Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest źle, ale się poprawia. Młodych bez pracy jest coraz mniej

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Stopa bezrobocia w województwie lubelskim spadła poniżej 8 proc. Najtrudniejsza jest jednak sytuacja zawodowa osób do 30. roku życia, choć statystyki zatrudnienia w tej grupie wiekowej się poprawiają. – Te dane są zatrważające – uważa jednak radna sejmiku Bożena Lisowska.

Sytuacja zawodowa osób do 30. roku życia z województwa lubelskiego, była przedmiotem dyskusji podczas ostatniej sesji sejmiku.
Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie wynika, że w województwie lubelskim odsetek osób bezrobotnych do 30. roku życia jest większy od średniej krajowej i wynosi 27,4 proc. To informacje na koniec kwietnia tego roku.

- Te dane są zatrważające i znacznie przekraczające średnie wyniki o stopie bezrobocia – alarmowała radna Bożena Lisowska z Koalicji Obywatelskiej, która poprosiła o szczegółowy raport w tej sprawie.

Dane ma opracować WUP, ale wiadomo, że w styczniu 2023 roku stopa bezrobocia w województwie lubelskim sięgała 8,4 proc. i była wyższa o blisko 3 proc. od średniej krajowej. Od tamtej pory sytuacja sukcesywnie ulega poprawie. Na koniec maja stopa bezrobocia w regionie sięgnęła 7,7 proc. (w kraju wskaźnik ten wynosił 5,1 proc.).

Jak wyjaśnia Tomasz Pitucha, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, sytuacja zawodowa osób do 30. roku życia jest rzeczywiście trudniejsza niż w średnia krajowa. – Ale tendencja jest spadkowa, natomiast dynamika spadku jest porównywalna do reszty kraju – zauważa dyrektor Pitucha.

Najgorszym momentem na rynku pracy dla tej grupy wiekowej był w ostatnich kilku latach kwiecień 2020 roku, czyli początek pandemii. Wówczas w regionie bez pracy pozostawało 31,3 proc. osób do 30. roku życia. Koniec 2020 r. został zamknięty wynikiem 30,3 proc. Natomiast kolejny rok przyniósł spadek odsetka osób bezrobotnych o następne dwa punkty procentowe.

- Te dane odrobinę spadają, ale to wynika z tego, że ta młodzież wyjeżdża z kraju – uważa jednak radna Bożena Lisowska, która po raz kolejny apeluje o utworzeniu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubelskiego. Jej zdaniem taki organ usprawniłby dialog między młodzieżą a samorządem województwa m.in. w sprawie poprawy sytuacji najmłodszych pracowników. - Otwórzmy się na rozmowy o sytuacji młodych i dajmy im możliwość prezentowania własnych oczekiwań wobec zarządu województwa lubelskiego m.in w obszarze wsparcia rynku pracy i rozwoju ich karier osobistych, by mogli realizować swoje życiowe plany w województwie lubelskim, a nie szukać miejsc pracy w UE, czy Wielkiej Brytanii – dodaje radna Lisowska.

Według współczynnika aktywności zawodowej województwo lubelskie zajmuje 3. miejsce w kraju w grupie wiekowej 15-24 lata i 11 w grupie wiekowej 25-34 lata.

Dyrektor Tomasz Pitucha zapewnia jednak, że WUP prowadzi szereg działań, które mają na celu aktywizację młodych osób na rynku pracy. Chodzi m.in. o program "Młody przedsiębiorczy", na który zostało przeznaczone ponad 8,2 mln zł. - Efektywność zatrudnieniowa sięga około 80 proc. – wylicza dyrektor WUP w Lublinie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski