Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera: Widok Lublina z 1618 roku

Witold Michalak
Lublin z przełomu XVI i XVII w. jedno z najznakomitszych miast Polski
Lublin z przełomu XVI i XVII w. jedno z najznakomitszych miast Polski
"Pomiędzy najznakomitszemi miastami Królestwa Polskiego Lublin zajmuje najbliższe prawie miejsce po pierwszym z nich, ustępując znaczeniem i wielkością niektórym tylko, pod względem zaś piękności położenia, wspaniałości budowli oraz silnej twierdzy nie stoi niżej od żadnego" - wychwalał uroki grodu nad Bystrzycą autor opisu w wydawnictwie Brauna i Hogenberga pt. "Theatrum praecipuarum totius mundi urbiurti, tj. Przedstawienie wyróżniających się miast całego świata".

Sześciotomowe dzieło, które po raz pierwszy ukazało się w 1618 r. było prezentacją 530 miast, w tym gronie, wśród kilkunastu polskich miejscowości, znalazł się także Lublin. Dla nas dzieło Brauna i Hogenberga ważne jest przede wszystkim z jednego powodu: ilustracji ukazującej miasto z przełomu XVI i XVII wieku, czyli w czasie jego rozkwitu gospodarczego. Przed naszymi oczami rozciąga się gród ukazany od strony południowej. Widzimy rozlewający się u stóp miasta Staw Królewski (według autora grafiki obfitował on w ryby), a powyżej rzędy zabudowań, z wyrastającymi ponad dachy wieżami kościołów. Miłośnicy Lublina i badacze jego historii zgodnie zachwycają się doskonałością ryciny. - To moje ulubione przedstawienie dawnego Lublina. Jako jedyne wisi oprawione wśród starych map nad moim łóżkiem. Odpowiada mi z dwóch powodów. Podoba mi się jego kolorystyka, ale przede wszystkim jest doskonałe pod względem topograficznym i kartograficznym. Całe miasto jest pokazane bardzo przejrzyście, w oprawie wyżynnego krajobrazu. Widać, że twórca miał wiedzę geograficzną i pokazał prawdę o Lublinie z tamtych czasów - mówi Stanisław Turski, miłośnik historii Lublina, były szef Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej.

Rycinę - Widok miasta Lublina Hogenberga i Brauna z 1618 r. z naszej nowej kolekcji - znajdziesz w piątkowym, papierowym wydaniu Kuriera Lubelskiego.

Grafika to kopalnia wiedzy. Jej autor nie tylko ukazał wszystkie charakterystyczne punkty ówczesnego Lublina, ale także je zaznaczył i opisał. Sześć obiektów zostało opisanych bezpośrednio na rycinie, są to poczynając od lewej strony: kościół powizytkowski, kościół Nawrócenia św. Pawła, Brama Krakowska, kościół św. Jana Chrzciciela - obecna archikatedra, Kaplica Św. Trójcy na Zamku i kościół św. Mikołaja na Czwartku.

Twórca ryciny na tym nie poprzestał. Na widoku zaznaczył aż 22 miejsca, które opisał poniżej panoramy. Tym razem uwzględnił nie tylko obiekty sakralne i obronne.

Oprócz świątyń takich, jak kościoły Św. Krzyża i Ducha czy cerkiew przy ulicy Ruskiej, znalazły się też obiekty gospodarcze np: folwark jezuitów, siedziba wodociągów miejskich, papiernia i wiele innych.

Zbieraj reprodukcje dawnych widoków i map Lublina

Zdaniem badaczy, autor grafiki z widokiem Lublina i jego opisu musiał być związany z jezuitami, być może sam był członkiem tego zakonu. Do takich wniosków prowadzi lektura opisu dołączonego do grafiki, w którym najwięcej miejsca poświęca się obiektom należącym do Towarzystwa Jezusowego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski