MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grają w planszówki, rozwiązują krzyżówki i przełamują bariery. Licealiści pomagają seniorom z Domu Opieki Społecznej

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Nadesłane
- Nasz projekt walczy z problemem społecznym, jakim jest różnicowanie społeczeństwa oraz narastanie barier międzypokoleniowych. Wspólnie wierzymy, że nie musi tak być - zaznaczają twórcy projektu.

"Pokoleniowy Dialog" licealistów z Lublina

Projekt "Pokoleniowy Dialog" powstał z inicjatywy nastolatków z różnych szkół m.in.: V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie. Misja licealistów koncentruje się na promowaniu dialogu i wymiany doświadczeń między różnymi grupami wiekowymi, by lepiej zrozumieć i docenić unikalne perspektywy każdego pokolenia.

- W świecie, gdzie różnice pokoleniowe często prowadzą do podziałów i nieporozumień, nasz projekt dąży do zniesienia stereotypów i pokazania, że niezależnie od wieku, wszyscy jesteśmy częścią jednej społeczności. Wierzymy, że przez wspólne rozmowy i dzielenie się wiedzą, możemy zbudować lepsze, bardziej zjednoczone społeczeństwo, a tym samym zapewnić integrację i tworzenie się pozytywnych relacji pomiędzy pokoleniami - podkreśla Kamil Kowalik, jeden z licealistów biorących udział w projekcie.

Nastolatkowie zaznaczają, że ich projekt skupia się głównie na prowadzeniu cotygodniowego wolontariatu w Domu Pomocy Społecznej. Wolontariat obejmuje zarówno opiekę osobistą taką jak spacery czy odwiedzanie pokoi podopiecznych, jak i zajęcia grupowe.

- Gramy w planszówki, rozwiązujemy krzyżówki, rozmawiamy, ale też prowadzimy zajęcia tematyczne m.in. zajęcia gastronomiczne oraz warsztaty z cyberprzemocy, gdzie przedstawiliśmy podopiecznym zagrożenia czekające na nich w internecie oraz sposoby na ochronę przed nimi. W tym czasie zdobywamy wiele cennych lekcji życiowych, czerpiąc z doświadczenia osób starszych, co pozwala nam spojrzeć na świat z ich perspektywy i rozwijać swoją empatię. Taki wolontariat daje nam wiele radości, dużo energii oraz motywacji do działania - mówi Kowalik.

Uczniowie prowadzą również prelekcje w szkołach na temat znaczenia dialogu międzypokoleniowego oraz aktywnie zbierają pieniądze na zakup przedmiotów potrzebnych w domu pomocy społecznej.

- Prowadzimy też sondy uliczne, w ramach których pytamy ludzi z różnych pokoleń o rady dla młodzieży oraz różnice międzypokoleniowe, jakie dostrzegli. W ten sposób promujemy wymianę doświadczeń, docierając do szerszego grona odbiorców - podsumowuje Kamil Kowalik.

Olimpiada Zwolnieni z Teorii

Inicjatywa jest realizowana w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, która umożliwia nastolatkom zdobycie doświadczenia, a w przyszłości ma ułatwić im znalezienie pracy. Każdy, kto ukończy projekt, zdobywa międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. Akcja skierowana jest przede wszystkim dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski