Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera: Aleje Racławickie teraz i przed 50 laty

Ewa Czerwińska
Aleje Racławickie dziś
Aleje Racławickie dziś Małgorzata Genca
Aleje Racławickie bardzo zmieniły się w ostatnim 50-leciu. Po prawej stronie alej, naprzeciwko Domu Żołnierza, wyrósł tzw. Dom Partii, w którym przez lata mieścił się komitet wojewódzki partii. Kroniki z lat 50. wspominają, że Bolesław Bierut, który miał na oku Lublin, pierwszą stolicę powojennej Polski, która szykowała się do centralnych obchodów 10-lecia PRL, nie był zadowolony, że gmaszysko wcisnęło się w skraj Ogrodu Saskiego.

We wtorek razem z papierowym wydaniem naszej gazety - Aleje Racławickie sprzed lat. Kolejna widokówka z kolekcji Kuriera

Wiedział co mówi, bo przecież w Lublinie się urodził.

Tereny po drugiej stronie ulicy należały do wojska. Mieściły się tu Koszary Świętokrzyskie. W latach 20. XX wieku wojsko odstąpiło gmach Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu. KUL rozpoczął działalność w 1918 roku dzięki inicjatywie ks. Idziego Radziszewskiego, po którym została w narodzie wdzięczna pamięć oraz nazwa ulicy.

- Budynki uniwersyteckie to pozostałość po dawnym klasztorze Dominikanów Obserwantów. Na ich terenie znajduje się kościół pw. Św. Krzyża. Z jego powstaniem wiąże się legenda - opowiada Małgorzata Surmacz z Muzeum Historii Miasta Lublina. - Relikwie spoczywające w kościele ojców Dominikanów zawsze były obiektem zainteresowania złodziei. Przed wiekami jeden z nich je ukradł. Kiedy uciekał z miasta w kierunku Warszawy, konie zatrzymały się i nie chciały dalej biec. Złodziej zrozumiał swoją winę i na znak nawrócenia oddał łup, a w miejscu zdarzenia wystawił niewielki kościół.

A po drugiej stronie alej - Ogród Saski.

Czytaj także:
Kalinowszczyzna w latach 50.
Wieża Trynitarska na widokówce Kuriera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski