Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie średniowiecznej wieży w Lublinie. Znalezisko ma być udostępnione turystom. Zobacz zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Podczas prac termomodernizacji w kościele Nawrócenia św. Pawła i dawnych zabudowaniach klasztoru pracownicy natrafili na jedno z najważniejszych archeologicznych odkryć. Prace w budynku nadal trwają, ale już są plany na udostępnienie do oglądania znalezisk.

Prace konserwatorskie w kościele Nawrócenia św. Pawła oraz części budynku dawnego klasztoru pobernardyńskiego w Lublinie rozpoczęły się w 2022 roku. Podczas robót w zakrystii znaleziono relikty wieży mieszkalno-obronnej, która powstała znacznie wcześniej niż sam obiekt.

- Zgodnie z planami termomodernizacji obiektu miała być położona posadzka, a pod nią ogrzewanie. Dzięki temu, że zdjęliśmy warstwę ziemi, dokonaliśmy odkrycia - wyjaśnił okoliczności proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła ks. Cezary Kowalski.

Budynek wcześniej należał do zakonu Bernardynów, jednak po powstaniu styczniowym zakony zostały rozwiązanie. Proboszcz parafii podaje, że ośrodek w 1887 roku przejęła diecezja i od tego rozpoczęła się praca nad jego poprawą. Dodaje, że w źródłach nie ma informacji o wieży, która znajduje się pod zakrystią.

Odkrycie w skali archeologii krajowej jest nietuzinkowe i pokazuje inne oblicze miasta.

- To znaczące wydarzenie, ponieważ poszerza wiedzę o historii Lublina. Znalezione relikty najprawdopodobniej, bo badania jeszcze trwają, to wieża mieszkalno-obronna. Przypuszczamy, że mogła ona powstać przed wzniesieniem murów obronnych Lublina (przed połową XIV wieku). Być może jest to jedna z kilku tego typu budowli na przedmieściach miasta. Z jednej strony pełniła funkcję mieszkalną a z drugiej obronną, ponieważ był to punkt widokowy, z którego widać przedpola Lublina - powiedział Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Dariusz Kopciowski.

Znaleziona wieża to budowla o wymiarach 7,5 x 8,5 m, od wschodu i zachodu posiadającej po trzy przypory o wymiarach 1,5 x 1,5 m. Grubość ścian fundamentu obiektu wynosiła od 1,5 do 1,7 m. Według badaczy na podstawie gabarytów odkrytych fundamentów można przypuszczać, że wieża posiadała przynajmniej 5 kondygnacji.

- Podczas wykopów zaleziono fragmenty drewna, przypuszczamy, że może on się wiązać z poziomami użytkowymi tej wieży mieszkalno-obronnej. Fragment drewna został przekazany do badań metodą C14. Jeszcze nie mamy wyników, ale liczymy, że pozwolą one dokładniej określić czas powstania wieży - dodał Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Czy miejsce to będą mogli w przyszłości zobaczyć mieszkańcy miasta i turyści?

- Chcielibyśmy jak najlepiej pokazać, to że miejsce stanowiło fundament rozwoju miasta. Wychodzimy z założenia, iż rozwój chrześcijaństwa na ziemiach polskich przyczynił się do ucywilizowania. Ten klasztor miał istotne znaczenie dotyczące wydarzenia unii polsko-litewskiej. Chcemy to pokazać w rozbudowanej inscenizacji, scenografii. Muzeum, które będzie zarówno żywym doświadczeniem historii tego miejsca, ale także miasta. Chcemy przywrócić pierwotne funkcje klasztorne, w taki sposób, aby tworzyły ścieżkę edukacyjną, a jednocześnie nabrały nowych funkcji dla lokalnej społeczności i turystów - zapowiedziała Barbara Wybacz, która pracuje przy koncepcji zagospodarowania przestrzeni.

Nie ma jeszcze dokładnej koncepcji, ale w planach jest wykonanie przeszklenia “okna historii”, podświetlenia oraz możliwości spojrzenia na wieżę z góry. Mają także zostać wykorzystane najnowsze technologie, aby zwizualizować wygląd obiektu. Barbara Wybacz przekazała, że jest to perspektywa kilku lat.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski