MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest duże zainteresowanie na budowanie spalarni. Czy pojawi się w Lublinie?

AP
materiały prasowe
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał 39 wniosków na dofinansowanie budowy elektrociepłowni na odpady komunalne. Takie instalacje mają ograniczyć zużycie węgla. W planach jest także Lublin. Początkowo NFOŚiGW miał do dyspozycji 1 mld zł, ale ze względu na duże zainteresowanie pula zwiększyła się do 3 mld zł.

Zostało złożonych 39 wniosków z całej Polski, które opiewają łącznie na 10 mld zł w formie dotacji i pożyczek. Zakłady termicznego przekształcania odpadów w niedalekiej przyszłości mogą zastąpić dotychczasowe elektrociepłownie wykorzystujące węgiel. Instalacje nie tylko redukują zużycie węgla w ciepłownictwem, ale również rozwiązują problem odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu.

- Rozwój instalacji termicznego przekształcania odpadów stanowi istotny komponent transformacji ciepłownictwa. Prowadzi do zmniejszenia zależności od importu nośników energii, wykorzystując potencjał energetyczny lokalnego paliwa jakim są odpady. Przyczyni się też do zahamowania wzrostu ponoszonych przez mieszkańców kosztów ogrzewania i zagospodarowania odpadów – zaznacza Dominik Bąk, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Polsce mamy takie spalarnie, ale potrzeba ich jeszcze więcej

- Elektrociepłownie zasilane odpadami wytwarzanymi przez mieszkańców funkcjonują w Bydgoszczy, Białymstoku, Koninie, Zabrzu, Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, Rzeszowie i Warszawie, obie ostatnie są w tej chwili rozbudowywane. Prace trwają także przy budowie tego typu instalacji w Olsztynie i Gdańsku. Potrzeba kolejnych. W Polsce, pracuje zatem 9 zakładów o potencjale przetworzenia ok. 1,3 mln ton odpadów rocznie, co jest całkowicie nieporównywalne z możliwością 96 zakładów niemieckich dysponujących mocą przerobową ok. 26,3 mln ton. Wydajność instalacji odniesiona do jednego mieszkańca jest w Niemczech ponad 11-krotnie większa niż w Polsce. Podobne dysproporcje występują wobec innych krajów UE stawianych jako wzorce systemowych rozwiązań w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi – zaznacza Dominik Bąk.

Czy w Lublinie powstanie elektrociepłownia zasilana odpadami?

O planach budowy takiej spalarni w mieście mówi 3 inwestorów. Najbardziej zaawansowany jest projekt spółki Centrum Nowoczesnych Technologii SA, kontrolowanej przez inwestora z Lublina - Zbigniewa Jakubasa. Koncepcja zakłada, że w ciągu roku ok. 150 tys. Ton odpadów zostanie wykorzystanych do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Spalarnia miałaby powstać przy ul. Tyszowieckiej.

Jak to wygląda w innych miastach, które wielkością zbliżone są do Lublina?

Elektrociepłownia w Białymstoku wykorzystuje w ciągu roku 120 tys. ton odpadów nienadających się do recyklingu, natomiast szczecińska 150 tys. ton. Bydgoszcz, która liczy 370 tys. mieszkańców wykorzystuje 180 tys. ton odpadów w ciągu roku.

- Energia elektryczna oraz ciepło wytwarzane w bydgoskiej ekoelektrociepłowni odpowiada zapotrzebowaniu kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców naszego miasta. Z dzisiejszej perspektywy pewnie moglibyśmy wybudować większą instalację, co przełożyłoby się jeszcze bardziej pozytywnie na korzyści ekologiczne i ekonomiczne dla mieszkańców – mówi Piotr Kurek ze spółki MKUO ProNatura, zarządzającej instalacją w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski