MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krukowski: Lubelska KAS potrafi adaptować się do niełatwych uwarunkowań

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
strona internetowa lubelskiej IAS
Z dyrektorem lubelskiej Izby Administracji Skarbowej dr Arturem Krukowskim rozmawia red. naczelny Wojciech Pokora.

Krajowa Administracja Skarbowa odgrywa niezwykle istotną rolę wewnątrz Polski, ale także na granicy, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa przewozu towarowego. To pierwsze co przychodzi na myśl gdy myśli się o KAS. Ale to nie wszystkie zadania?

Krajowa Administracja Skarbowa to ważna instytucja w polskim systemie finansowym. Jej zadania to nie tylko administrowanie podatkami, cłem czy akcyzą, ale także kontrola - zarówno podatkowa, jak i celno-skarbowa, aż po bieżącą obsługę podatników. Nie zapominajmy o prowadzonych działaniach mających na celu likwidację zorganizowanej przestępczości podatkowej i gospodarczej. To ważny aspekt naszej działalności. Zobrazowany – pozwala niejednokrotnie dostrzec złożoność przestępczych procederów. Kluczowe dla nas jest wykorzystywanie w tych obszarach nowoczesnych technologii, które pozwalają uszczelnić system podatkowy naszego kraju.

W mijającym roku, te zadania nabrały szczególnego znaczenia.

Ze względu na trudności na wschodniej granicy Polski, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, pojawiły się nowe i złożone wyzwania, głównie w transporcie towarów spożywczych. Sposób realizacji przez nas zadania, często pod czujnym okiem polskich i światowych mediów, pokazał, że lubelska KAS - będąc efektywnie zarządzaną – potrafi adaptować się do niełatwych uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych.

Nie pozostaliśmy też obojętni wobec innych ważnych zadań. Pracowaliśmy nad bezpieczeństwem i płynnością osobowego i towarowego ruchu granicznego, dbaliśmy o sprzyjające warunki instytucjonalne dla biznesu, czy udoskonalaliśmy sposoby obsługi naszych podatników.

Nie ukrywam, że naszym celem jest ciągłe doskonalenie kadr, zarówno wykonujących swoje obowiązki w urzędach skarbowych, jak też funkcjonariuszy pełniących służbę w oddziałach celnych na granicy lub wewnątrz kraju. W procesach tych stawiamy na wykorzystanie innowacji i technologii, które pozwolą nam na jeszcze lepszą realizację ustawowych zadań. Wierzę, że profesjonalna i życzliwa obsługa podczas wizyty w urzędzie skarbowych czy na granicy, wpływa na sposób postrzeganie KAS przez społeczeństwo. Nie zapominajmy, że to ludzie tworzą atmosferę zaufania i ułatwiają obywatelom załatwianie swoich spraw w urzędach.
Oczywiście przyszłość KAS to też większy nacisk na e-usługi i cyfryzację, co ma na celu ułatwienie życia podatnikom i przedsiębiorcom. Dlatego też KAS rozwija i implementuje różne cyfrowe usługi, takie jak e-Urząd Skarbowy oraz Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), które ułatwiają obsługę podatników. To znacznie upraszcza proces załatwiania urzędowych spraw, ale też i składanie deklaracji podatkowych i innych niezbędnych dokumentów. Dodatkowo, w KAS trwa rozbudowa infrastruktury IT, w tym serwerowni Centrum Informatyki Resortu Finansów, co pozwala na lepsze zarządzanie i przetwarzanie potężnych ilości danych, którymi dysponujemy.

Przedstawił Pan szerokie spektrum zadań realizowanych przez lubelską KAS. Jednak bez odpowiedniego zaplecza i infrastruktury nie jest możliwe realizowanie tak istotnych zadań. Inwestowaliście w infrastrukturę w mijającym roku?

Oczywiście. Od chwili powstania Krajowej Administracji Skarbowej zrealizowaliśmy wiele projektów inwestycyjnych ważnych dla Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, lubelskich urzędów skarbowych oraz Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Mają one istotne znaczenie nie tylko dla efektywności pracy lubelskiej KAS, ale także dla bezpieczeństwa ekonomicznego i podatkowego regionu. Modernizacja infrastruktury i wprowadzenie nowych technologii przyczyniają się do lepszej obsługi naszych podatników ale też wzmacniają naszą rolę w ochronie granic państwa przed przemytem i innymi formami przestępczości transgranicznej. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zarządzanie inwestycjami w infrastrukturę i sprzęt wykorzystywany przez KAS. Od planowania, po realizację i nadzór, po to, by środki publiczne były wydawane efektywnie i zgodnie z przepisami.
Nowoczesne budynki biurowe, dostosowane do potrzeb pracowników, stanowią nie tylko komfortowe miejsce pracy, ale także wpływają na sposób postrzegania naszej instytucji przez społeczeństwo zwiększają jednocześnie zaufanie do Krajowej Administracji Skarbowej.

Obecnie nasze budynki są wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak systemy zarządzania energią, automatykę budynkową czy zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Pracownicy KAS, mając dostęp do nowoczesnych i funkcjonalnych biur, mogą skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków.
W mijającym roku oddaliśmy do użytku siedzibę Urząd Skarbowy w Lubartowie. Uprzednia nieruchomość nie spełniała standardów stawianych budynkom użyteczności publicznej, wymagała więc kompleksowego remontu i rozbudowy. Na ten cel przeznaczono środki w wysokości około 16,4 mln zł. Realizacja inwestycji w Lubartowie znacząco poprawiła warunki pracy, jak również warunki obsługi podatników. Nowy kompleks biurowy ma powierzchnię 2,4 tys. metrów kwadratowych i pracuje w nim 53 pracowników urzędu skarbowego.
Inną ważną dla nas inwestycją był budynek Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego, zlokalizowany przy ul. Diamentowej 4 w Lublinie. Inwestycja ta powstała z myślą o poprawie warunków pracy oraz likwidacji dotychczasowych kosztów wynajmu powierzchni biurowych, które sięgały rocznie około 1,6 mln zł. Budynek biurowy został dostosowany do naszych potrzeb ale też i osób ze szczególnymi potrzebami. Dysponujemy biurowcem o powierzchni 3309 metrów kwadratowych, gdzie pracuje blisko 270 funkcjonariuszy i pracowników Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Ale na tym nie poprzestajecie?

Procesy inwestycyjne w Krajowej Administracji Skarbowej wymagają planowania z dużym wyprzedzeniem. Podyktowane jest to koniecznością zagwarantowania na te cele środków z budżetu państwa. Oczywiście planujemy dalszą modernizację istniejących obiektów oraz wprowadzenie nowych technologii do oddziałów celnych i bezpośrednio na przejścia graniczne. To bardzo ambitne założenia, które będą wspierać naszą pracę na wielu poziomach – od lepszej obsługi podatników po zaawansowane systemy kontroli podatkowej, celno-skarbowej, które to wykorzystują zaawansowane analizy ryzyka.

W bardzo bliskiej przyszłości przystąpimy do realizacji kolejnej, ważnej inwestycji. Powstanie nowoczesny obiekt użyteczności publicznej będący siedzibą Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim. Dysponujemy już nieruchomością, którą w tym roku otrzymaliśmy w darowiźnie od Powiatu Radzyńskiego. Na otrzymanej działce powstanie w pełni funkcjonalny, nowoczesny budynek, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale też do aktualnych wymogów bezpieczeństwa i funkcjonalności, jakie powinny spełniać obiekty użyteczności publicznej. Łączna powierzchnia użytkowa wyniesie 1298 metrów kwadratowych. Koszt tej inwestycji to prawie 20 mln zł. Ponadto, w pobliżu urzędu znajdzie się budynek magazynowy o łącznej powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Będzie on przeznaczony na potrzeby Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, w tym Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Koszt jego realizacji wyniesie ponad 5,5 mln zł.

Za chwilę przystąpimy do rozbudowy i przebudowy budynku siedziby Delegatury Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Lublinie i Oddziału Celnego w Lublinie przy ul. Energetyków 20-22. Po zakończeniu inwestycji będziemy dysponować nieruchomością o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej prawie 3100 metrów kwadratowych. Szacowany koszt realizacji tej inwestycji to prawie 22 mln zł.

Jak wspominałem, dokonujemy istotnych zmian na przejściach granicznych i oddziałach celnych wewnątrz kraju. W ostatnim czasie dokonaliśmy gruntownej modernizacji istniejącego stacjonarnego urządzenia RTG do prześwietlania wagonów kolejowych zlokalizowanego na kolejowym przejściu granicznym w Hrubieszowie wraz z rozbudową infrastruktury towarzyszącej. Łączny koszt inwestycji to ponad 18 mln zł. Co ważne, mamy również zapewnione finansowanie na modernizację RTG
w Koroszczynie (za około 15,3 mln zł) i oraz RTG w Hrubieszowie - II etap inwestycji za 24,6 mln zł.

Czyli jednak granica jest teraz jednym z priorytetów?

Dzięki inwestycjom w sprzęt, budynki czy ruchomości, podkreślamy swoje zaangażowanie w zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa granic Polski. Jest to odzwierciedlenie determinacji KAS w walce z każdą formą przestępczości podatkowej, gospodarczej i transgranicznej. Potwierdzamy nasze zobowiązanie do ochrony interesów fiskalnych kraju i jego obywateli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski