Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny lubelski koziołek stanął przy Teatrze Starym. Opowiada historię miłosną. Zobacz zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Dobre wiadomości dla fanów nowej lubelskiej tradycji - Historyczny Szlak Lubelskiego Koziołka wzbogacił się o kolejny punkt. W sobotę (16 grudnia) obok Teatru Starego stanął Łukasz.

Także koziołek Onufry po długiej nieobecności powrócił na schody ratusza. Natomiast w sobotę (16 grudnia) o godz. 12:00 przy Teatrze Starym odsłonięta została rzeźba koziołka Łukasza.

- Dziś z wielką radością witamy Łukasza, naszego uroczego koziołka, który właśnie zagościł w sercu naszego pięknego miasta - czytamy na na profilu społecznościowym Lubelskie Koziołki. - Nowego przyjaciela na kolejną ulicę wprowadził fundator tej wspaniałej rzeźby, firma PHU URBAN. To wyjątkowe wydarzenie - ta urocza figurka nie tylko doda uroku przestrzeni publicznej, ale także przypomni nam o lokalnej historii.

Imię Łukasz dla koziołka nie zostało wybrane przez przypadek. Ma ono uhonorować imię pierwszego architekta i właściciela Teatru Starego w Lublinie – Łukasza Rodakiewicza.

- Ten teatr powstał z miłości - czytamy na stronie Fundacji Lubelskie Koziołki. - Jego architekt jak i właściciel Łukasz Rodakiewicz pochodził z rodziny od lat osiadłej w Lublinie. Był idealną partią dla niejednej lublinianki. Trzykrotnie żonaty, ale to właśnie dla drugiej żony, młodziutkiej Marianny Drewnowskiej stracił głowę. Piętnastoletnia Marianna zafascynowana teatrem marzyła by mieć swój własny. Zakochany mężczyzna długo nie zwlekał z działaniem. Po wykupieniu parceli na tyłach kamienicy swojego teścia przy Rynku 11 sięgającej zbiegu ulic Dominikańskiej i Jezuickiej wystawił pierwszy gmach teatralny w Lublinie.

Gdzie spotkamy w Lublinie koziołki?

Koziołek Onufry wita turystów przed ratuszem. Atrybutem Onufrego jest trąbka, nawiązująca do postaci miejskiego hejnalisty, śp. Onufrego Koszarnego. Kazik znajduje się przy Bramie Krakowskiej i jest wyposażony w poziomicę i klucz. „Kazik” to nawiązanie do króla Kazimierza Wielkiego, za czasów którego zbudowano właśnie Bramę Krakowską. Budowla jest odchylona od pionu o około 70 cm, stąd też nowa figurka została wyposażona w trzymaną w ręku poziomicę.

Staś jest trzecim punktem na Szlaku Koziołków Lubelskich. Znajduje się na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 i to nie jest przypadkowa lokalizacja. Koziołek nawiązuje do całej historii ulicy Staszica i budynku szpitala. Jest doktorem.

Lucek - hipster wpatrzony w ekran swojego laptopa, którego można znaleźć w Lubelskim Centrum Konferencyjnym; Vetek - koziołek-weterynarz postawiony w hołdzie weterynarzom przy klinice weterynaryjnej na Szmaragdowej. Światłowid stojący przy Warsztatach Kultury na ul. Grodzkiej i upamiętniający wkład Lublina w rozwój technologii i produkcji włókien światłowodowych.

Koziołek o imieniu Marianna, stoi przy najstarszym budynku SPSK Nr 1, pochodzącym z połowy XVII w. Imię Marianna jest nieprzypadkowe i pochodzi od pierwszej przełożonej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Klasztorze przy ul. Staszica 16 - siostry Marianny Kulisińskiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski