Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaskinie hazardu przenoszą się do sieci. Jednoręki bandyta groźniejszy niż kiedykolwiek

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Jednoręki bandyta groźniejszy niż kiedykolwiek
Jednoręki bandyta groźniejszy niż kiedykolwiek unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Kolejne jaskinie nielegalnego hazardu rozbite - donoszą Służby Celno-Skarbowe. Jednocześnie silna konkurencja dla tradycyjnych kasyn wyrasta w sieci. Przed zjawiskiem przestrzegają specjaliści.

143 urządzenia do gier hazardowych zabezpieczyli w tym roku funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. W samym czerwcu funkcjonariusze kontroli celno-skarbowej z Lublina, Białej Podlaskiej i Zamościa zatrzymali 45 takich urządzeń. Zabezpieczyli też ponad 6000 zł gotówki przeznaczonej na wypłaty wygranych, marihuanę, amfetaminę oraz sterydy.

Walka z jaskiniami hazardu przynosi efekty. Jednak eksperci alarmują, że zjawisko coraz częściej przenosi się do sieci. - Hazard w internecie jest bardzo niebezpieczny - podkreśla dr Bernadeta Lelonek-Kuleta, pracownik Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL i terapeuta uzależnień.

Dr Bernadeta Lelonek-Kuleta jest autorką projektu „e-Games: gry hazardowe i P2W, dane epidemiologiczne, analiza ryzyka uzależnień, profile graczy”, w ramach którego przebadano 2000 osób powyżej 15. roku życia. Efekty są niepokojące.

- Hazard internetowy jest dwa razy bardziej uzależniający niż stacjonarne, tradycyjne formy - wyjaśnia badaczka. Okazuje się, że kasyna internetowe i gry komputerowe stymulują mózg mocniej niż rozrywki w tradycyjnym kasynie. Mózg domaga się więcej bodźców, dlatego gracze dłużej oddają się nałogowi i wydają więcej pieniędzy. - Człowiek chce więcej i więcej. Stopniowo traci kontrolę - mówi dr Bernadeta Lelonek-Kuleta.

Spośród 2000 uczestników badania ponad 80 osób dokonało w ciągu 12 miesięcy zakładów pieniężnych w grach hazardowych w internecie. To ok. 4 proc. ogółu badanych. Tymczasem wg badań CBOS z 2019 r. hazard online zadeklarowało 1,2 proc. badanych. Oznacza to, że zakłady internetowe rozwijają się dynamicznie. Blisko 27 proc. graczy najprawdopodobniej jest uzależnionych od tej aktywności.

Zagrożeniem stają się także gry komputerowe typu pay to win, czyli płać by wygrać i znajdujące się w nich loot boxy. Ponad 80 proc. osób uprawiających hazard przyznaje się do płacenia za dodatki w grach i skrzynki z uzbrojeniem, które dają im przewagę nad innymi graczami.

- W internecie jesteśmy anonimowi. Możemy grać w domu, w pracy, w szkole, wszędzie. To sprawia, że hazard internetowy jest bardzo niebezpieczny - przyznaje terapeutka.

Najpopularniejsze formy hazardu w sieci to gry liczbowe Totalizatora Sportowego, zakłady sportowe online, zakłady dotyczące e-sportu lub sportu wirtualnego, gry karciane, automaty losowe i zakłady na rynkach finansowych.

W hazard najczęściej angażowali się mężczyźni, osoby poniżej 29. roku życia, mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem podstawowym, z dochodem poniżej 3000 zł.

Gdzie po wsparcie?
Pomoc w walce z nałogiem można uzyskać w Ośrodku Leczenia Uzależnień przy ul. Karłowicza 1 w Lublinie. Informację można uzyskać pod numerem telefonu 81 532 29 79.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski