18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Farba, ruch, kształt. Nominowani do "Żurawi" w kategorii "Obraz"

Sylwia Hejno
Anna Chabros i jej "Kołowrotek"
Anna Chabros i jej "Kołowrotek" materiały organizatora
Przedstawiamy kolejnych nominowanych do "Żurawi - Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych" w kategorii "Obraz". Finalistów poznamy 9 maja podczas uroczystej gali w Studiu Radia Lublin.

"Kołowrotek" Anny Chabros kontynuuje tradycję polskiej szkoły animacji poklatkowej (która powstaje ze zdjęć zmieniających swe położenie przedmiotów). Wystawę o tym samym tytule - zarówno film, jak i makietę z lalkami - prezentowała niedawno w Galerii Białej. Wykreowała opowieść o czasie w duchu "Alicji w krainie czarów". Oczywiście animacji stworzyła znacznie więcej, bo zainteresowała się nią już na studiach na Wydziale Artystycznym UMCS. Jej filmy pojawiły się na festiwalach, m.in. na "Dwóch Brzegach", "Festivalu In Out" w gdańskim CSW "Łaźnia", czy na festiwalu filmowym przy "Se-Ma-Forze", studiu filmowym, w którym kontynuuje naukę.

Wystawa Anny Chabros "Kołowrotek"

Kolejną nominowaną w kategorii "Obraz" jest tancerka Ewelina Drzał. Występowała w filmach krótkometrażowych, w autorskim spektaklu "Iloraz" na minionych "Kontestacjach", oraz w "Królowej Śniegu" w reżyserii Katarzyny Aleksander--Kmieć w Teatrze Andersena. Tę rolę publiczność z pewnością zapamiętała. Ewelina Drzał za pomocą tańca opowiedziała wzruszającą historię Gerdy, która ruszyła na poszukiwanie Kaja. Po premierze od razu posypały się pozytywne recenzje, chociaż było to jej pierwsze spotkanie z zawodowym teatrem. Obecnie jest związana z Grupą Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej i uczy tańca wpół-czesnego. W Lublinie studiowała medycynę, a tańczy od dziecka.

"Iloraz" Eweliny Drzał

Tomek Maped Pizoń, artysta ulicy, pracuje w przestrzeni publicznej od 12 lat. Łatwo rozpoznać jego prace, ponieważ lubi "brud" i dużo efektów. Jego pierwszą realizacją w naszym mieście (pochodzi ze Śląska) była wiklinowa toaleta dla psów. Chętnie udziela się w wydarzeniach dotyczących "wandalizmu" i opowiada o społecznym obliczu street-artu oraz o odpowiedzialnym tworzeniu. Regularnie prowadzi Warsztaty Szablonu, współpracował z mnóstwem instytucji i organizacji pożytku publicznego. Swoje prace wystawiał w galeriach polskich i niemieckich. Interesuje się także graffiti i techniką mixed media, która polega na łączeniu różnych mediów wizualnych.

Warsztaty Szablonu Tomka Mapeda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski