Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM: Zrzut wody technologicznej do Odry w okolicach Głogowa nie ma związku z katastrofą ekologiczną

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Ze względu na niski poziom wody w Odrze od 11 sierpnia KGHM nie dokonuje zrzutów. Wcześniej – ze względu na utrzymujący się niski stan rzeki - zrzucano małe ilości.
Ze względu na niski poziom wody w Odrze od 11 sierpnia KGHM nie dokonuje zrzutów. Wcześniej – ze względu na utrzymujący się niski stan rzeki - zrzucano małe ilości. Piotr Krzyżanowski
Spółka KGHM Polska Miedź podaje, że aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze nie ma żadnego związku z wydobyciem i produkcją prowadzoną przez zakład na terenie Zagłębia Miedziowego.

Informacja, którą podaje spółka ma związek z wodą technologiczną, którą KGHM zrzuca w jednym miejscu - ze zbiornika Żelazny Most Zakładu Hydrotechnicznego KGHM w okolicach Głogowa.

KGHM prowadzi działalność zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami (w zakresie zrzutu wody z pozwoleniem wodnoprawnym). Wyspecjalizowane służby na bieżąco monitorują ten proces. To m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Badania są prowadzone codziennie podczas zrzutu. Pozwolenie bowiem precyzyjnie określa w jakiej ilości, i z jaką dopuszczalną zawartością poszczególnych parametrów, zrzut może się odbyć. Prace te prowadzone są przez urzędy, ale też służby środowiskowe KGHM. Firma reguluje ilości zrzutu wody dla zachowania warunków określonych w pozwoleniu, a także monitoruje stan wody oraz rzeki.

"Nie przekraczamy norm środowiskowych. Mamy na to liczne raporty i analizy służb państwowych. W lipcu i sierpniu zrzucaliśmy minimalne ilości wody - 25 procent tego, co w roku ubiegłym. Monitorujemy zrzuty sami i robią to też inne instytucje związane z ochroną środowiska. Woda technologiczna zawiera sól i inne pierwiastki. Nie jest groźna dla środowiska" - mówi dyrektor naczelny ds. komunikacji KGHM Lidia Marcinkowska-Bartkowiak.

Jak tłumaczy, ładunek soli odprowadzany do rzeki wynikający z procesu produkcji KGHM jest każdorazowo regulowany i zależny od poziomu wód w Odrze, zawartości sumy chlorków i siarczanów w rzece oraz zawartości sumy chlorków i siarczanów w odprowadzanej wodzie. Kontrola stanu poziomu zasolenia odbywa się zarówno przed zrzutem, a także około 500 m w górę rzeki za miejscem zrzutu ścieków. 

Jak informują przedstawiciele KGHM, również w tym zakresie spółka z należytą starannością dba o dotrzymanie warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym i obowiązujących przepisów prawa. KGHM nie przekracza określonych w pozwoleniu wartości zrzutu, co potwierdzają raporty i analizy, którymi dysponują służby środowiskowe.

Ze względu na niski poziom wody w Odrze od 11 sierpnia KGHM nie dokonuje zrzutów. Wcześniej – ze względu na utrzymujący się niski stan rzeki - zrzucano małe ilości wody technologicznej, z zachowaniem warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym.

Zrzut wody technologicznej do Odry, jako końcowy etap ciągu technologicznego KGHM, następuje w okolicy Głogowa. Tymczasem, jak informowały Wody Polskie, substancje, które prawdopodobnie spowodowały skażenie, zostały ujawnione na wysokości Oławy i Brzegu. To miejsca oddalone od Głogowa o ponad 100 km, a rzeka nie płynie przecież w drugą stronę. Źródło zanieczyszczenia znajduje się więc w zupełnie innym miejscu.

Jak zaznacza Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, ochrona środowiska naturalnego i minimalizowanie uciążliwości związanych z funkcjonowaniem jest priorytetem firmy. Dzięki stosowanej polityce środowiskowej KGHM wyznacza najwyższe standardy ekologiczne w kraju. 

"Czujemy się odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego i dobrostan ludzi oraz ich otoczenia. Od lat prowadzimy znaczące inwestycje i inicjatywy ukierunkowane na wdrażanie ekoefektywnych i niskoemisyjnych technologii. Do tego utrzymujemy w pełnej sprawności technicznej urządzenia służące ochronie środowiska, nieustannie rozwijamy techniki zagospodarowania odpadów i współpracujemy z lokalnymi władzami na rzecz ochrony środowiska" - wymienia Marcinkowska-Bartkowiak.

Jednocześnie w imieniu całej spółki deklaruje wszelką pomoc i współpracę z instytucjami, które poszukują źródła katastrofy ekologicznej.

Więcej informacji i skażeniu Odry znajdziecie tutaj:
ODRA UMIERA - serwis specjalny Gazety Wrocławskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski