MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs rozstrzygnięty. Lublin rozdał kasę na kulturę

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Do miasta wpłynęło 55 ofert na łączną kwotę prawie 8,5 mln zł. Ostatecznie wybrano 18 projektów.
Do miasta wpłynęło 55 ofert na łączną kwotę prawie 8,5 mln zł. Ostatecznie wybrano 18 projektów. materiały prasowe
Dotacje na wieloletnie działania kulturalne zostały rozdane. Wybrano 18 projektów na łączną kwotę 2,4 mln zł. To wyniki konkursu „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”.

Europejska Stolica Kultury 2029

– Konkurs „Miasto kultury” na działania wieloletnie miał szczególny charakter, ponieważ preferowane były nie tylko oferty cykliczne, kontynuujące dotychczasowe projekty czy wprowadzające innowacyjne rozwiązania, ale także realizujące założenia aplikacji Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 opartej na idei RE:UNION. Zainteresowanie nim było tak duże, a jakość złożonych projektów wysoka, że postanowiliśmy ogłosić kolejny konkurs na te działania w latach 2024-2026. Przeznaczymy na to ponad 2 mln zł. Stosowny wniosek wpłynie do Rady Miasta Lublin na najbliższej sesji, a jeśli Radni go poprą, to jeszcze w marcu ogłosimy konkurs dla organizacji pozarządowych – zapewnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Konkurs w Lublinie

Założeniem konkursu „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029” jest realizacja projektów o zasięgu miejskim, ale także regionalnym w zakresie tworzenia i upowszechniania kultury. W latach 2024-2026 na to zadanie przeznaczono łączną kwotę 2,4 mln zł, po 800 tys. zł na każdy rok. Do miasta wpłynęło 55 ofert na łączną kwotę prawie 8,5 mln zł. Ostatecznie wybrano 18 projektów.

Kto dostał pieniądze?

Wśród zwycięzców znalazł się m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”, to najstarsza inicjatywa organizowana w Polsce od 30 lat. Festiwal nawiązuje do kultury tradycyjnej i wpisuje się w hasło „Re-union”.

- Miejskie wsparcie otrzymał także Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE, podczas którego prezentowane są najlepsze spektakle i etiudy w wykonaniu artystów cyrku współczesnego pochodzących z krajów Europy Środkowo-Wschodniej – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.

Kwartalnik literacko-artystyczny “Akcent” także otrzymał dofinansowanie. Wśród wybranych ofert znalazły się także „ESK w Galerii Art Brut w Lublinie 2024-2026”, którego głównym celem jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami w realizacji twórczych pasji, „Bruno4ever 2024-2026. SchulzFest w drodze do ESK” - inicjatywa ma łączyć dwa miasta Lublin i Drohobycz. Miasto dofinansuje także organizację Lubelskiego Festiwalu Gier Fabularnych „Rzut na wschód” w latach 2024-2026. To wydarzenie dla miłośników gier, gdzie odbywają się warsztaty, larpy, wykłady i dyskusje.

Środki będą przeznaczone też na Lubelską Scenę Poetycką, która organizuje przestrzeń poetycką w Lublinie oraz Festiwal „Ukraina w Centrum Lublina” 2024-2026, czyli cykl wydarzeń ukazujący współczesną kulturę ukraińską.

- Dodatkowo wsparcie otrzymały również „Możesz 2.0 – edukacja i sprawczość poprzez kulturę” – projekt zapewniający wszechstronny rozwój kulturalny oraz wsparcie w profesjonalizacji działań u osób studiujących oraz „Plug&Play”, czyli trzyletni program działań, którego głównym celem jest zwiększenie zaangażowania młodych w lubelską kulturę - wyjaśnia Czerwonka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski