MKTG SR - pasek na kartach artykułów

I będzie jasno. Latarnie staną wzdłuż kilku ulic w Lublinie

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
materiały prasowe
Kosynierów, Nałkowskich, Pasieczna, Zemborzycka – to m.in. ulice przy których w tym roku powstanie oświetlenie. Łącznie na terenie całego miasta ok. 300 nowoczesnych latarni.

Latarnie drogowe staną wzdłuż ul. Kosynierów. Chodzi o odcinek o długości ok. 900 metrów. Ratusz zaczął szukać wykonawcy inwestycji, która ma być zrealizowana w ciągu pół roku. Pieniądze na prace pochodzą z puli budżetu obywatelskiego.

– Z początkiem roku przystępujemy do realizacji zadań drogowych zaplanowanych na najbliższe miesiące. Część z nich dotyczy również budowy oświetlenia, które jest ważnym elementem infrastruktury drogowej oraz wpływa na poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Te prace stanowią nieodłączny komponent przy budowie i przebudowie ulic, ale realizujemy je również jako samodzielne zadania – mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Również z budżetu obywatelskiego sfinansowana będzie budowa oświetlenia wzdłuż ul. Zemborzyckiej. Chodzi o odcinek od skrzyżowania z ul. Wolińskiego do linii wysokiego napięcia. Stanie tam 15 latarni.

- Trwają przygotowania do opracowania dokumentacji dla budowy oświetlenie drogowego na tzw. „starej” części ul. Nałkowskich. Nowych 80 lamp pojawi się na odcinku około 1200 metrów – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Jaśniej przy drogach zrobi się też w dzielnicy Szerokie. Oświetlony zostanie trakt pieszy od ul. Siewierzan w stronę ul. Nałęczowskiej (staną tam co najmniej 4 latarnie parkowe). Minimum 5 lamp zostanie odtworzonych odtworzenie na ul. Jaśminowej.

Miasto wykona też oświetlenie ciągu pieszego od ul. Hetmańskiej do ul. Kawaleryjskiej o długości 270 m, gdzie planowanych jest 9 nowych lamp. Pojawi się też oświetlenie przy ul. Pasiecznej (ok. 25 latarni) oraz przy ul. Zdrowej.

- Koszt zaprojektowania i budowy oświetlenia we wskazanych lokalizacjach to ponad 2 mln zł – wylicza Góźdź.

Jeszcze w lutym ma zakończyć się budowa ulic Bliskiej i Skowronkowej. Wraz z drogami powstało też oświetlenie. Przy obu drogach stanęło łącznie 140 latarni.

W ciągu ostatnich 5 lat na terenie Lublina zamontowano ok. 2,6 tys. punktów oświetlenia na ponad 180 ulicach.

- W samym 2023 r. postawiono ponad 300 latarni – przypomina Góźdź.

Na liście „świetnych inwestycji” w ub. roku pojawiły się ulice, m.in. Zdrowa, Zadębie, Mełgiewska, Robotnicza, Dożynkowa, Kolorowa, Bajkowa, Wądolna, Ślaskiego, Zemborzycka, Nałkowskich oraz Stary Gaj.

- Miasto zrealizowało również doświetlenie przejścia pieszo-rowerowego przez ul. Sławinkowską w pobliżu ul. Świerkowej (naprzeciwko Zespołu Szkół nr 12), doświetlenie przejść dla pieszych przez ul. Willową – w rejonie kościoła pw. Św. Brata Alberta oraz naprzeciwko wejścia do Ogrodu Botanicznego UMCS – wskazuje Góźdź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski