18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się remont kościoła powizytkowskiego. Zobacz na zdjęciach, jak przebiegał

Ewa Pajuro
Król Jagiełło wjeżdża do Lublina od strony dzisiejszej ulicy Narutowicza. Tuż przed murem obronnym zauważa niewielką kaplicę i rozkazuje: Tutaj, niech stanie moje wotum za zwycięstwo pod Grunwaldem.

Tak mogła wyglądać chwila w której zapadła decyzja o wzniesieniu kościoła Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie. Właśnie rozpoczynają się obchody 600-rocznicy rozpoczęcia jego budowy. Połączone są z zakończeniem renowacji świątyni zwanej też kościołem pobrygidkowskim lub powizytkowsmi.

- To jest chyba pierwszy remont tego kościoła na tak wielką skalę - przyznaje Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Podkreśla, że wszelkie prace w zostały przeprowadzone zgodnie z prawidłami sztuki konserwatorskiej. Remont poprzedziły wstępne sondaże, a już podczas prac, na bieżąco, prowadzono badania architektoniczne i archeologiczne.

Dzięki nim udało się ustalić m.in., że w strukturze kościoła tkwią fragmenty wspomnianej, XIV-wiecznej kaplicy. Dzięki specjalnemu przeszkleniu w posadzce świątyni pozostałości dawnych murów może obejrzeć każdy z nas. Zwiedzającym umożliwiono też zejście do połączonych ze sobą dwóch krypt. W środku, w gablotach umieszczono m.in. dawne monety i zrekonstruowane trumny brygidek.

Remont, który trwał niemal dwa lata, zakończy już w niedzielę uroczysta msza dziękczynna. Przewodniczyć jej będzie abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. - Finał prac zbiega się z 600. rocznicą rozpoczęcia budowy świątyni. Renowacja to nasz dar z tej okazji - tłumaczył nam przed tygodniem ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła.

Na poniedziałek zaplanowano natomiast sympozjum naukowe kończące renowację.

Kościół Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej to jeden z najstarszych zabytków sakralnych Lublina. Przyjmuje się, że budowali go krzyżaccy jeńcy ( 1412-1426). Obok,powstał klasztor braci brygidów i sióstr brygidek.Po nich kościołem opiekowały się wizytki, a następnie kolejni księża rektorzy.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski