Jak ulica Przełom stała się papieską

  Jak ulica Przełom stała się papieską

  Barbara Majewska

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Norbert Wojciechowski, prezes wydawnictwa Norbertinum, w czerwcu 1979 r. miał akredytację dziennikarską i wraz z kilkuset- osobowym gronem dziennikarzy towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.
  - To, co mnie najbardziej uderzyło, to kłamstwa radia i telewizji, które nierzetelnie przedstawiały relację z pobytu Ojca Świętego w naszym kraju. Dziennikarzom z Zachodu to się w głowie nie mieściło. Na szczęście miliony Polaków, którzy byli obecni na spotkaniach z papieżem, zachowały w pamięci prawdziwy obraz tamtych wydarzeń - wspomina dziś Norbert Wojciechowski.

  Z jego inicjatywy ul. Przełom w Lublinie w 1989 r. zmieniła nazwę na ul. Jana Pawła II.

  - Wnioskowałem o to już w 1988 r., ale władze miasta w pierwszej chwili nie chciały się zgodzić na nadanie ulicy imienia osoby żyjącej, jak to robiono za komunizmu w przypadku ulicy Stalina czy Bieruta - zaznacza prezes Wojciechowski. - Musimy pamiętać, że Lublin jest trzecim miejscem w Polsce (po Wadowicach i Krakowie) tak blisko i znacząco związanym z papieżem. Przecież przez 24 lata Karol Wojtyła był pracownikiem naukowym KUL. Powinniśmy to przekazywać Polakom i turystom odwiedzającym nasze miasto, bo jest to powód do dumy i chluby - dodaje.

  Jeszcze tylko do czwartku czekamy na Wasze wspomnienia związane z postacią Jana Pawła II. Można je przesyłać na adres: bmajewska@kurierlubelski.pl albo dostarczyć do redakcji: Krakowskie Przedmieście 10.

  Jutro płyta z Kurierem

  W czwartek razem z Kurierem będzie można kupić specjalną płytę z nagraniami z jedynej wizyty papieża Polaka na Lubelszczyźnie. W ten sposób chcemy uczcić piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II, która przypada dokładnie 2 kwietnia. Płyta składa się z czterech filmów.

  I. Jan Paweł II w Lublinie - 9 czerwca 1987

  Najważniejsze fragmenty z pobytu Ojca Świętego w naszym mieście. Obejrzymy jak przejeżdżał ulicami Lublina, gdzie witały go tłumy wiernych oraz przypomnimy sobie słowa z pamiętnej mszy św. na Czubach.
  Czas: 35 min 48 s.
  Scenariusz i realizacja: ks. Leszek Surma

  II. Zamość 12 czerwca 1999 roku

  Zdjęcia archiwalne z wizyty papieża w Zamościu, gdzie przy kościele Matki Bożej Królowej Polski odprawił liturgię słowa.
  Czas: 11 min 55 s.
  Scenariusz i realizacja: ks. Leszek Surma

  III. Ze sztambucha do sztambucha

  Zdjęcia ze spotkania papieża z pracownikami naukowymi i studentami KUL.
  Czas: 10 min 03 s.
  Scenariusz i realizacja: ks. Leszek Surma

  IV. Lublin modli się, Lublin pamięta

  Zobaczymy Lublin tuż po śmierci papieża, kiedy lublinianie gromadzili się spontanicznie, by wspólnie modlić się i wspominać Jana Pawła II.
  Czas: 13 min 08 s. Scenariusz i realizacja: Anna Dąbrowska.
  Materiały filmowe, które znalazły się na płycie udostępniła nam TVP Lublin.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zapytanie

  pst (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  a żadnych lepszych zdjęć z tamtego zdarzenia nikt nei chce udostępnić, nie wierzę że prawie milion ludzi nie zrobiło ani jednego zdjęcia... poza tym material filmowy na tej płytce z kuriera jest po...rozwiń całość

  a żadnych lepszych zdjęć z tamtego zdarzenia nikt nei chce udostępnić, nie wierzę że prawie milion ludzi nie zrobiło ani jednego zdjęcia... poza tym material filmowy na tej płytce z kuriera jest po prostu biedny - za mało jak na tylugodzinną wizytę, material oklepany już dawno w TV, dajcie coś dziubdzius@tlen.plzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ojciec Święty

  mary (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Parafia św. Rodziny.Ojcze Święty pamiętamy.Gdybyśmy my zapomnieli, kamienie wołać będą.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo