MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książki, które Kurier poleca do czytania i kupowania

LUB
Mamy dla Was coś na mroźne wieczory: 10 książek, które bez trudu znajdziecie w księgarniach. Z pewnością wybierzecie dla siebie jakąś interesującą pozycję. Życzymy wielu mocnych wrażeń podczas lektury.

John Irving „Aleja tajemnic”, Prószyński i S-kaSytuacje ocierające się o purnonsens, dialogi, w których często odnajdujemy drugie dno i pokłady dowcipu, wreszcie bohaterowie - każdy na swój sposób dziwny, nietypowy, po prostu oryginalny. Najnowsza powieść Johna Irvinga też jest nietypowa, inna niż poprzednie. Spodziewałem się czegoś klasycznego, amerykańskiego, a tymczasem Irving uraczył czytelników zwariowaną historią Juana Diego, który urodził się i dorastał w Meksyku, mieszkał na wysypisku, a w dorosłym życiu został pisarzem. Jego młodsza siostra Lupe jest telepatką, czyta w myślach i umie bezbłędnie rozszyfrować przeszłość większości ludzi, z którymi ma do czynienia. Jej postać jest dla fabuły powieści jak seria eksplozji, nadaje pikanterii dialogom, momentami wręcz rozsadza akcję. No i bawi czytelnika swoimi bezcennymi obserwacjami i szczerymi wypowiedziami. Prawdziwa perełka.„Aleja tajemnic” podczas lektury przypomniała mi inną powieść Irvinga „Hotel New Hampshire”. Też jest w klimacie groteski, zwariowanej opowieści przesyconej erotyzmem, a bohaterowie mają za sobą traumatyczne przeżycia, przeżywają swoje tragedie, mają cele, życiowe plany i marzenia. Tylko scenografia i tło powieści są inne. Juan Diego, główny bohater, którego poznajemy jako kilkunastoletniego chłopca i starzejącego się mężczyznę (jakże dosadny jest obraz pięćdziesięcioparoletniego kaleki), odbywa podróż na Daleki Wschód. Wydarzenia z przeszłości ścierają się z tym, co ma dopiero nastąpić. „Los naznaczył go swoim piętnem” mówi John Irving o swoim bohaterze.

Suzanne Collins „Gregor i klątwa stałocieplnych”, Wydawnictwo IUVIPo wypełnieniu dwóch przepowiedni przychodzi kolej na Przepowiednię Krwi, która wymaga, by Gregor i Botka wrócili do Podziemia i uratowali jego mieszkańców od zarazy. Jednak tym razem mama nie chce ich puścić… chyba że będzie mogła im towarzyszyć. Gdy przybywają do podziemnego miasta i choroba dosięga jednej z najbliższych Gregorowi osób, chłopiec zaczyna rozumieć, jaką rolę ma do odegrania w Przepowiedni Krwi. Musi zrobić, co w jego mocy, by powstrzymać broń biologiczną, która zagraża wszystkim stałocieplnym mieszkańcom Podziemia. Tylko jak tego dokonać?Premiera III tomu Kroniki Podziemia „Gregor i klątwa stałocieplnych” miała miejsce 13 stycznia.

Daniel Goleman „Siła dobra. Świat oczami Dalajlamy”, RebisKolejna książka autorstwa Dalajlamy i Daniela Golemana. Od ponad pół wieku Jego Świątobliwość Dalajlama w swoich książkach, jak m.in. „Sztuka szczęścia” czy „Uzdrawianie gniewu”, prowadzi nas na ścieżce do współczucia i uczy doskonalić swoje życie wewnętrzne. W „Sile dobra” wraz z Danielem Golemanem, swym przyjacielem i autorem bestsellerowej „Inteligencji emocjonalnej”, wyjaśnia, jak emanować dobrą energię na zewnątrz i wykorzystać ją, by przekształcać nasz świat w praktyczny i pozytywny sposób. Ta inspirująca praca łączy główne koncepcje Dalajlamy, potwierdzające je naukowe dowody i historie ludzi, którzy wcielili je w życie, pokazując nam, jak dzięki właściwemu ukierunkowaniu duchowej energii można uporać się z dręczącymi ludzkość problemami.

Volker Koop "Bormann. Pierwszy po bestii", Prószynski i S-kaGodna polecenia seria wydawnicza prezentująca biografie tyranów, dyktatorów, zbrodniarzy żyjących i działających w XX w. Ukazały się już książki poświęcone takim "bohaterom" najnowszej historii jak Hitler, Stalin, Himmler, Mussolini, Pol Pot i kilku jeszcze innych, pomniejszych. Teraz przyszła kolej na Bormanna.

Martin Bormann całkiem zasłużenie znalazł miejsce w tej serii, bo jako szef kancelarii NSDAP i prywatny sekretarz Hitlera , był także człowiekiem od brudnej roboty. W miarę upływu czasu stał się najbliższym współpracownikiem Hitlera, jego prawą ręką, kimś tak niezbędnym jak wieczorne kapcie. Co dla czytelnika będzie najciekawsze, Bormann to postać otoczona tajemnicą w życiu i - zwłaszcza - po śmierci. I pozostał najmniej znanym z grupy bonzów III Rzeszy. Po wojnie wszelki ślad po nim zaginął. W październiku 1946 r. został zaocznie skazany na śmierć przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze. W 1972 r. w Berlinie znaleziono jego szkielet. Ustalono, że rzekomo 2 maja 1945 r. sięgnął po kapsułkę z trucizną.

Volker Koop pokazuje, jak wielki był wpływ osobowości Bormanna na niszczycielski reżim narodowo-socjalistyczny. Liczne, udostępnione dopiero niedawno dokumenty pozwoliły autorowi na napisanie od nowa biografii najwierniejszego wasala Hitlera. Volker Koop unaocznia czytelnikowi pełnię władzy i zupełny brak skrupułów działającego w cieniu Hitlera jednego najbardziej wpływowych przywódców Trzeciej Rzeszy.

Marta Szreder "Lolo", Znak LiteranovaInspirowana faktami powieść o jednym z najsłynniejszych polskich psychopatów. Z pozoru niczym się nie wyróżniał. Skromny, cichy, unikający bliższego kontaktu. Grzeczny uczeń krakowskiego technikum, który nie sprawiał problemów wychowawczych. Nikt nie dostrzegł w nim mroku, jaki nosił głęboko w sobie. Nikt nie podejrzewał, do czego jest zdolny. Osiemnastolatek, który został oskarżony o serię zbrodni dokonanych w Krakowie w latach 60. Jeden z najsłynniejszych polskich seryjnych morderców. Wokół jego postaci narosło wiele mitów. Karol Kot stał się budzącą grozę legendą, ale za jego okrucieństwem krył się osobisty dramat.

Andrzej Nowak "Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski", Biały KrukDrugi tom "Dziejów Polski" pióra znakomitego historyka prof. Andrzeja Nowaka. Kontynuacja opowieści o burzliwych losach naszego kraju w okresie rozbicia dzielnicowego. Tom obejmuje okres od śmierci księcia Mieszka Starego w 1202 r. i objęcia władzy w Krakowie przez Władysława Laskonogiego, aż do wkroczenia Kazimierza Wielkiego na Ruś w 1340 r.

Autor przybliża wysiłki zmierzające do odnowienia Królestwa Polskiego podjęte w XIII w. przez Henryka IV Probusa, Przemysła II i Władysława Łokietka. Śledzi ich wytrwałe starania, opisuje przemiany polityczne, cywilizacyjne i kulturalne na ziemiach polskich, ścieranie się wpływów niemieckich, czeskich, mongolskich i litewskich, wzrost i upadek sąsiadów Polski. Podobnie jak w poprzednim tomie pokazuje kolejne etapy formowania się nad Wisłą, Wartą i Bugiem wspólnoty politycznej, kulturalnej i językowej, która w przyszłości przekształci się w naród polski.

Iwona Kamieńska „Akademia orłów. Prawdziwe historie, które Cię uskrzydlą” Gdy skończysz czytać tę książkę, lepiej docenisz to, co masz. Jej bohaterowie byli kiedyś silni, zdrowi, sprawni. Każdy z nich przeżył wypadek, który mógł zakończyć historię ich życia, a zamiast tego stał się nowym początkiem. Dziś o takich jak oni mówi się „niepełnosprawni”, choć gdy ich poznasz, pewnie uznasz, że to określenie do nich nie pasuje, bo mają w sobie więcej mocy niż przed wypadkiem.

Regina Brett „Twój dziennik”, Insignis Książki Reginy Brett cieszą się w Polsce sporym uznaniem. Teraz celne komentarze, spostrzeżenia i myśli Reginy Brett będą mogły towarzyszyć Wam w dowolnej chwili każdego dnia. Taka jest właśnie idea „Twojego dziennika”, uniwersalnego kalendarza na każdy rok, do którego na naszą prośbę Autorka napisała 12 zupełnie nowych lekcji, w większości inspirowanych jej dwukrotnym pobytem w Polsce. To osobisty notatnik i wyjątkowy kalendarz.

Marek Pyza „Pogrzebana prawda”, Biały Kruk Rodziny smoleńskich ofiar opowiadają o utraconej miłości, o bezmiernej tęsknocie i żalu, o bezsilnej złości i gorzkim zawodzie. Dzielą się swymi przeżyciami z codziennej walki o prawdę. Mówią o próbach wypełnienia pustki po bliskich, pogodzenia się z walącym się na głowę światem. Ich wyznania są chwilami po prostu wstrząsające. Niektóre dokumenty i fakty, a także blisko 70 fotografii z rodzinnych archiwów, są tu publikowane po raz pierwszy.

Rafał Witek „Bolek i Lolek. Szalony pościg”, Znak Emotikon Bolek i Lolek spędzają wakacje nad morzem. Wszyscy leżą plackiem na ręcznikach, a Bolek i Lolek muszą bawić się z Manią, córką znajomych taty. Nagle pies porywa ukochaną lalkę Mani. Chłopcy ruszają za nim w pościg, wpadają do dołu wykopanego na plaży i… lądują w Australii. Czy uda im się wrócić? Czy Mania odzyska lalkę? I co na to wszystko rodzice? Kolejna książka dla dzieci w różnym wieku z nowymi przygodami znanych bohaterów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski