Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunikat PKW. Chodzi o sprawę mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 12 lat
Państwowa Komisja Wyborcza w piśmie do marszałka Sejmu wskazała troje kandydatów z listy PiS, którzy uzyskali najwyższy wynik po Mariuszu Kamińskim. PKW podkreśla, że przedstawia jedynie informację i że nie jest to stanowisko „w sporze politycznym i prawnym dot. wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia”, a wnioski przewodniczącego izby w tej sprawie „były przedwczesne”. Marszałek Hołownia powiedział, co zamierza zrobić.
Co dalej z mandatami Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego?
Co dalej z mandatami Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego? Adam Jankowski / Polska Press

Spis treści

Co z mandatami Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika?

Państwowa Komisja Wyborcza w piśmie do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z 7 lutego, opublikowanym na stronie PKW w czwartek, odniosła się m.in. do pism marszałka z 21 grudnia ws. wniosku o podanie informacji o kolejnych kandydatach z tej samej listy, którzy otrzymali największą liczbę głosów po Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku.

Wnioski te były wówczas przedwczesne, gdyż w tym czasie nie zaczął nawet biec termin do wniesienia odwołania od postanowień marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu, albowiem nie doręczono tych postanowień posłom” – napisała PKW.

Podkreślono też, że w sprawie odwołania od postanowienia o wygaśnięciu mandatu poselskiego Kamińskiego wydane zostały sprzeczne ze sobą orzeczenia dwóch Izb Sądu Najwyższego: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. I – jak pisze PKW – „przyjęcie któregokolwiek z nich za jedynie obowiązujące w sprawie implikuje odmienną sytuację dla odwołującego się posła i jednocześnie dla czynności podejmowanych w sprawie przez samego marszałka”.

Kto mógłby zastąpić Mariusza Kamińskiego?

PKW, w odpowiedzi na pismo Hołowni z 25 stycznia, który podtrzymał wniosek o podanie informacji o kolejnych osobach do objęcia mandatu po Kamińskim, przekazała listę trzech osób, które uzyskały najwyższy wynik na liście po Kamińskim; są to:

Komisja wyjaśniła, że zrobiła również ze względu na fakt ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski” postanowienia marszałka o wygaśnięciu mandatu Mariusza Kamińskiego.

– Najpewniej w piątek wystąpię do Moniki Pawłowskiej z pytaniem, czy skorzysta ze swojego prawa do pierwszeństwa w objęciu mandatu poselskiego po Mariuszu Kamińskim – ogłosił Hołownia.

Komunikat PKW ws. Mariusza Kamińskiego

Państwowa Komisja Wyborcza jednocześnie podkreśla, że powyższe stanowi jedynie informację na temat kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów po pośle Panu Mariuszu Kamińskim (...). Nie jest to stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w sporze politycznym i prawnym dotyczącym wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia” – podkreślono.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komunikat PKW. Chodzi o sprawę mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski