Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół Św. Mikołaja w Lublinie odkrywa swoje tajemnice

Małgorzata Szlachetka
Remont kościoła św. Mikołaja na Czwartku, prowadzony przez firmę budowlaną Stanisława Feliksa Barszczewskiego, przełom lat 20 i 30. XX wieku.
Remont kościoła św. Mikołaja na Czwartku, prowadzony przez firmę budowlaną Stanisława Feliksa Barszczewskiego, przełom lat 20 i 30. XX wieku. archiwum Doroty Olech
Po zakończeniu badań architektonicznych kościoła na Czwartku prace mogą rozpocząć archeolodzy. Czy odkryją nowe krypty?

Badania architektoniczne kościoła pw. Świętego Mikołaja na Czwartku prowadzone są po raz pierwszy w jego historii. Przyniosły ciekawe wnioski. Okazało się, że świątynia została wybudowana w XVI stuleciu za jednym podejściem, a nie etapami. (Dodajmy dla porządku, że obecna kruchta była dobudowana dopiero na początku XX wieku. W tym czasie dawna kruchta została też zamieniona na kaplicę.)

- Do tej pory istniało przekonanie, że na początku kościół był o przęsło krótszy. To się nie potwierdziło - zaznacza inż. Krzysztof Janus z Katedry Architektury Politechniki Lubelskiej, który prowadzi w kościele św. Mikołaja badania architektoniczne, a kilka lat temu przebadał kościół i jego otoczenie georadarem. Po tych ustaleniach Janusa wprowadzone zostaną poprawki do nowego wydania przewodnika po Lublinie, publikowanego przez Wydawnictwo Gaudium.

To niejedyne odkrycia dotyczące historii kościoła pw. św. Mikołaja. - Znaleźliśmy ślady pomieszczenia nad zakrystią. Według dokumentów z XVII wieku, było to mieszkanie księdza, zlikwidowane sto lat później w czasie przebudowy - wyjaśnia Krzysztof Janus.

Czytaj dalej na następnej stronie ->>

Kościół opisany w legendzie

Są też dowody na to, że przed powstaniem obecnego sklepienia, zdobionego w stylu renesansu, strop kościoła był drewniany.

O tym, że obecna świątynia nie jest pierwszą na Czwartku, spekulowano od dawna. Istnieje nawet legenda o tym, że kościół w tym miejscu powstał za czasów Mieszka I.

Zenon Sierpiński w swoim przewodniku po Lublinie z 1839 roku, pisał o „najdawniejszym ze wszystkich kościołów lubelskich”, datowanym na 986 rok. To samo powtórzyła Maria Ronikierowa w „Ilustrowanym przewodniku po Lublinie”, wydanym po raz pierwszy w 1901 roku. Obecnie palmę pierwszeństwa daje się raczej dominikanom, którzy przybyli do Lublina w 2 poł. XIII wieku.

Dziś specjaliści zgadzają się też, że opowieść o świątyni z X stulecia można między bajki włożyć, ale ciągle wraca wątek istnienia na Czwartku wcześniejszego kościoła. Zdania w tej kwestii są podzielone. Jedna z hipotez mówi o tym, że kościół stał w innym rejonie Wzgórza Czwartkowego niż obecnie.

- Na pewno pierwotnie wzgórze było o wiele większe. Między XII a XIV wiekiem na Czwartku prowadzono intensywną działalność gospodarczą i osadniczą. Dziwne byłoby, żeby przy osadzie targowej nie było kościoła - mówił na łamach miesięcznika Kuriera „Nasza Historia” archeolog prof. Andrzej Rozwałka.

Czytaj dalej na następnej stronie ->>

Znaleźć odpowiedzi na liczne pytania

Wszelkie wątpliwości w tej kwestii mogłyby rozwiać dopiero badania archeologiczne. Zostaną przeprowadzone, jeśli parafia zdobędzie na to fundusze.

- Na razie powstaje kosztorys takich prac, niezbędny, żeby starać się o środki zewnętrzne - mówi Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. Remont objąłby także elewację świątyni.

- Prowadzenie badań archeologicznych wiązałoby się ze zdjęciem posadzki w kościele. Warto byłoby też zbadać grunt wokół, czyli teren dawnego cmentarza - zaznacza konserwator Kopciowski.

- Ciągle jest wiele wątpliwości. Badanie georadarem wykazało obecność fragmentów murów pod kościołem i trzech nieznanych krypt pod chórem - przypomina ks. Piotr Kawałko, proboszcz kościoła pw. Świętego Mikołaja.

Obecny gospodarz świątyni na Czwartku chciałby, aby po remoncie była ona miejscem odwiedzanym przez turystów, łącznie z podziemiami.

Na razie zdjęty i poddany renowacji został krucyfiks wiszący na łuku tęczowym kościoła. Badania prowadzone w konsultacji ze specjalistami z Krakowa i Torunia potwierdziły, że krzyż pochodzi z początku XVII wieku. Po usunięciu wtórnych warstw farby, figura Ukrzyżowanego została pomalowana zgodnie z pierwotną kolorystyką. Ma teraz brązowy kolor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski