Uwaga na fałszywe e-maile przychodzące rzekomo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - To zapewne próba zainfekowania komputerów - alarmuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

W poniedziałek rano do Zakładu zadzwoniło kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Nasi klienci dostali e-maile z adresów zus@gov.pl z tytułem „zaległe składki”. To zapewne próba zainfekowania komputerów, więc przypominamy – korespondencję elektroniczną prowadzimy z klientami przez Platformę Usług Elektronicznych - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Czujność internautów wzbudził nieprawidłowy adres, który był w stopce wiadomości. Zawierała ona adres skrzynki oparty o domenę rządową „gov.pl”. Tymczasem strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę „gov.pl”.

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie otwierać załączników ani linków zawartych w wiadomościach otrzymanych poza Platformą Usług Elektronicznych. Korespondencja od oszustów może spowodować zainfekowanie komputera i umożliwić im dostęp do danych wrażliwych, zapisanych w pamięci komputera.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu - przestrzega Małgorzata Korba.

Osoby, które mają wątpliwości co do otrzymanej korespondencji mogą skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

(źródło ZUS)

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz także