Europejski Kongres Finansowy 2024 o najważniejszych wyzwaniach dla gospodarki i demokracji w Europie

Materiał informacyjny Fundacja "Centrum Myśli Strategicznych"
Co roku sopocki hotel Sheraton staje się centrum krajowego i europejskiego życia gospodarczego i finansowego. Europejski Kongres Finansowy odbędzie się w tym roku w dniach 10-12 czerwca.

Europejski Kongres Finansowy jest działającym przez cały rok, otwartym na współpracę i zmiany think tankiem, a czerwcowe wydarzenie jest kulminacją całorocznej aktywności kongresu i zwieńczeniem organizowanych cyklicznie specjalistycznych konferencji. Do Sopotu co roku przyjeżdżają międzynarodowe autorytety świata ekonomii, finansów, ubezpieczeń, ale także polityki.

- Kongres rozpoczynamy prezentacją firmy McKinsey&Company dotyczącą przepływów kapitałowych na świecie. Nie tylko pod kątem zaangażowania funduszy inwestycyjnych, ale także pod względem przepływu dóbr i usług – mówi prof. Leszek Pawłowicz, wiceprezes zarządu Centrum Myśli Strategicznych, koordynator EKF. - Celem jest odpowiedź na pytanie co możemy zrobić, aby procesy kapitałowe wspierały demokracje, a nie totalitaryzmy. Pierwszego dnia gość specjalny EKF, prof. Timothy Snyder z Yale University oraz Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF pochylą się nad tematem Europejskiego liberum veto, jakie konsekwencje niesie wymóg jednomyślnego głosowania, z perspektywy historycznej i współczesnej.

Europejski Kongres Finansowy to również okrągłostołowe dyskusje w trzech filarach. Pierwszym są makroekonomiczne wyzwania na lata 2024-2027. Drugim - zarządzanie ryzykiem w bankach, trzecim postęp technologiczny -big data, sztuczna inteligencja, a rozwój sektora finansowego.

- Profesor Jerzy Hausner przedstawi indeks wiarygodności ekonomicznej Polski – dodaje Leszek Pawłowicz. - Poprosiliśmy także 28 ekspertów o przedstawienie prognoz ekonomicznych, na podstawie których wspólnie wypracowany zostanie konsensus prognostyczny, będący podstawą dla rekomendacji rozwiązań jakie należy wprowadzić, aby zapewnić bezpieczny i zrównoważony rozwój.

Podczas trzech dni Kongresu odbędzie się kilkadziesiąt konferencji i paneli dyskusyjnych także o poszukiwaniu równowagi między korzyściami i ryzykiem dla klientów instytucji finansowych, bezpiecznym obiegu danych i dalszej cyfryzacji sfery komercyjnej i publicznej, wyzwaniach związanych z finansowaniem wielkich projektów inwestycyjnych (transformacja energetyczna, w tym energetyka jądrowa, wydatki zbrojeniowe, udział polskich firm w odbudowie Ukrainy), o możliwościach wspierania konkurencyjności przedsiębiorstw przez sektor bankowy, ubezpieczeniowy i rynek kapitałowy, działaniach na rzecz wzrostu wiarygodności ekonomicznej Polski, o zielonej transformacji, stymulowaniu wzrostu oszczędności długookresowych i inwestycji, racjonalizacji polityki mieszkaniowej i imigracyjnej, działaniach dla wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej Polski i UE.

Uczestnikami Europejskiego Kongresu Finansowego są przedstawiciele instytucji finansowych oraz przedsiębiorstw prywatnych i publicznych, decydenci kształtujący politykę gospodarczą, a także wybitni eksperci ze świata nauki i firm doradczych z Polski i zagranicy. Dzięki zaangażowaniu pro bono grupy ponad 500 ekspertów EKF regularnie zabiera głos w międzynarodowych konsultacjach Komisji Europejskiej, Rady Stabilności Finansowej czy europejskich urzędów nadzoru. Przygotowywane stanowiska koncentrują się na istotnych z polskiego punktu widzenia rozwiązaniach zwiększających stabilność systemu finansowego oraz wspierających procesy integracji rynków finansowych.

Wśród gości tegorocznego EKF są wspomniany prof. Timothy Snyder z Yale University; Helena Viñes Fiestas, Spanish Financial Markets Authority; Andrzej Domański, minister finansów; Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego;

Kongresowi towarzyszy Akademia EKF. W jej ramach 100 studentów, rekomendowanych przez swoje uczelnie zawalczy w konkursie esejów “Co zmienilibyśmy w Polsce i w Europie”. Trzeciego dnia kongresu w ramach Akademii EKF odbędzie się Debata Oksfordzka nad tezą: Unia Europejska powinna zintegrować państwa członkowskie i przyjąć formę “Stanów Zjednoczonych Europy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Europejski Kongres Finansowy 2024 o najważniejszych wyzwaniach dla gospodarki i demokracji w Europie - Dziennik Bałtycki

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski