Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak segregować śmieci? Domowe sposoby i rady na segregowanie śmieci

red
Domowe sposoby i rady na segregowanie śmieci
Domowe sposoby i rady na segregowanie śmieci Anna Kaczmarz
Nowa ustawa o czystości i porządku w gminach zachęca do segregacji śmieci. Nie poprzez apelowanie do świadomości, lecz przez nasze portfele. Czym w ogóle jest segregacja i jakie mamy korzyści z tego, że nie wrzucimy wszystkich śmieci do jednego worka?

Segregacja śmieci jest dobra nie tylko dla natury

Segregacja to nic innego, jak rozdzielanie produkowanych przez nas odpadów już w domu - tak, aby mogły być dzięki temu ponownie wykorzystane. Korzyści? Dla środowiska są oczywiste, ale… Większe dla nas samych, gdyż dzięki segregowaniu śmieci łatwiej nam się odnaleźć i utrzymać porządek w domu.

Pojemniki i worki na śmieci

Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do właściwego zarządzania odpadami. Trzeba przygotować odpowiednie pojemniki i worki na śmieci. Oczywiście inne na szkło, inne na plastik, a jeszcze inne na makulaturę. Warto zadbać o czystość zarówno tych pojemników, jak i odpadów, które wyrzucamy.

Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu oraz możliwości, to umyjmy brudne opakowania, które wyrzucamy. Nie jest to jednak konieczne, ale jeśli tak będziemy robić, to uchronimy się przed nieprzyjemnymi zapachami z koszy i pojemników, które zawierają te odpady. Pamiętajmy również, że gdy segregujemy śmieci, to częstotliwość ich wyrzucania jest mniejsza, a to niesie ze sobą dwie istotne konsekwencje. Po pierwsze, odpady dłużej znajdują się w domu, mieszkaniu, chyba że składujemy je poza domem, na terenie posesji, stąd też warto zadbać o to, aby były w miarę czyste. Po drugie, może to przynieść nam spore oszczędności w czasie, bo rzadziej będziemy wynosić śmieci, a kiedy będziemy to robić, to będzie łatwiej, gdy będą posegregowane.

I jeszcze jedno... Niepewność budzą takie widoki, jak ciężarówka z jedną skrzynią zabierająca posegregowane odpady z kolorowych kontenerów, np. na szkło, papier czy plastik. Bez obaw! Segregowane śmieci i tak muszą być posortowane na odpowiednich liniach. To przygotowanie do recyklingu.

Domowe sposoby i rady na segregowanie śmieci

Niemal każdy deklaruje, że będzie (lub już to robi) segregować śmieci. Ale czy faktycznie tak jest? Czy nie jest tak, że czasem usprawiedliwiając się brakiem miejsca, małym mieszkaniem, brakiem czasu, nie wyrzucasz wszystkiego do jednego pojemnika, tym samym tracąc możliwość odzyskania surowców. I tracąc pieniądze?

Praktyczne wskazówki o segregowaniu śmieci w Twoim domu

1. Jeśli masz w domu mało miejsca, postaraj się zaplanować każdego dnia "spacer do pojemników". Zrób to także dla zdrowia. Może nawet uda Ci się zmodyfikować swoją codzienną trasę do pracy, szkoły, na uczelnię tak, by przejść w pobliżu pojemników. Dzięki temu nie będziesz musiał przeznaczać dodatkowego miejsca w domu na gromadzenie odpadów.
Posegregowane opakowania z jednego dnia nie zajmą Ci wiele przestrzeni.

2. Każdego, komu uda się wygospodarować miejsce na gromadzenie opakowań, makulatury, szkła, metalu i innych surowców wtórnych w domu, zachęcamy do tego, by wywoził je przy jakiejś okazji, np. wypadu na zakupy. Zaoszczędza się wtedy czas i paliwo.

3. Możesz mieć w domu dwa pojemniki: jeden na odpady niesegregowalne, drugi na surowce wtórne. Możesz je posegregować już przy pojemnikach do tego przeznaczonych, wyrzucając odpowiedni rodzaj śmieci do odpowiedniego pojemnika.

4. Dobrym rozwiązaniem jest segregowanie odpadów w różnych częściach domu. Odpady niesegregowalne wyrzucaj tam, gdzie zawsze, oddzielnie możesz mieć pojemnik, worek na puszki, butelki PET, makulaturę. Gromadząc śmieci do worków, które potem wyrzucasz do pojemnika na plastik, nie zajmiesz wiele miejsca w mieszkaniu. Pamiętaj o wylewaniu zawartości puszek i butelek, unikniesz cieknięcia i brzydkich zapachów.

5. Dokładnie osuszaj wszystkie opakowania po napojach - sprawią mniej kłopotu w czasie przechowywania i nie pobrudzą rąk przy wyrzucaniu.

6. Zgniataj wszystkie puste opakowania bardzo starannie - zajmą mniej miejsca i w domu, i potem w drodze do "przetwórni".

7. Pamiętaj! Szkła nigdy nie tłucz w domu - będzie przecinało worki foliowe, w których przenosisz je do pojemników zbiorczych.

Worki, kosze i pojemniki na śmieci

Na rynku pojawiło się już wiele propozycji - wybór koszy na śmieci z podziałem dualnym (na mokre i suche) znaleźć można w hipermarketach, w sklepach z artykułami budowlanymi i w internecie. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór i zakup odpowiedniego pojemnika, zróbmy tygodniowy test. Dzięki niemu dowiemy się, ile śmieci produkujemy i które przeważają - mokre czy suche. Na podstawie testu łatwiej będzie dobrać odpowiednią wielkość pojemnika.

Miejsce i odpowiednie pojemniki na śmieci

Kuchnia to najczęściej wybierane miejsce do ustawienia kosza na śmieci. Warto więc zaopatrzyć się - jeśli jest to możliwe - w kilka pojemników do segregacji odpadów. Dzięki temu segregacja stanie się mniej czasochłonna i bardziej komfortowa.
Przy wyborze pojemnika warto również pamiętać, aby był on zamykany - chodzi o względy higieniczne. Dotyczy to głównie kosza na odpady mokre. Jeśli mamy dzieci, warto oznaczyć poszczególne pojemniki specjalnymi naklejkami, aby domownicy nie mieli wątpliwości, do którego co wrzucić.

Przygotuj kuchnię do segregacji śmieci

Jeśli zdecydujemy się na segregację śmieci bez kupowania odpowiedniego pojemnika, przyda się stary śmietnik.
Jak to zrobić? Odpady suche - takie jak makulatura lub tworzywa sztuczne - możemy przechowywać w torbach lub siatkach. Natomiast dotychczasowy kosz na śmieci wystarczy przedzielić ścianką wykonaną z cienkiego materiału, np. pleksi. Po utworzeniu w koszu dwóch komór wystarczy umieścić w nich worki i zacząć segregację. Jest to zdecydowanie tańsza propozycja, z której skorzystają domowi majsterkowicze. Pojemnik można też zrobić ze starych kartonów czy pudełek po butach. W mniejszych pojemnikach można segregować odpady suche, np. oddzielać nakrętki od butelek typu PET. Jeśli nie mamy odpowiedniej ilości miejsca w szafce, rozważmy zakup kosza, który można zawiesić na drzwiczkach lub przytwierdzić do ściany. Na rynku dostępne są też pojemniki stojące, które mają specjalne gumowe podstawki - dzięki temu nie będą się przesuwały.

Kosze na śmieci znajdziesz w sieci

Jedną z propozycji koszy na śmieci z opcją dualnego podziału można znaleźć w internecie, choćby na stronie swiatkoszy.eu. Duży wybór mają np. Leroy Merlin czy Ikea. Osoby, które cenią sobie wygląd kosza na śmieci, mają do wyboru wersję wykonaną ze stali. Pojemnik nadaje się do schowania pod kuchennym zlewem lub ustawienia w kuchni. MM

ZAUWAŻ!

Różne rodzaje odpadów produkujesz w różnym tempie. Dzięki temu również ich wynoszenie przestaje być uciążliwe. W praktyce zwykłe śmieci wynosisz codziennie, a szkło, plastik PET, aluminium i papier - nawet raz na dwa-trzy tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski