Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarczy raport województw: Lubelskie wypadło słabo

DUN
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum
Raport Polska 2011 przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie zaskakuje - pod względem wysokości produktu krajowego brutto lubelskie plasuje się na dziesiątym miejscu wśród 16 województw. Mamy złą sytuację na rynku pracy i jedną ekspresówkę, która tak naprawdę wcale nią nie jest. Nadzieja w zagranicznych inwestorach.

- W okresie 2007-2010 nie nastąpiło zmniejszenie zróżnicowania pomiędzy regionami w zakresie poziomu rozwoju - czytamy w dokumencie. Autorzy raportu wnioski czerpią m.in. z analizy PKB osiąganego przez poszczególne województwa. Lubelskie wygenerowało w 2010 r. ok. 51 mld zł , podczas gdy np. Mazowsze - 311 mld zł. - Możliwości zmniejszania dysproporcji są niewielkie. Chyba że prowadzona będzie polityka państwa wspierająca słabsze regiony - np. przez przekazywanie zwiększonych środków na infrastrukturę. Przecież to brak dostępności komunikacyjnej jest jedną z przyczyn gorszej sytuacji gospodarczej Lubelszczyzny - tłumaczy prof. Marian Żukowski z Wydziału Ekonomicznego UMCS.

Na infrastrukturę transportową raport także zwraca uwagę. Co ciekawe - jesteśmy jednym z województw, gdzie w latach 2007 - 10 przybyło najwięcej "dróg publicznych o nawierzchni twardej" - 7,2 proc. Gorzej jest, jeśli chodzi o autostrady i drogi ekspresowe. Tych pierwszych nie mamy wcale, drugich - 4,2 km. - Chodzi o obwodnicę Piask, która ma parametry "ekspresówki". Odcinek nie jest jednak tak oznaczony, bo jest zbyt krótki - tłumaczy Krzysztof Nalewajko, rzecznik GDDKiA w Lublinie.

Eksperci MRR przyjrzeli się też sytuacji na rynku pracy. I tu lubelskie nie wypada najlepiej. Poza tym - 25 proc. mieszkańców (druga pozycja w kraju) stanowią u nas emeryci i renciści. Województwo ciągle
się też wyludnia.

Lubelskie zanotowało najmniej inwestycji zagranicznych na jednego mieszkańca (61 euro w okresie 2007-10). Ale raport zwraca uwagę, że pod względem zmian w napływie pieniędzy od zagranicznych firm do Polski, środek ciężkości zaczyna przesuwać się na wschód. - Lubelszczyzna ma szansę przyciągnąć inwestorów. Pod warunkiem, że powstanie infrastruktura - m.in. lotnisko - zaznacza prof. Żukowski. - Potencjał istnieje, trzeba go jednak umieć wykorzystać. Przykład - chwalimy się wieloma absolwentami uczelni. Co z tego, skoro później okazuje się, że to ludzie z kwalifikacjami, których nie potrzebują przedsiębiorcy. Dlatego trzeba jakość i kierunki kształcenia dostosowywać do potrzeb - podsumowuje ekonomista.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski