Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. "Nie mamy wpływu na wojnę, ale możemy pomagać ofiarom"

Gabriela Bogaczyk
Kongres obradował na KUL pod hasłem „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”.

Kongres Kultury Chrześcijańskiej to inaczej spotkanie intelektualistów i ludzi kultury, które wpisuje się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym. Zaznaczmy, że tegoroczny kongres był pierwszym etapem obchodów jubileuszu 100-lecia KUL. Uczestnicy debatowali o wolności w chrześcijańskim ujęciu, w kontekście wyzwań współczesności, w tym myśli filozoficznej i nauk przyrodniczych.

- Wolność wiąże się z nadzieją, ale zakłada także ryzyko. Dlatego, przesłanie V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej wpisuje się wezwanie papieża Franciszka adresowane do uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Nie wolno spocząć na wygodnej kanapie i cieszyć się skromną cząstką własnej wolności, ale trzeba wyruszyć w świat, podjąć dialog w radości wiary i poczuciu piękna, aby ocalać wolność w sobie i we wspólnocie – mówił arcybiskup lubelski Stanisław Budzik.

W tegorocznym kongresie udział wzięli m.in. prof. Andrzej Friszke z PAN, prof. Adam Daniel Rotfeld, były Minister Spraw Zagranicznych, dr Paweł Kowal, ekspert w dziedzinie spraw ukraińskich czy s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia.

- Nie mamy wpływu na wojnę, ale możemy pomagać jej ofiarom. Konflikt w Syrii jest o tyle nierozwiązywalny, że tak naprawdę jest to wojna dwóch mocarstw. O ile na to nikt z nas nie ma wpływu, to na to, żeby ratować ofiary zawsze mamy wpływ – mówiła s. Chmielewska.

- Uważam, że dialog międzyreligijny i dialog między narodami powinien być utrzymany niezależnie od tego, czy stosunki są dobre czy złe, bo zawsze będziemy mieli tych samych sąsiadów. Wcześniej czy później władcy zmieniają się, a narody pozostają – mówił prof. Rotfeld.

Szczególnym momentem Kongresu była uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL prof. Krzysztofowi Pendereckiemu, a także odnowienie doktoratu ks. prof. Michała Hellera. Obok wykładów i paneli dyskusyjnych w programie znalazły się też wydarzenia kulturalne, m.in. pokaz specjalny filmu Ryszarda Bugajskiego o Julii Brystygierowej zatytułowanego „Zaćma” czy spotkanie z poetą Adamem Zagajewskim.

Abp Budzik podsumował Kongres: - W dniach Kongresu przeżywaliśmy piękno refleksji we wspólnocie gości ze Wschodu i Zachodu Europy. Uczestniczyli w nim prelegenci z Austrii, Francji, Litwy, Polski, Rosji, Ukrainy i Włoch. Odkrywaliśmy, że intelektualiści i artyści, duchowni różnych wyznań, politycy i społecznicy tworzą symfonię sensu, w której łączą się różnorodne doświadczenia.

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski