Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy rozum śpi, budzą się potwory. Trzy plagi dla współczesności w Labiryncie

Sylwia Hejno
Sylwia Hejno
Kuratorki Magdalena Linkowska i Agnieszka Cieślak, montaż prac
Kuratorki Magdalena Linkowska i Agnieszka Cieślak, montaż prac SH
Nowa wystawa w Labiryncie kreśli obraz zagrożeń dla demokracji. Otwarcie 1 września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

„Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza - to plaga nacjonalizmu. Druga - to plaga rasizmu. Trzecia - to plaga religijnego fundamentalizmu.” - przestrzegał Ryszard Kapuściński w Imperium.

„Trzy plagi” będą spojrzeniem na współczesną Polskę i zagrożenia, które czyhają na demokrację. Jest częścią ogólnopolskiego „Roku Antyfaszystowskiego”, w którym galeria bierze udział. Porusza wątki takie jak kobiety, feminizm, wykreowana medialna rzeczywistość, nacjonalizm, wreszcie - plaga jako nagła katastrofa, której wcześniejsze symptomy nam umknęły.

Kolejną inspiracją jest rycina Francisco Goi „Gdy rozum śpi, budzą się potwory”. Może stanowić przestrogę przed stanem umysłowego i emocjonalnego uśpienia, co umożliwia dojście do głosu najciemniejszym instynktom.

- Trzy plagi to dla nas punkt wyjścia, Kapuściński wskazuje, że łączy je agresywna, wszechwładna irracjonalność. Oddałyśmy głos artystom, aby spróbowali odpowiedzieć na te hasła i dokonać diagnozy. Zależało nam również na tym, aby mogli się do nich odnieść ci urodzeni po 89 r., pokazując spojrzenie swojego pokolenia - mówią kuratorki, Magdalena Linkowska i Agnieszka Cieślak.

Obok prac Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Doroty Nieznalskiej czy Jadwigi Sawickiej pojawią się nazwiska młodych twórców, na przykład Barbary Gryki, która jako blogerka udaje się na wojnę.

W wystawie weźmie udział łącznie ponad czterdziestu artystów i artystek, jej część będzie cyfrowa i te prace zainteresowani (np. instytucje, domy kultury, ale nie tylko) będą mogli otrzymać. Wystawie będzie też towarzyszył obszerny program edukacyjny.

„Trzy plagi” to kolejna wystawa w Labiryncie, która wpisuje się w nurt debat o współczesności. „DE-MO-KRA-CJA” odnosząca się do hasła skandowanego na ulicach, wskazywała na m.in. relacje sztuki i władzy. Ta pierwsza stara się obnażyć opresję drugiej, przez co sztuka często pozostaje z władzą w konflikcie. Artyści poruszali takie zagadnienia jak wolność, równość, tolerancja i sprawiedliwość społeczna.

„Wojna i Pokój” poddawała z kolei analizie pewien martyrologiczny kanon ukształtowany przez polskie malarstwo historyczne. Wystawa badała również współczesną ikonografię militarną, taką, która stara się przepracować różne tematy, odpowiedzieć na słynne pytanie Adorna: „Czy po Auschwitz możliwa jest poezja?”

„Trzy plagi”, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5; otwarcie: 1.09, godz. 18.00; spotkanie z artystami: 1.09, godz. 15.00.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski