Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Myśli Schumanna krytykuje zmiany w mediach publicznych. „Element budowy superpaństwa”

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Instytut Myśli Schumanna (IMS) wydał oświadczenie, w którym domaga się od rządu Donalda Tuska powstrzymania się do przeprowadzania zmian w mediach publicznych. Zdaniem przedstawicieli organizacji, powinny one służyć do „prezentowania wizerunku Polski w Europie i promowania Wspólnoty Narodów Europy Schumana a nie superpaństwa, we wszystkich wymiarach społecznych, kulturalnych, naukowych, gospodarczych, religijnych i politycznych”.
Przejęcie mediów elementem budowy superpaństwa? Komunikat Instytutu Myśli Schumanna.
Przejęcie mediów elementem budowy superpaństwa? Komunikat Instytutu Myśli Schumanna. Adam Jankowski / Polska Press

Instytut Myśli Schumanna o zmianach w mediach publicznych

Instytut przekonuje w swoim oświadczeniu, że „obecnie w Europie dąży się do budowy superpaństwa” przeciwko czemu był patron organizacji Robert Schumann.

„Pan Donald Tusk jako członek Europejskiej Partii Ludowej, do której kiedyś należał Schuman, która wówczas działała na rzecz budowania Wspólnoty Narodów Europy, powinien kontynuować dzieło Schumana, a nie przeciwstawiać się Jego ideom. Dążenie do superpaństwa w ideologii Spinellego jest jednocześnie niszczeniem wspólnot narodowych, a także walką z tradycjami religijnymi i kulturowymi narodów, aby ostatecznie usunąć także takie instytucje narodowe jak parlamenty, przekazując ich rolę do Brukseli” – pisze Instytut w oświadczeniu.

Oświadczenie ws. mediów publicznych

Według przedstawicieli IMS, jednym z elementów wspomnianej „budowy superpaństwa” jest „podporządkowanie i przekazanie narodowych mediów publicznych pod kontrolę i do dyspozycji centralnej władzy w Brukseli”.

„Obecnie, kiedy w Brukseli przyspieszono działania w kierunku tworzenia superpaństwa, przejęcie kontroli na mediami publicznymi w poszczególnych narodach, w tym także w Polsce, ma być instrumentem wspierającym skuteczną realizację budowania superpaństwa, co ma być też działaniem na rzecz usuwania platform medialnych, na których obywatele i cały naród mógłby wyrażać swoje opinie i uzyskiwać bieżącą i aktualną informację oraz wyrażać swoją kulturę, wiarę, tradycję i przywiązanie do ojczyzny” – czytamy w oświadczeniu.

Instytut uważa więc, że działania rządu Donalda Tuska są „zamachem na Wspólnotę Narodową, Państwową i demokrację, co ma prawdopodobnie sprzyjać budowaniu superpaństwa, a w konsekwencji będzie prowadzić do niszczenia Wspólnoty Narodów Europy Schumana”.

Zmiany w mediach publicznych elementem budowy superpaństwa

„Jako Instytut, który ma obowiązek głoszenia idei Schumana w celu powrotu Unii Europejskiej do korzeni, rozwoju Trójmorza oraz Polskiej rzeczywistości społecznej w duchu Schumana, chcemy jasno zaprotestować przed próbą monopolizowania mediów w Polsce i próbę sekowania wartości jakimi jest wolność słowa. Zapowiedzi obecnego rządu są sprzeczne z duchem demokracji, tolerancji i suwerenności Polski. Apelujemy do Premiera Donalda Tuska o zaniechanie tego bezprecedensowego ataku na Wolność i Niezależność mediów. Działanie takie stoi w sprzeczności z duchem budowania Wspólnoty oraz ze standardami krajów demokratycznych” – napisał IMS w komunikacie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Instytut Myśli Schumanna krytykuje zmiany w mediach publicznych. „Element budowy superpaństwa” - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski