Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaz łupkowy: Mieszkańcy woj. lubelskiego popierają wydobycie

EP
Mieszkańcy woj. lubelskiego popierają wydobycie gazu łupkowego
Mieszkańcy woj. lubelskiego popierają wydobycie gazu łupkowego Ewa Pajuro
Mimo lokalnych protestów, poparcie dla poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego w woj. lubelskim jest duże - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska. Co ciekawe, mieszkańcy wolą sąsiedztwo wiertni niż np. farmy wiatrowej czy biogazowni.

Obecnie 72 proc. respondentów z woj. lubelskiego popiera wydobycie nawet gdyby wieża wiertnicza miała stanąć w pobliżu ich domów (to nieco więcej niż dwa lata temu, kiedy "za" było 71 proc. badanych).

- Poparcie dla gazu łupkowego w woj. lubelskim jest wysokie i stabilne - komentowała Lena Kolarska-Bobińska, posłanka do Parlamentu Europejskiego, na której zlecenie zostało przeprowadzone badanie. Wzięło w nim udział tysiąc osób z woj. lubelskiego. Badanie było prowadzone w styczniu tego roku.

Na pytanie o ogólny stosunek do kwestii wydobycia gazu łupkowego swoje poparcie wyraziło 88 proc. ankietowanych z woj. lubelskiego (to nieco mniej niż dwa lata temu, gdy "za" było 93 proc. z nich).

- Poparcie dla gazu łupkowego trzeba mądrze wykorzystać - podkreślała Kolarska-Bobińska. - Nie wolno go zaprzepaścić na przykład poprzez lokalizację wiertni z pominięciem dialogu z okolicznymi mieszkańcami - dodała.

Co ciekawe, mieszkańcy woj. lubelskiego w większym stopniu popierają wydobycie w ich sąsiedztwie gazu łupkowego niż np. pomysł budowy farmy wiatrowej ("za" jest 68 proc.) czy biogazowni ("za" jest 50 proc.). Kolarska-Bobińska podkreślała, że to zaskakujący wynik, bo w Europie to właśnie gaz łupkowy traktowany jest jako zagrożenie dla środowiska, natomiast farmy i biogazownie uznawane są za tzw. "zielone", czystsze i przyjaźniejsze źródła energii. - Opór wobec nich może być podyktowany stereotypami i niewiedzą, ponieważ osobiste doświadczenia mieszkańców Lubelszczyzny z farmami i biogazowniami są niewielkie - tłumaczyła.

Unia pyta o gaz łupkowy

Około 7800 ankiet wypełniono do połowy lutego w unijnych konsultacjach dotyczących gazu łupkowego. 27 proc. z nich uzupełnili Polacy (tak przynajmniej wynika z deklaracji). Bardziej aktywni są tylko Francuzi (38 proc.). Konsultacje potrwają do 23 marca. Swoje zdanie może wyrazić każdy. Wyniki konsultacji będą brane pod uwagę przy przygotowaniu unijnego dokumentu na temat bezpiecznego wydobycia m.in. gazu łupkowego.

Ankieta: ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch

(Unconventional fossil fuels (e.g. shale gas) in Europe - Niekonwencjonalne paliwa kopalne (np. gaz łupkowy) w Europie)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski