MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica przy Noworybnej pięć lat po katastrofie

Maria Krzos
Kamienica przy Noworybnej pięć lat po katastrofie
Kamienica przy Noworybnej pięć lat po katastrofie Małgorzata Genca
Wkrótce minie pięć lat od dnia, w którym runęła część budynku przy ul. Noworybnej 4. Zniszczony róg obiektu do dziś nie został w pełni odbudowany. Nadzór budowlany zapowiada kontrolę stanu technicznego budynku. Obiekt znajduje się w rękach prywatnych.

Przyczyną katastrofy budowlanej, do której doszło na początku września 2007 r. było podmywanie fundamentów. Większość mieszkańców została wtedy ewakuowana i otrzymała mieszkania zastępcze. Właściciele obiektu mieli wykonać ekspertyzy i zabezpieczyć budynek. Wczoraj próbowaliśmy się skontaktować z jednym z nich. Bezskutecznie.

Obiekt powstał z niedokończonego kościoła oo. Trynitarzy

Noworybna 4, znana jako pałac Pawęczkowskiego, wpisana jest jednak do rejestru zabytków. To oznacza, że prace przy nim muszą być prowadzone za zgodą konserwatora. - Mniej więcej dwa lata temu wydaliśmy zgodę na odbudowę fundamentów pod zawalonym narożnikiem pałacu, a w ubiegłym roku właściciele uzyskali zgodę na odbudowę nadziemnej części narożnika - mówi Dariusz Kopciowski, z -ca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Przyznaliśmy też niewielkie dofinansowanie na ten cel. Część z tych prac została już wykonana.

Kopciowski tłumaczy, że właściciele zabiegali również o zgodę na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na parterze, od strony ul. Rybnej. Chcieli stworzyć tam lokale użytkowe. Zgoda została wydana, do tej pory jednak nie wykonano tych prac.

- Wiemy, że nadzór budowlany nakazał właścicielom wykonanie kolejnej ekspertyzy technicznej - informuje Kopciowski. - Miała być gotowa do końca kwietnia tego roku.

W Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego usłyszeliśmy, że w najbliższym czasie inspektorzy przeprowadzą kontrolę stanu budynku przy ul. Noworybnej 4.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski