Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie były początki „Solidarności” w Chełmie? Felieton

Marcin Dąbrowski, IPN Lublin
Biuletyn Informacyjny Regionu Chełmskiego zaczął się ukazywać w grudniu 1980 r.
Biuletyn Informacyjny Regionu Chełmskiego zaczął się ukazywać w grudniu 1980 r. Fot. przystanekhistoria.pl
Niesprawiedliwy sposób rozdziału przedświątecznego zaopatrzenia w wędliny i mięso wywołał w grudniu 1980 r. ostry konflikt między Międzyzakładowym Komitetem Założycielskim NSZZ „Solidarność” w Chełmie, a ówczesnymi władzami województwa. To wydarzenie, wraz z falą lipcowych strajków, wpisało się w początki chełmskiej „Solidarności”.

W propagandzie PRL-owskiej Chełm lansowany był przez długie lata jako pierwsza siedziba Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i kolebka komunistycznej Polski.

Ten krzywdzący dla miasta i jego mieszkańców wątek (w rzeczywistości Manifest PKWN 22 lipca 1944 r. ogłoszono w Moskwie, a urzędowanie komitetu w Chełmie było sprawą mocno dyskusyjną) akcentowano szczególnie wyraźnie, od kiedy w 1975 r. powiatowy dotychczas Chełm stał się miastem wojewódzkim. Niezależnie od towarzyszących temu uwarunkowań politycznych, nastąpiło wówczas znaczne podźwignięcie ekonomiczne miasta. Widomym tego przykładem był rozwój największego zakładu pracy w tym mieście - Chełmskich Zakładów Obuwia im. PKWN, zatrudniających wówczas ponad 3700 pracowników. W 1980 r. Chełm liczył 53 tys. mieszkańców.

Lipcowe strajki roku 1980

Zryw strajkowy 1980 r. na Lubelszczyźnie objął także Chełm. 17 lipca 1980 r., miasto odwiedził I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, wizytując nagłośnioną propagandowo Studencką Akcję „Chełm-80”. Właśnie tego dnia doszło do rozpoczęcia dwudniowego strajku grupy pracowników Przedsiębiorstwa Transportowo-Sprzętowego Budownictwa „Transbud” Oddział IV w Chełmie. 19 lipca zastrajkowali kierowcy Zakładu Komunikacji Miejskiej w Chełmie, paraliżując miasto wzorem kierowców komunikacji miejskiej w Lublinie, którzy zrobili to dzień wcześniej. 19 lipca nie podjęli pracy także kolejarze w warsztatach Wagonowni PKP w Chełmie, wzorem swoich kolegów z lubelskiej Lokomotywowni. 21 lipca przerwali pracę kierowcy Zakładu Transportu Łączności w Chełmie. Strajk kierowców komunikacji miejskiej ponowiono 23 lipca, aby skłonić władze do ustępstw. Postulaty zgłaszano jeszcze w kilku innych zakładach pracy, w których jednak nie podjęto strajków. Należy też odnotować, że 22 lipca 1980 r. doszło w Chełmie do nie wyjaśnionego incydentu: ktoś oblał farbą cokół pomnika Braterstwa Broni, sławiącego przyjaźń ze Związkiem Sowieckim.

Budowanie struktur „Solidarności”

Wzorem większych i bardziej aktywnych ośrodków pracowniczych w kolejnych tygodniach września 1980 r. zaczęto przystępować w Chełmie do tworzenia struktur założycielskich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych (potem NSZZ „Solidarność”). Jako jedni z pierwszych, 17 września, swój Komitet Założycielski utworzyli kolejarze z Lokomotywowni PKP Chełm. 27 września powołano już Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” dla całego Chełma. Na jego przewodniczącego wybrano Bogusława Mikusa z Chełmskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, który od tego momentu stał się na wiele lat wiodącą postacią chełmskiej „Solidarności”. Przez pierwsze miesiące chełmski MKZ stanowił część struktur Regionu Środkowo-Wschodniego, a przewodniczący Mikus wchodził w skład regionalnego MKZ w Lublinie.

W grudniu 1980 r. doszło do ostrego konfliktu między Międzyzakładowym Komitetem Założycielskim NSZZ „Solidarność” w Chełmie a władzami województwa chełmskiego (nota bene, wojewoda chełmski i Urząd Wojewódzki w Chełmie miały siedzibę w przedwojennym gmachu dyrekcji PKP, gdzie w lipcu 1944 r, miał także urzędować PKWN). Przyczyną sporu był nieprawidłowy, zdaniem chełmskiej „Solidarności”, system rozdziału przedświątecznego zaopatrzenia w wędliny i mięso. Mimo mediacji ze strony MKZ Regionu Środkowo-Wschodniego, 23 grudnia 1980 r. doszło do jednogodzinnej akcji protestacyjnej struktur „Solidarności” w części zakładów pracy w Chełmie.

„Region Chełmski”

Rozdźwięk między chełmskim MKZ a władzami Regionu Środkowo-Wschodniego, jaki pojawił się w trakcie grudniowego konfliktu z władzami wojewódzkimi w Chełmie, doprowadził do usamodzielnienia się ośrodka chełmskiego w osobny region. Decyzję w sprawie odłączenia podjęto 20 stycznia 1981 r. Utworzono wówczas Regionalny Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Ziemi Chełmskiej z siedzibą w Chełmie. Wkrótce przyjęła się nazwa „Region Chełmski”.

Z terenu województwa chełmskiego, do nowego regionu przyłączyła się połowa struktur zakładowych w Krasnymstawie. Natomiast ośrodek we Włodawie pozostał jednak w Regionie Środkowo-Wschodnim. W ciągu 1981 r. Region Chełmski skupił w swoich strukturach 131 organizacji zakładowych i 30 tys. związkowców „Solidarności”. Wydawano własny „Biuletyn Informacyjny NSZZ «Solidarność» Regionu Chełmskiego”, który zaczął się ukazywać jeszcze w grudniu 1980 r. (początkowo jako „Biuletyn Informacyjny MKZ NSZZ «Solidarność» Województwa Chełmskiego”).

Artykuł ukazał się na portalu PrzystanekHistoria.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski