MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Lepsza wiedza to lepsza praca

Redakcja
sxc.hu/zdjęcie ilustracyjne
Zdobycie kwalifikacji i kompetencji potrzebnych na rynku pracy, upowszechnienie nauczania przedszkolnego i działania, których celem ma być poprawa sytuacji osób wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem. Na projekty związane z edukacją i włączeniem społecznych w regionie zarezerwowano ponad 304,2 mln euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Ponad 180 mln euro trafi na aktywne włączenie, usługi społeczne i zdrowotne oraz rozwój i upowszechnianie ekonomii społecznej. Realizacja specjalnych projektów ma doprowadzić do zahamowania zjawiska uzależniania od pomocy społecznej, dziedziczenia biedy i niekorzystnych postaw społecznych. Przewidziane są programy aktywizacji społeczno-zawodowej klientów ośrodków pomocy społecznej, osób niepełnosprawnych, programy wychodzenia z bezdomności i wsparcia młodzieży zagrożonej ubóstwem.

Działania poza instytucjonalne propagujące wspieranie osób niepełnosprawnych i starszych mają poprawić dostępność do wysokiej jakości usług społecznych użyteczności publicznej i usług zdrowotnych. Projekty będą dotyczyć też wsparcia rodziny, w tym rodzinnych form pieczy zastępczej, tworzenia punktów doradczych czy wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin.

Włączeniu społecznemu sprzyjać będzie także tworzenie miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw, które w swojej działalności łączą cele gospodarcze ze społecznymi. Bezzwrotnym wsparciem finansowym ma zostać objęte m.in. założenie i zatrudnienie w spółdzielni socjalnej, doposażenie stanowiska pracy, podnoszenie kwalifikacji i doświadczenia pracowników sektora ekonomii społecznej. Celem tych działań ma być poprawa sytuacji osób wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz zwiększenie zatrudnienia w ekonomii społecznej.

Upowszechnienie edukacji przedszkolnej, kształcenie postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy oraz poprawienie efektywności kształcenia zawodowego to kolejne założenia programu regionalnego.

Projekty mają doprowadzić do zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach, rozszerzenia oferty zajęć i podniesienia jakości nauczania. W kształceniu ogólnym przewidziano środki na rozwijanie kompetencji kluczowych, niezbędnych na rynku pracy, m.in. w zakresie przedmiotów ICT, matematyczno-przyrodniczych i języków obcych. Oświata będzie miała fundusze na wyposażenie pracowni, tworzenie warunków do nauczania eksperymentalnego i pracę z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zarezerwowano też fundusze na podnoszenie kompetencji lub kwalifikacji nauczycieli, doradztwo edukacyjno-zawodowe młodzieży i pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

Duży nacisk położony będzie na poprawienie efektywności kształcenia zawodowego. Uczniowie, młodociani pracownicy, a także nauczyciele, instruktorzy praktycznej nauki zawodu i pracownicy skorzystają m.in. na współpracy szkół i placówek oświatowych z pracodawcami (mają powstać np. wspólne programy nauczania, organizowane będą praktyki i staże dla uczniów, nauczycieli i instruktorów). Celem współpracy ze szkołami wyższymi ma być zwiększenie dostępu uczniów i nauczycieli do nowoczesnych narzędzi, a dodatkowym wsparciem dla młodzieży będzie wyposażenie pracowni i pomoc stypendialna.

Dorośli skorzystają z dofinansowania kwalifikacyjnych kursów zawodowych i możliwości potwierdzenia zdobytych umiejętności poprzez odpowiednie egzaminy. Dla nich przewidziano certyfikowane szkolenia w zakresie ICT i języków obcych. Celem tych działań ma być zwiększenie zatrudnienia uczniów szkół zawodowych, podniesienie kompetencji i kwalifikacji osób dorosłych. Na edukację i projekty związane z podnoszeniem kwalifikacji i kompetencji w regionie zarezerwowano 124 mln euro.
Dodatkowe 45,5 mln euro będzie przeznaczonych na budowę i remonty infrastruktury usług społecznych, m.in. placówek wsparcia i ośrodków interwencji kryzysowej. Zwiększenie zainteresowania edukacją zawodową ma stać się faktem przez prace modernizacyjne i zakup wyposażenia pracowni i warsztatów kształcenia praktycznego.

Kontakt
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Lublin - tel.: 0800 17 51 51, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski