Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak lubelskie gminy poradziły sobie w pandemii? Sprawdziła to Fundacja Wolności

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Fundacja Wolności we współpracy z lokalnymi działaczami społecznymi z regionu przyjrzała się finansom 10 gmin z województwa lubelskiego. Powstał raport o kondycji finansowej poszczególnych samorządów po roku walki z pandemią koronawirusa.

Z opracowania wynika, że lubelskie samorządy całkiem nieźle poradziły sobie w czasie pandemii. Zdaniem autorów sprawozdania wpłynęły na to ograniczone wydatki bieżące, w tym uszczuplone fundusze na nagrody. Zamość ograniczył nawet zatrudnienie w urzędzie. Pandemia przyniosła gminom niespodziewane oszczędności, np. z tytułu obsługi długu - wynik spadku stóp procentowych. Lublin zaoszczędził w ten sposób ok. 9 mln zł, a Puławy połowę tej sumy.

Lockdown doprowadził do niższych nakładów na promocję i kulturę. W przypadku wydatków na sport oszczędności są znikome. W pandemii wzrosło zapotrzebowanie na usługi z zakresu pomocy społecznej.

– Widać to zarówno po Domach Pomocy Społecznej, jak i indywidualnych usługach opiekuńczych. W tym zakresie wydatki samorządów wzrosły – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

Wszystkie badane gminy wdrożyły pracę zdalną urzędów. Część z nich sfinansowała testy na Covid-19 dla pracowników. Od 3 do 23 proc. urzędników przebywało w ubiegłym roku na izolacji domowej, ale zdarzyło się, że na kwarantannie było do 55 proc. zatrudnionych osób.

– W większych gminach diagnozowanych było więcej przypadków koronawirusa, co wynika również z większej liczby testów. Miasta grodzkie, takie jak Chełm, Lublin czy Zamość zdecydowały się opłacić testy pracownikom. W Chełmie wykryto najwyższy odsetek zakażeń (55 proc. - przyp. red.). W Zamościu natomiast wykrywalność wyniosła 70 procent - dodaje Jakubowski.

Sprawdź szczegóły raportu na infografikach:

Fundacja Wolności przygotowała również zestaw gotowych rozwiązań, z których mogą skorzystać gminy. Mają służyć ograniczeniu wydatków i kosztów funkcjonowania urzędów.

– Pojawiła się potrzeba przejścia na pracę zdalną - zakup sprzętu, wdrażanie usług e-administracji. Choćby z uwagi na pandemię i wygodę obsługi mieszkańców te inwestycje powinny nastąpić jak najszybciej. Lubartów zdecydował się z kolei na wymianę żarówek w oświetleniu ulicznym. Doprowadziło to redukcji kosztów oświetlenia miasta – wskazuje Krzysztof Jakubowski.

Więcej informacji o badaniu znajdziesz na stronie fundacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski