Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś uzależniony od seksu? Lecz się! [WIDEO]

Justyna Krzyśków
ARC Dziennik Zachodni
Wysyłasz tysiące SMS-ów dziennie? Spędzasz kilkanaście godzin dziennie serfując w sieci? Nie możesz się powstrzymać przed podrywaniem? To może już być uzależnienie, z którego powinieneś się leczyć. I jest już taka możliwość.

Darmowe terapie skierowane do pracoholików, zakupoholików, a nawet seksoholików, od początku marca prowadzone są w Zabrzu, Siemianowicach Śląskich, Gliwicach, Tarnowskich Górach, Sosnowcu i Częstochowie. Kuracja nietypowych uzależnień będzie możliwa dzięki pieniądzom z Ministerstwa Zdrowia. Do województwa śląskiego trafiło 360 tys. zł.

Eksperci podkreślają, że uzależniamy się od zawsze. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez kawy, alkoholu i papierosów. Ostatnie lata przyniosły jednak zupełnie nowe nałogi. W przypadku zachowań takich jak zakupy, korzystanie z telefonu komórkowego czy też internetu pojawia się pytanie, w którym momencie nawyk staje się chorobą?

Leczenie seksoholizmu, pracoholizmu i zakupoholizmu za darmo ZAPISZ SIĘ

Damian Zdrada, dyrektor Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowcu, podkreśla, że w każdym przypadku pojawia się punkt graniczny. Kiedy? Gdy zjawiska negatywne zaczynają górować nad przyjemnością, jaką daje nam uzależnienie.

- Dobrym przykładem są tutaj gry komputerowe. Najczęściej uzależniają się od nich mężczyźni pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. Wirtualny świat jest dla nich ucieczką przed rzeczywistością. Niestety, często kończy się to utratą pracy lub rodziny - dodaje Damian Zdrada.

Coraz większą skalę przybiera również erotomania. Istnieją spekulacje, że uzależnieni od seksu stanowią nawet 5 proc. populacji na całym świecie.

Zapytaliśmy Lecha Cierpioła, dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich, czym charakteryzuje się seksoholizm. - Uzależnieni od seksu prowadzą podwójne życie seksualne. Zazwyczaj seksoholicy uciekają w internet i strony pornograficzne. Wbrew pozorom, tego typu uzależnienie nie kończy się tylko na przysłowiowych skokach w bok - tłumaczy Lech Cierpioł. M.in. dlatego, że w sieci jest tanio i bezpiecznie. - A prostytutka może zarazić HIV, a i sporo kosztuje - dodaje Lech Cierpioł.

Rozmowa z

Anną Kumorek

, psychologiem z Ośrodka Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu

Zakupoholizm, pracoholizm i inne egzotycznie brzmiące uzależnienia - czy to symbol naszych czasów?
Problemem naszych czasów na pewno jest uzależnienie od zakupów i kredytów. Staje się coraz powszechniejsze. Bierzemy kredyt, gdyż brakuje nam pieniędzy na codzienne życie, za chwilę okazuje się, że brakuje nam na spłatę długu, więc bierzemy kolejny kredyt. Z czasem przybiera to wręcz formę przymusu. Czujemy napięcie, które rozładować możemy tylko przez zaciągnięcie kolejnej pożyczki.

Kiedy tak naprawdę możemy mówić o chorobie?
Uzależnienie zaczyna się wówczas, kiedy tracimy kontrolę. Pojawia się wtedy poczucie winy, złości na samego siebie, brak opanowania. Rodzina zauważa, że bliska osoba się izoluje i zaniedbuje swoje obowiązki. Zazwyczaj choroba powoduje poważne straty. W przypadku zakupów czy kredytów są to potworne zadłużenia.

Jak leczy się osobę uzależnioną?
Szukamy przede wszystkim źródła problemu. Przyglądamy się dzieciństwu osoby chorej i jej funkcjonowaniu w społeczeństwie. Staramy się głównie nauczyć uzależnionego kontroli. Pomocne w tym wypadku mogą być różne metody relaksacyjne, które pomagają pozbyć się napięcia.

Uzależnienie od telefonu komórkowego nie zostało jeszcze w Polsce zdiagnozowane jako choroba. Nie oznacza to jednak, że problem nie istnieje. Charakterystyczne jego objawy to:

  • - przywiązywanie dużej wagi do posiadania telefonu komórkowego,
  • - problem z rozstaniem się z "komórką",
  • - telefon zastępuje kontakty bezpośrednie z innymi,
  • - odczucie głębokiego dyskomfortu w przypadku braku naładowanego telefonu komórkowego, często przejawiające się złym nastrojem, niepokojem, a czasem nawet atakami paniki.

Często u uzależnionych spotykana jest fobia społeczna bądź obawa przed samotnością.
Silna potrzeba przynależności do grupy i zdobycia jej uznania.

Jak uważasz, kiedy nawyk staje się chorobą, którą należy leczyć? WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
*PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ
METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jesteś uzależniony od seksu? Lecz się! [WIDEO] - Dziennik Zachodni

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski