MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilka tysięcy złotych przeszło im koło nosa

Barbara Majewska
Bezrobotni tłumnie odwiedzają lubelski pośredniak w poszukiwaniu ofert pracy.
Bezrobotni tłumnie odwiedzają lubelski pośredniak w poszukiwaniu ofert pracy. Fot. Małgorzata Genca
Lubelscy bezrobotni nie otrzymają w tym roku dodatkowych pieniędzy na dojazdy do nowej pracy albo zmianę miejsca zamieszkania. Tzw. dodatek relokacyjny został ujęty przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w programie działań antykryzysowych, który obowiązuje od 1 czerwca. Choć nowe formy pomocy powinny być wdrożone jak najszybciej, w naszym województwie dodatki będą wypłacane dopiero w przyszłym roku.

Z dodatkowych środków chętnie skorzystałby Michał Ławecki, który od trzech miesięcy bezskutecznie szuka pracy w Lublinie. Jednak o dodatku na dojazdy jak na razie może sobie tylko pomarzyć.

- Gdyby trafiła mi się dobra oferta w innym mieście, na pewno bym z niej skorzystał. Pieniądze na start byłyby mi wówczas bardzo potrzebne - zapewnia Michał Ławecki.

Bezrobotnym z Lublina i całego regionu koło nosa przechodzą niemałe pieniądze. Według rządowego programu, bezrobotny, który znajdzie pracę poza miejscem zamieszkania może otrzymać jednorazową, bezzwrotną pomoc. Lublinianin, który zatrudni się w miejscowości oddalonej od Lublina o ponad 100 km, dostałby z Wojewódzkiego Urzędu Pracy 5 tys. zł. W przypadku bliższych odległości kwota dodatku wyniosłaby ok. 2,5 tys. zł. Jednak nasze województwo zwleka z uruchomieniem tych środków z unijnego programu PO Kapitał Ludzki.

- Dodatek relokacyjny jest jednym z elementów całego pakietu antykryzysowego. Jego wdrożenie wymaga czasu. W tym roku uruchomimy inne formy aktywizacji osób bezrobotnych i zwiększyliśmy pulę środków na kilka ważnych działań - wyjaśnia Iwona Nakielska, dyrektor Departamentu EFS lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Takie wyjaśnienia nie przekonują Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W ich ocenie, samorządy miały wystarczająco dużo czasu na wdrożenie wszystkich form pomocy osobom, które ucierpiały przez kryzys.

- Wdrożenie pakietu antykryzysowego nie wymaga powoływania dodatkowych jednostek organizacyjnych w urzędzie, a większość działań może zostać zrealizowana w ramach konkursów, które i tak zaplanowano na 2009 r. - argumentuje Stanisław Krakowski z biura prasowego MRR.

Z pieniędzy przyznawanych na dojazdy albo osiedlenie się poza miejscem zamieszkania skorzystają natomiast mieszkańcy innych województw, np. mazowieckiego. Na Mazowszu pieniądze zostaną przydzielone bez- robotnym na przełomie czerwca i lipca.

Nasze województwo będzie musiało przedstawić ministerstwu szczegółowy program zastosowania mechanizmów antykryzysowych i wyjaśnić, dlaczego zrezygnowało z wprowadzenia dodatku relokacyjnego. Jeżeli statystyki wskażą na występowanie negatywnych skutków spowolnienia gospodarczego na Lubelszczyźnie, MRR zwróci się do naszego samorządu o niezwłoczne uruchomienie działań antykryzysowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski