Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs w Filharmonii Lubelskiej. Kandydatem dyrygent, a w komisji muzycy z jego orkiestry

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Łukasz Kaczanowski
Kandydat, u którego dwaj członkowie komisji konkursowej grają w orkiestrze - to zastrzeżenie wobec konkursu na dyrektora Filharmonii Lubelskiej. Konkursu który w ciągu roku odbywa się po raz trzeci i który po raz kolejny budzi wątpliwości.

Ogłoszony 14 czerwca przez zarząd województwa lubelskiego konkurs na dyrektora Filharmonii Lubelskiej wchodzi w decydującą fazę. Oferty można było składać do 20 lipca, 8 dni później powołano komisję konkursową, a nowego dyrektora poznamy do końca sierpnia. Za nami pierwszy etap konkursu, gdzie m. in. otwarto koperty z ofertami oraz dokonano oceny zgłoszeń pod względem formalnym, jak również podjęto decyzję o dopuszczeniu uczestników konkursu do rozmowy z komisją konkursową.

W trybie dostępu do informacji publicznej poprosiliśmy Urząd Marszałkowski o podanie osób, które biorą udział w konkursie. - Ze względu na ochronę danych osobowych organizator nie ujawnia nazwisk osób startujących w konkursie na kandydata na stanowisko dyrektora FL – poinformował nas Remigiusz Małecki, rzecznik UM.

Udało nam się jednak ustalić, że swoje kandydatury złożyli m.in. Wojciech Rodek (były dyr. FL), Zuzanna Dziedzic (obecna dyr. FL) i Dominik Mielko (nauczyciel akademicki UMCS, prezes Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej, z-ca kierownika działu artystycznego FL).

Z kolei komisję konkursową tworzy 9 osób. Na jej czele stoi Elżbieta Kędzierska, dyr. Departamentu Kultury (UM ma tam łącznie trzech przedstawicieli). W komisji zasiada także dwóch przedstawicieli ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, a także po dwóch przedstawicieli stowarzyszeń i związków zawodowych.

Zapis regulaminu pracy komisji konkursowej powołanej w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyr. FL stanowi iż „członkiem komisji nie może być osoba przystępująca do konkursu albo będąca małżonkiem takiej osoby, krewnym lub powinowatym w linii prostej, krewnym lub powinowatym w linii bocznej do drugiego stopnia włącznie lub pozostająca wobec niej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to powodować uzasadnione wątpliwości co do jej obiektywizmu i bezstronności.” Regulamin stanowi też, iż po zapoznaniu się z kandydaturami członkowie komisji składają oświadczenie o bezstronności.

Z naszych ustaleń wynika jednak, że dwóch członków komisji może pozostawać w „stosunku prawnym lub faktycznym” z jednym z kandydatów, co powoduje uzasadnione wątpliwości co do ich obiektywizmu i bezstronności. Chodzi konkretnie o kandydata na dyrektora FL Dominika Mielko i członków komisji konkursowej: Macieja Rysaka, (przewodniczący ZZ PAMO przy FL) oraz Aleksandra Resiaka (prezes Stowarzyszenia Wschód Kultury).

Co ich łączy?

Otóż Maciej Rysak jest koncertmistrzem w Orkiestrze Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej kierowanej przez Dominika Mielko, z kolei Aleksander Resiak jest w tejże orkiestrze kontrabasistą. I tak np. 30 grudnia 2022 r. całą trójkę mogliśmy oglądać na koncercie kolęd w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie, 23 kwietnia br. w Kościele Miłosierdzia Bożego w Puławach w orkiestrze Dominika Mielko zagrał Maciej Rysak, a 14 maja w parafii pw. Św. Kingi w Świdniku odbył się koncert „Zacznij od Bacha… Klasycznie u św. Kingi”, na którym Dominik Mielko dyrygował orkiestrze, w składzie której był Aleksander Resiak. Za grę w orkiestrze muzycy pobierają wynagrodzenie (umowa o dzieło).

- Oczywistym jest, że członkowie komisji konkursowej muszą być niezależni i obiektywni, więc nie mogą być w takich relacjach z kandydatami, które podważałyby ich ocenę. Moim zdaniem osoby grające w orkiestrze, prowadzonej przez jednego z kandydatów nie spełniają tego kryterium i nie mogą brać udziału w pracach komisji – mówi Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności.

Kandydata na dyrektora komisja konkursowa wybiera bezwzględną większością głosów. Głosowanie jest jawne, a wybór ma nastąpić do 31 sierpnia.

Przypomnijmy, w ciągu roku władze woj. lubelskiego uruchomiły trzy procedury konkursowe. Pierwsza została uruchomiona w lipcu 2022 r. i była skutkiem niepowołania dotychczasowego dyrektora Wojciecha Rodka na drugą kadencję. Obowiązki 1 września przejęła po nim Zuzanna Dziedzic, jako p.o.. Konkurs jednak nie wyłonił dyrektora. Dlatego w styczniu 2023 r. ogłoszono drugi, a do końca lutego do udziału w nim zgłosiło się 12 kandydatów. Niespodziewanie na początku marca zarząd woj. konkurs unieważnił i zdecydował się powierzyć stanowisko w trybie bezkonkursowym Zuzannie Dziedzic. Zgodę na to musiał jednak wyrazić minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Ten jednak wstrzymał się od decyzji pozostawiając ją bez rozpoznania. Dlaczego?

- Chodziło o wątpliwości dotyczące decyzji o unieważnieniu ogłoszonego w dniu 10 stycznia 2023 roku konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora FL – wyjaśniała w czerwcu Anna Nycz z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski