Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kopią dołki pod starostą chełmskim. Chcą jego odwołania

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk nie próżnuje. W miniony piątek oddany został ponad 7,5 km dróg powiatowych w gminie Białopole.
Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk nie próżnuje. W miniony piątek oddany został ponad 7,5 km dróg powiatowych w gminie Białopole. Powiat Chełmski
Starosta chełmski Piotr Deniszczuk został zawieszony w prawach członka PSL. Uchwałę w tej sprawie podjął 7 grudnia Naczelny Komitet Wykonawczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, a podpisał ją prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Kary zawieszenia w prawach członka lub wykluczenia z PSL stosuje właściwy wojewódzki sąd koleżeński bądź Główny Sąd Koleżeński PSL. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zawieszenia w prawach członka na czas postępowania przed właściwym sądem koleżeńskim może dokonać Naczelny Komitet Wykonawczy PSL na wniosek Prezesa PSL z równoczesnym przekazaniem sprawy do rozpoznania temu sądowi – czytamy w dokumencie uchwały.

Wniosek o zawieszeniu starosty Piotra Deniszczuka przygotowali wiceprezesi PSL powiatu chełmskiego – Marcin Łopacki i Andrzej Dzirba. We wniosku i liście otwartym wymienili między innymi:

- Niezliczona ilość afer, buta, arogancja, brak szacunku dla ludzi to są rzeczy, które godzą w dobre imię PSL, ale i urząd samego Starosty – czytamy w piśmie.

Jak tę decyzję komentuje starosta chełmski?

– To mieszkańcy powiatu decydują w wyborach, a nie harcownicy Dzirba i Łopacki. Przez dziewięć lat pracowałem dla mieszkańców powiatu. Uczestniczyłem w setkach spotkań z mieszkańcami, co cenię sobie najbardziej. Na wszystko jest czas i miejsce. Idą święta Bożego Narodzenia czas radości i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Świętujmy spokojnie i z nadzieją powitajmy nowy rok. Na kampanię przyjdzie czas - powiedział nam starosta Piotr Deniszczuk.

Uchwała o zawieszeniu Piotra Deniszczuka w prawach członka PSL to pokłosie walki politycznej, które ciągnie się już od dłuższego czasu w powiecie chełmskim

Grupa opozycyjnych radnych powiatowych, która identyfikuje się z dwoma klubami – G9 oraz Klubem Radnych Niezależnych Jawność, Odwaga, Demokracja – złożyła jeszcze w listopadzie wniosek o odwołanie starosty chełmskiego Piotra Deniszczuka. Podpisało się pod nim siedmioro radnych, troje z klubu G9 (Tomasz Szczepaniak, Radosław Rakowiecki, Agata Radzięciak), troje z klubu Niezależność Jawność Odwaga (Jarosław Wójcicki, Stefan Sakowski, Agnieszka Dąbrowska) i Andrzej Dzirba z PSL. Jednak aby odwołać starostę potrzeba dwunastu głosów. Opozycja liczy, że w tajnym głosowaniu znajdzie się większość dla poparcia wniosku.

Jakie zarzuty stawa opozycja staroście chełmskiemu?

Radni opozycyjni źle oceniają pracę starosty i przypominają nadużycia, których dopuszczał się przez ostatnie lata, jest to m.in. wykorzystywanie samochodów Domu Pomocy Społecznej z Nowin do organizowania prywatnych wyjazdów integracyjnych przez członków zarządu, zarzucają staroście łamanie prawa pracy, brak porozumienia z gminami, lokowanie inwestycji głównie w swoim okręgu wyborczym, nierówne traktowanie, brak odpowiedzi na interpelacje, lub mijanie się z prawdą w odpowiedziach.

Z kolei na posiedzeniu chełmskiego ZP PSL, który odbył się 18 listopada potępiono zachowanie tychże radnych

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ZP PSL, członkowie i sympatycy PSL. Po omówieniu porządku obrad zebrani jednomyślnie potępili radnych powiatowych, którzy złożyli w tym tygodniu wniosek o odwołanie starosty Piotra Deniszczuka. Sprzeciwu wobec takiego stanowiska uczestników spotkania nie wniósł obecny na sali radny Andrzej Dzirba, który także podpisał wniosek o odwołanie Deniszczuka.

W toku wcześniejszej dyskusji zebrani zabierając głos określili postawę radnych powiatowych, którzy podpisali wniosek o odwołanie Deniszczuka jako naganną i haniebną.

Wniosek będzie teraz opiniować komisja rewizyjna, a po 30 dniach pod złożenia zostanie postawiony na sesję Rady Powiatu 29 grudnia i wtedy można spodziewać się głosowania.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski