Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare Miasto skrywa wiele tajemnic. Właśnie odkryto ruiny średniowiecznej baszty

OPRAC.:
Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/facebook.com
Podczas prac archeologicznych można odkryć wiele ciekawych i cennych reliktów z przeszłości. Tak samo było podczas prac na posesji przy ulicy Jezuickiej 15. Jak zaznaczył Dariusz Kopciowski, to znaczące odkrycie dla Lublina.

Turricula Quadrata, to z łaciny Baszta Czworoboczna odsłonięta przy południowej ścianie oficyny kamienicy przy ul. Jezuickiej 15 na Starym Mieście.

- Dotychczas przypuszczano, że jej pozostałości znajdują się w strukturze budowlanej oficyny na tyłach posesji. Tymczasem jej podziemne relikty znaleziono za tylną elewacją ww. oficyny - poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Odkryta baszta została przedstawiona w dziele Brauna i Hogenberga wydanego w Kolonii w 1618 roku. Opisywana była jako piętrowa, nakryta dachem namiotowym budowla ukazana jest w pobliżu Furty Gnojnej, blisko prezbiterium kościoła klasztornego ojców jezuitów (obecnie archikatedra).

- Najprawdopodobniej ta właśnie baszta została wymieniona w przywileju Stefana Batorego nadanego jezuitom w 1585 roku - poinformował konserwator. Oznaczało to zezwolenie na budowę zespołu jezuickiego poza murami miasta od południa wraz z pozwoleniem wykorzystania istniejących na tym odcinku kilku dzieł obronnych w tym Furty Jezuickiej, baszty półokrągłej i przedmiotowej basztki czworobocznej. natomiast dziesięć lat wcześniej, po wielkim pożarze Lublina rozpoczęła się budowa kamienicy przy Jezuickiej 15. Po raz pierwszy w aktach miejskich pojawia się w 1598 roku. Niemalże 50 lat później została włączona w kolegium ojców Jezuitów i była w ich posiadaniu do połowy XVIII wieku.

Od niedawna w budynku prowadzone są prace archeologiczne w trakcie których odsłonięto, przy południowej ścianie oficyny, m.in. relikty baszty. Oprócz tego ustalono, że wspomniana wyżej ściana oficyny posadowiona jest na fragmencie muru obronnego. Oprócz tego znaleziono także wiele innych artefaktów takich jak:

  • nowożytne numizmaty,
  • monety,
  • plomby towarowe,
  • pieczęć herbowa,
  • nowożytna kłódka o nietypowej formie,
  • ozdobne kucia nowożytnych sakiew.

- Równolegle z pracami archeologicznymi prowadzone są badania architektoniczne i konserwatorskie, w trakcie których zostaną zlokalizowane kolejne pozostałości baszty oraz systemu umocnień Lublina. Wnioski z ww. badań będą uwzględnione w przygotowywanym projekcie budowlanym remontu zabudowy posesji. Wszystkie cenne dla historii miasta relikty zostaną zachowane i wyeksponowane - dodał Kopciowski.

Kopciowski dodaje, że badania ciągle trwają i więcej dowiemy się wkrótce.

Informacje i zdjęcia pochodzą z profilu na Facebooku Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski