Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komitet Krzysztofa Żuka przedstawił kandydatów do Rady Miasta Lublin. Kto znalazł się na listach? Zdjęcia

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Z poparciem Platformy Obywatelskiej (swojej macierzystej partii), Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 Szymona Hołowni, Nowej Lewicy oraz Wspólnego Lublina o czwartą kadencję powalczy Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Formacje te skompletowały także wspólną listę do rady miasta. W piątek oficjalnie przedstawiono kandydatów, którzy wejdą w jej skład.
Z poparciem Platformy Obywatelskiej (swojej macierzystej partii), Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 Szymona Hołowni, Nowej Lewicy oraz Wspólnego Lublina o czwartą kadencję powalczy Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Formacje te skompletowały także wspólną listę do rady miasta. W piątek oficjalnie przedstawiono kandydatów, którzy wejdą w jej skład. Łukasz Kaczanowski
Syn lubelskiej posłanki KO, znany autor kryminałów, miejscy radni, Lubelski Lider Bezpieczeństwa - to między innymi z tych osób składają się listy komitetu prezydenta Krzysztofa Żuka do Rady Miasta Lublin.

Z poparciem Platformy Obywatelskiej (swojej macierzystej partii), Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 Szymona Hołowni, Nowej Lewicy oraz Wspólnego Lublina o czwartą kadencję powalczy Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Formacje te skompletowały także wspólną listę do rady miasta. W piątek oficjalnie przedstawiono kandydatów, którzy wejdą w jej skład.

I tak: w okręgu nr 1 (obejmującym Bronowice, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawę, Za Cukrownią) listę otwiera Krzysztof Żuk Przypomnijmy, że w przypadku, gdy uzyska reelekcję będzie musiał zwolnić mandat miejskiego radnego. "Dwójkę" otrzymała Anna Augustyniak (PSL), w przeszłości sekretarz województwa lubelskiego. Od 2 marca będzie pełniła funkcję zastępczyni prezydenta ds. społecznych. Zajmie miejsce Moniki Lipińskiej, która przeszła do zarządu miejskiej spółki MOSiR. Na "trójce" wylądowała radna miejska Anna Ryfka, która pierwotnie miała startować z list KO do Sejmiku Województwa Lubelskiego.

W okręgu nr 2 (Konstantynów, Rury, Sławinek, Szerokie, Węglin Północny) liderem listy została Monika Orzechowska, radna miejska. Tuż za nią znalazł się Marcin Wroński (z ramienia Polski 2050), pisarz, autor kryminałów retro, który wcześniej deklarował chęć udziału w wyścigu o fotel prezydenta Lublina, ale ostatecznie z niego zrezygnował.

W okręgu nr 3 (Czuby Północne i Południowe, Węglin Południowy) z pierwszej pozycji o mandat radnej miejskiej ubiegać się będzie Magdalena Szczygieł-Mitrus, sekretarz zarządu dzielnicy Rury. Na dalszych miejscach figurują m.in. Jarosław Pakula (przewodniczący Rady Miasta Lublin w tej kadencji) i Celina Stasiak, prezes Lubelskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, a w latach 1998-2006 radna miejska.

"Jedynka" w okręgu nr 4 (Czechów, Sławin) powędrowała do Jadwigi Mach (Wspólny Lublin), wieloletniej radnej miejskiej.
Listę zamknie z kolei Mariusz Banach, obecnie z-ca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.

Liście w okręgu nr 5 (Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary) przewodzi Bartosz Margul (PO), od 2014 r. radny miejski. Na czwartym miejscu widnieje Konrad Wcisło, syn lubelskiej posłanki KO - Marty.

"Jedynką" w okręgu nr 6 (Abramowice, Dziesiąta, Głusk, Kośminek, Wrotków, Zemborzyce) będzie z-czyni Żuka Beata Stepaniuk-Kuśmierzak. Ta lista obfituje w aktualnych radnych miejskich z klubu prezydenckiego. Z tego okręgu startuje ich aż troje: Leszek Daniewski ("dwójka"), Piotr Choduń ("trójka") i Elżbieta Dados ("czwórka"). Z przedostatniego miejsca o mandat radnego rywalizować będzie Arkadiusz Szczepański, emerytowany policjant i Lubelski Lider Bezpieczeństwa, który od 2012 r. przeprowadza ankiety na temat bezpieczeństwa w lubelskich dzielnicach.

