Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrakty zerwane. Chełm ma problem z parkiem i młynem

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Po zakończeniu rewitalizacji w budynku chełmskiego młyna Michalenki ma działać centrum kulturalne
Po zakończeniu rewitalizacji w budynku chełmskiego młyna Michalenki ma działać centrum kulturalne Urząd Miasta Chełm
Ok. 50 mln zł miała kosztować termomodernizacja szkół i rewitalizacja młyna Michalenki. Firma zrezygnowała jednak z podpisania kontraktu. Zrobiła to na pół godziny przed zawarciem umowy

Do punktu wyjścia wróciła rewitalizacja młyna Michalenki i termomodernizacji sześciu chełmskich szkół. To efekt nieoczekiwanej decyzji spółki JL z Łomży.

Firma, która wygrała przetarg wycofała się z podpisania kontaktu o wartości 49,2 mln zł. Zrobiła to na pół godziny przed wyznaczą godziną zawarcia umowy. W przetargu rywalizowały trzy przedsiębiorstwa. Oferty konkurentów opiewały na 65,2 mln zł oraz 71,1 mln zł. Spółka z Łomży była najtańsza. Niestety najwyraźniej przeliczyła się z kosztami. Uznała ze realizacja inwestycji za 49,2 mln zł zaproponowane w przetargu nie jest opłacalne. I zrezygnowała z kontraktu. Godząc się jednocześnie na utratę wadium, które wynosiło 50 tys. zł.

Miasto nie rezygnuje jednak z inwestycji. Ma na nią zapewnioną dotację w wysokości 42 mln zł z rządowego programu Polski Ład.

- Z analizy kosztorysów wynika, że największy wzrost kosztów objął termomodernizację szkół. Kwota potrzebna na termomodernizację 6 szkół jest bliska całej otrzymanej alokacji - informuje prezydent Jakub Banaszek.

Podkreśla przy tym, że termomodernizacja szkół jest priorytetem. I wskazuje, że na ten cel można pozyskać dofinansowanie z unijnych funduszy. Wtedy dotacja z Polskiego Ładu mogłaby trafić na rewitalizację młyna, gdzie powstać ma centrum kulturalne.

To nie jedyna chełmska inwestycja „z problemami”. Kolejną jest rewitalizacja parku miejskiego. W tym wypadku jednak cierpliwość straciło miasto.

W ostatnich dniach odstąpiło od umowy z firmą LS Complex, która prowadziła roboty. Powód? Wykonawca od początku nie trzymał się harmonogramu prac.

Jeszcze w październiku chełmscy urzędnicy zapowiadali odstąpienie od umowy z firmą, jednak dali jej szansę na zrehabilitowanie się. Firma przedstawiła harmonogram i zagwarantowała, że inwestycja zakończy się w terminie. Obietnic nie dotrzymała.

- W tej sytuacji przewidziane są kary umowne i zapisane w umowie odpowiednie zabezpieczenie. O tym, czy ogłoszony zostanie nowy przetarg, czy też miasto powierzy innej firmie dokończenie prac zadecydują miejscy prawnicy. Obecnie trwa inwentaryzacja przeprowadzonych prac w parku miejskim – wyjaśnia Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

Kontrakt na rewitalizację parku miejskiego opiewał na ponad 7,5 milionów złotych.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski