Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie oceny mieli uczniowie szkoły na Kalinie sto lat temu? W archiwum szkoły znaleziono dzienniki prowadzone w latach 1918-1939

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Dzienniki z ocenami uczniów z lat 1918-1939 – takiego odkrycia dokonano podczas porządkowania archiwum Szkoły Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie.

Na dokumenty sporządzone na początku ubiegłego stulecia trafił stażysta zajmujący się pracami w archiwum podstawówki. Jak przyznaje, spodziewał się żmudnego porządkowania zbiorów znajdujących się w zbiorach „dziesiątki”, ale nie przypuszczał, że trafi na unikatowe zapisy postępów uczniów chodzących do podstawówki 100 lat temu.

– Mówimy „odkrycie”, ale tu nie był potrzebny duży wysiłek: ktoś położył te dzienniki z boku – przyznaje archiwista Marek Gorajek. – Bardzo zainteresowała mnie ich zawartość, bo okazało się, że w spisie nazwisk dużą część stanowią żydowskie. Na Kalinowszczyźnie społeczność Żydów była bardzo liczna. To jest bardzo cenne znalezisko, które nie wiadomo jak się uchowało, bo w 1939 r. lubelskie kuratorium oświaty zostało zbombardowane. Spłonęły całe zbiory, ale te dzienniki ocalały – zauważa.

Ucz się i pracuj wygodnie!

Materiały promocyjne partnera

– Dla dwudziestolecia międzywojennego nie ma akt Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego, zniszczonych przez okupanta: poza częścią akt osobowych nauczycieli szkół średnich, które jednak ewidencyjnie włączone zostały do zespołu akt kuratorium z okresu PRL. Brak ten jest dotkliwy dla historyków oświaty i wychowania, bo tylko w niewielkim stopniu mogą go wypełnić akta miast z tego okresu, urzędów administracji państwowej i samorządowej – informuje Archiwum Państwowe w Lublinie.

Odkrycie archiwisty to 20 dzienników podpisanych jako Księga ocen sprawowania i postępów w nauce.

– Dla nas to jest niespodzianka. Jesteśmy zaskoczeni, że takie dokumenty się zachowały – przyznaje Tadeusz Szydłowski, dyrektor „dziesiątki”. – W dziennikach mamy imię i nazwisko ucznia, jakie oceny uzyskał z poszczególnych przedmiotów. To niesamowite i trudne do określenia uczucie, kiedy przegląda się informacje o postępach uczniów, którzy chodzili do naszej szkoły ponad sto lat temu - mówi.

Jak zapewnia dyrektor, w archiwum trwają poszukiwania ewentualnych kolejnych dzienników. Czym różnią się od obecnych dokumenty prowadzone w drugiej dekadzie XX w.?

– Przede wszystkim, teraz są w formie elektronicznej. Ale główną różnicą pomiędzy znalezionymi a papierowymi, które funkcjonowały jeszcze niedawno, jest pismo: w dziennikach z archiwum pismo jest piękne, kaligrafowane, wszystko jest czytelne - dodaje dyrektor.

Zapoznaniem się ze znalezionymi w podstawówce dokumentami jest Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, który gromadzi informacje na temat lubelskich Żydów. Dzienniki zbada także Archiwum Państwowe.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski