Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy "okno czasu" na Krakowskim Przedmieściu odzyska swój blask?

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Łukasz Kaczanowski
W maju trzy szyby w "oknie czasu" - betonowej komory, w której można oglądać ekspozycję archeologiczną prezentującą różne rodzaje dawnych nawierzchni traktu - ponownie stały się przejrzyste. Pozostała jeszcze jedna, ta potłuczona od grudnia ubiegłego roku.

Deptak na Krakowskim Przedmieściu dopiero pod koniec wakacji, a dokładniej do końca sierpnia, odzyska pełny blask, a stłuczone "okno czasu" stanie się w pełni przejrzyste. Wymiana potłuczonego stropu szklanego konstrukcyjnego wraz z montażem została wyceniona na prawie 40 tys. zł. Koszt tej naprawy zostanie pokryty ze środków ubezpieczenia. Ratusz poinformował, że zadanie jest w trakcie realizacji. Wtedy mieszkanki i mieszkańcy oraz turyści będą mogli w pełni podziwiać ekspozycję.

W listopadzie 2022 zostały zamontowane barierki, aby nie chodzili po "oknie" przechodnie. Jednak nie przyniosło to zamierzonego rezultatu. Szyba została uszkodzona w grudniu ubiegłego roku, natomiast pierwsze pęknięcia na niej pojawiły się w 2018 roku.

W maju br. trzy szyby zostały wypolerowane i przechodni znowu mogli oglądać zawartość komory. Wcześniej były tak zmatowione, że nie można było przeczytać treści z tabliczek informacyjnych. Koszt pracy wyniósł około 6,4 tys. zł, a prace przeprowadziła Miejska Korporacja Komunikacyjna.

- Obiekt zlokalizowany jest w głównym ciągu komunikacyjnym Krakowskiego Przedmieścia. Wytarcie powierzchni szklanej jest efektem kilkuletniego, intensywnego użytkowania przez pieszych. Aby zapobiec ponownemu uszkodzeniu szklanej powierzchni, pod koniec ubiegłego roku obiekt został ogrodzony stalowymi barierkami - wyjaśniła Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.

"Okno czasu" pojawiło się na Krakowskim Przedmieściu w 2017 roku po zakończeniu prac rewitalizacyjnych Placu Litewskiego. To betonowa komora przykryta szklaną nawierzchnią, w której można oglądać ekspozycję archeologiczną prezentującą różne rodzaje dawnych nawierzchni placu, m.in. liczące kilkaset lat fragmenty traktu wyjazdowego z miasta, odkryte podczas prowadzonych przy przebudowie pl. Litewskiego robotach budowlanych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski