Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala "Ambasador Wschodu 2018". Anioły trafiły do przedsiębiorców, społeczników i artystów

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Daniel M. Cetlicer/materiały organizatora
Tytuły „Ambasador Wschodu 2018” przyznane. Chodzi o doroczne wyróżnienie, którego misją jest odkrywanie i promowanie wartościowych działań podejmowanych na terenie Polski wschodniej i jej pogranicza.

W gronie nagrodzonych znaleźli się twórcy Suwałki Blues Festival (kategoria "Projekt"), miasto Zamość (kategoria "Samorząd"), Poleski Park Narodowy (kategoria "Turystyka"), twórcy marki "Dary Natury" z miejscowości Koryciny na Podlasiu (kategoria "Biznes").

W kategorii „Społecznie odpowiedzialny" nagrodzony został dr Paweł Grabowski - prezes Fundacji "Hospicjum Proroka Eliasza" w Michałowie na Podlasiu. Lekarz przeżył swoją śmierć. Jego serce na 45 sekund przestało bić. Po tym doświadczeniu postanowił otworzyć wiejskie hospicjum domowe.

- Nie urodziłem się na wschodzie Polski, ale traktuję to miejsce jako swój dom. Jestem w nim zakochany po uszy. Mimo trudu i znoju jestem szczęśliwy, że placówka funkcjonuje i rozwija się - powiedział dr Paweł Grabowski.

Tytuł „Honorowy Ambasador Wschodu" otrzymał prof. Andrzej Strumiłło, artysta, poeta, malarz i fotograf, którego prace wystawiane były m.in. na Ukrainie, w Rosji, Chinach, Japonii i Wietnamie. Co go inspiruje? - To światłość bijąca na Wschodzie. To też kwestia sentymentu do kraju dzieciństwa, bo pochodzę z Wilna. Do dziś czuję się obywatelem Rzeczpospolitej Obojga, a nawet Trojga Narodów - podkreślił nagrodzony.

Nagrodą w kategorii „Kultura i sztuka" został uhonorowany prof. Stanisław Baj, artysta malarz urodzony w Dołhobrodach w powiecie włodawskim. - Moje miejsce jest nad rzeką Bug, na styku wielu kultur. Ono może być przykładem dla młodych ludzi, że można mieć swoje zdanie, a jednocześnie być tolerancyjnym - powiedział twórca.

Nagrodę specjalną odebrał przedstawiciel Stowarzyszenia Panorama Kultur z Wojsławic w powiecie chełmskim.

- Mamy ambicję, żeby naszych ambasadorów pokazać światu, nie tylko Polsce. Nagrodzone podmioty nie muszą być duże, ale pomysły na działalność muszą być niestandardowe - przyznał Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Kraina Bugu” i członek jury konkursu.

Laureaci otrzymali statuetki złotoskrzydłych aniołów, zaprojektowane przez rzeźbiarza Leszka Kunickiego.

Sobotnia gala odbyła się w Hotelu Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim. Podczas wydarzenia przeprowadzono aukcję dzieł sztuki. Na zakończenie wystąpił zespół Czeremszyna.

Nagrody dla społeczników, artystów i przedsiębiorców**
Zwycięzców wybrało kilkunastoosobowe jury złożone z przedsiębiorców, samorządowców, artystów oraz laureatów poprzednich edycji konkursu. W tym roku nominowanych oceniali: Barbara Chwesiuk - Grupa Bialcon, dr Krzysztof Piróg - Uniwersytet Rzeszowski, Małgorzata Majewska - Grupa K2, Barbara Luszawska - Landart Festiwal, Janusz Chrostowski - ekspert ds. komunikacji marki, dr Ewa Glińska - Politechnika Białostocka, Hubert Gonera – Landbrand, Leszek Stafiej - ekspert ds. komunikacji społecznej, Piotr Duda - Festiwal Stolica Języka Polskiego, Waldemar Sulisz - dziennikarz i twórca Europejskiego Festiwalu Smaku oraz Daniel Parol - redaktor naczelny magazynu „Kraina Bugu”.

Nagrody wręczane są od 2013 roku. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Leon Tarasewicz, Barbara Wachowicz, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, ks. Stefan Batruch, Festiwal Land Art, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Organizatorem wydarzenia jest wydawca magazynu „Kraina Bugu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski