Tematem tegorocznej edycji Kodów jest „nagłos”
- Chodzi o postulat zabieranie głosu w sprawach ważnych, a nie zamykanie się w sobie z lękiem wobec świata, o zabieranie głosu w sprawach wspólnych w poczuciu, że "trzeba", że nikt nas nie zwolnił z obowiązku „wymierzania sprawiedliwości widomemu światu” . Chodzi też o obecność głosu ludzkiego w programie. O nagłaśnianie tego, co czasami zbyt cicho myślimy – mówi Jerzy Kornowicz, komisarz festiwalu.
A festiwal otworzy w środę w Wirydarzu CK Arooj Aftab, laureatka Grammy 2022, artystka o korzeniach pakistańskich, mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku. Aftab zaprezentuje materiał z nowej płyty „Love in Exile” śpiewając poetyckie, meandrujące linie w języku urdu. Towarzyszyć jej będą pianista Vijay Iyer, gwiazda amerykańskiego jazzu oraz syn tamilskich imigrantów oraz basista Shahzad Ismaily z rodziny pakistańskiej, jeden z nieoczywistych bohaterów współczesnej sceny muzycznej (grał m.in. z Lou Reedem, Tomem Waitsem, Laurie Anderson czy Johnem Zornem).
W czwartek Kody przeniosą się do Klasztoru OO. Dominikanów (ul. Złota 9) i już tam zostaną do końca. Tego dnia zakipi kobieca energia. Mowa o premierowym programie „Iran – tradycja i awangarda”, w którym wybrzmią utwory polskich i irańskich kompozytorek. Utwory wykonają dobrze znani kodowym widzom i słuchaczom artyści i artystki flow unit – Ewa Liebchen, Anna Kwiatkowsa, Paweł Czarny, Mikołaj Pałosz, Magda Kordylasińska oraz Farnaz Modarresifar na santurze. Na program koncertu złożą się utwory nawiązujące do perskiej kultury muzycznej – najoczywistszym, choć niekoniecznie najważniejszym odniesieniem jest użycie tradycyjnych instrumentów perskich.
Również w czwartek na scenę wyjdzie Królówczana Smuga i przeniesie nas w zupełnie inne klimaty dźwiękowe. Klimaty będące antywojenną manifestacją, muzycznym paktem o nieagresji i reakcją na strach i bezradność. Mimo rodzimych konotacji, mocnej tożsamości artysty związanego z tradycją biłgorajską, będzie to nie lada awangardowe przeżycie.
W piątek Kodami zawładnie tradycja. Emanacją tego będą warsztaty muzyczne, a także potańcówka z ukraińskim zespołem US Orchestra.
Z kolei sobotni wieczór upłynie pod znakiem brzmień analogowo-elektronicznych. Pojawią się duże nazwiska sceny eksperymentalnej – Jérôme Noetinger oraz Audrey Chen.
Last but not least. W niedzielę zobaczymy projekt, który powstał we współpracy z Fundacją Harmonie i Hałasy – BIT 20. Drugi rok z rzędu, czołowi muzycy z Norwegii zaprezentują premierowo w Polsce nowy program powstały dzięki wsparciu Funduszy EOG w ramach Działania 2. „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.
Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Bilety obowiązują tylko na środowy koncert Arooy Aftab (70/90 zł).
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?