- Jako przedstawiciele różnych partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń chcemy wziąć odpowiedzialność za nasze kochane miasto - wskazywał Krzysztof Żuk.

Jak informowały wcześniej media, ostateczny kształt list komitetu prezydenckiego rodził się w bólach. Proponowany podział miejsc w jej obrębie zanegowała Marta Wcisło, szefowa zarządu powiatowego PO w Lublinie, która stwierdziła, że jej partia nie jest na nich odpowiednio reprezentowana. Był to zatem w spór w "rodzinie", bo Krzysztof Żuk jest jednocześnie wiceprzewodniczącym regionu lubelskiego PO. Finalnie udało się jednak wypracować porozumienie.

- Jesteśmy jedynym miastem tej wielkości w Polsce, w którym zbudowaliśmy tak szeroką koalicję. A to oznacza, że jej pięciu uczestnikom trzeba stworzyć warunki do kompromisu, a to nigdy nie jest łatwe. Bo jeśli jedno rozwiązanie zaakceptują jedni, to mogą go nie zaakceptować drudzy. Stąd długość negocjacji opisana kilkunastoma dniami - ocenił Żuk.

I dodał:

- Nie było momentu, w którym byłbym przekonamy, że ta koalicja jest zagrożona. Co oznacza, że wszyscy konstruktywnie debatowali o swoich miejscach na liście i potrafili budować kompromisy, które dla niektórych są spore. Ale też wydaje się, że ta pozycja ich kandydatów na liście przy sprawnej kampanii, którą przygotowujemy daje równe szanse wszystkim, nie tylko tym, którzy znaleźli się na tzw. miejscach biorących.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. W ich ramach wskażemy między innymi skład 31-osobowej Rady Miasta Lublin.

PEŁNA LISTA KANDYDATÓW KOMITETU PREZYDENTA KRZYSZTOFA ŻUKA DO RADY MIASTA LUBLIN

OKRĘG NR 1

1. Krzysztof Żuk

2. Anna Augustyniak

3. Anna Ryfka (obecna radna)

4. Zbigniew Jurkowski (obecny radny)

5. Kamila Florek

6. Zbigniew Targoński (obecny radny)

7 Krzysztof Żelazowski

OKRĘG NR 2

1. Monika Orzechowska (obecna radna)

2. Marcin Wroński

3. Dariusz Sadowski (obecny radny)

4. Monika Kwiatkowska (obecna radna)

5. Grzegorz Wierzchowski

6. Katarzyna Paszkowska

7. Józef Kaźmierczak

OKRĘG NR 3

1. Magdalena Szczygieł-Mitrus

2. Wiktor Sawicki

3. Jarosław Pakuła (obecny radny)

4. Celina Stasiak

5. Jan Madejek

6. Ryszard Czerwieniec

7. Anna Glijer

OKRĘG NR 4

1. Jadwiga Mach (obecna radna)

2. Marcin Bubicz (obecny radny)

3. Grzegorz Lubaś (obecny radny)

4. Sebastian Błaszczyk

5. Marta Gutkowska

6. Klaudia Wartacz

7. Mariusz Banach

OKRĘG NR 5

1. Bartosz Margul (obecny radny)

2. Waldemar Kępa

3. Aneta Lis

4. Konrad Wcisło

5. Anna Tarnowska

6. Mirosław Orłowski

7. Magdalena Kamińska (obecna radna)

OKRĘG NR 6
1. Beata Stepaniuk-Kuśmierzak

2. Leszek Daniewski (obecny radny)

3. Piotr Choduń (obecny radny)

4. Elżbieta Dados (obecna radna)

5. Marcin Krupiński

6. Michał Marciniak

7. Arkadiusz Szczepański

8. Agnieszka Wójcik

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski