projektów wybranych do realizacji poznamy na przełomie marca i kwietnia 2024 r.

W tym roku, edycja Zielonego Budżetu pod hasłem #SkweryOdNowa objęła 11 projektów. 9 z nich już zrealizowano, dwa są w trakcie projektowania.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski