18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca 12 nowości do czytania przy każdej pogodzie

LUB
Wybraliśmy dla Was dwanaście książek, które w ostatnich dniach pojawiły się na księgarskich półkach. Nawet najbardziej rozkapryszony czytelnik będzie miał z czego wybierać. Miłej lektury.

Brigitte Hamann, "Wiedeń Hitlera", Rebis, 54,90 zł
Czy chcecie poznać dwudziestoparoletniego Hitlera w okresie wiedeńskim, gdy był bezdomnym, nielegalnie przebywającym w Wiedniu poddanym cesarza Franciszka Józefa? Czy chcecie poznać tego przeciętnego, szarego człowieczka, można powiedzieć - dziwaka - i epokę, która go kształtowała? To szalenie interesująca lektura, gdy w głowie czytelnika tkwi ta jedna myśl: Ten człowiek za 20-30 lat zmilitaryzuje Niemcy i wprowadzi faszyzm, a potem podpali całą Europę. Dokonując krytycznej analizy wielu dokumentów i wspomnień ludzi, którzy znali Hitlera, autorka dostarczyła czytelnikom wspaniałe źródło wiedzy o wczesnych latach jego życia.

Szymon Hołownia, ks. Grzegorz Strzelczyk, "Niebo dla średnio zaawansowanych", Znak, 29,90 zł
Są rzeczy ostateczne, o których nic nie wiemy albo mamy bardzo mgliste wyobrażenie. A wcześniej lub później wszyscy z nimi będziemy mieć do czynienia. Śmierć, piekło, czyściec, niebo, sąd szczegółowy, Sąd Ostateczny. Jak wygląda życie "tam"? I tysiące innych pytań szczegółowych, dotyczących Boga, naszych grzechów i zbawienia, knowań szatana i roli aniołów. Autorzy tej książki lekko, a czasem dowcipnie rozmawiają o sprawach bardzo poważnych. Ale - założę się - lektura tej książki częściej wywoła u czytelnika zadumę, może nawet szybsze bicie serca, niż uśmiech.

Andrzej Nowak, Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski, "Wielka księga patriotów polskich", Biały Kruk, 138 zł
Historię tworzą ludzie i ich czyny. Najchwalebniejsze karty historii narodu zapisują jego najlepsi synowie. I o nich opowiada ten album z ilustracjami. Przedstawiono w nim sylwetki 500 największych Polaków, którzy jak najlepiej zapisali się w naszych dziejach, od chrztu Polski po czasy współczesne. Grono 51 autorów napisało biogramy barwnym i plastycznym językiem, dalekim od encyklopedycznego, suchego stylu, podając masę interesujących informacji i szczegółów. Zapraszam do lektury. Poznacie albo przypomnicie sobie naszych narodowych bohaterów.

Stephen King, "Joyland", Prószyński i S-ka, 35,90 zł
King nostalgiczny. W tej książce bardziej wzrusza czytelnika niż straszy. Wątek duchów, zbrodni i w ogóle horroru jako takiego pojawia się pobocznie i pełni funkcję służebną wobec młodości, uczuć, straconych złudzeń, przemijania, śmierci i - to jeden z filarów fabuły - pracy w amerykańskim wesołym miasteczku z lat 70. To jest zupełnie inna treść niż ta, do której pisarz nas przyzwyczajał przez lata. Powieści "Dallas 63" i teraz "Joyland" zostały napisane przez zupełnie innego Kinga, który - co tu kryć - bardziej mi odpowiada. Znów jest w dobrej formie. Tych, którzy od czytania Kinga odeszli, namawiam gorąco do powrotu.

Michael Palin, "Prawda", Insignis, 39,99 zł
Michael Palin zaskoczył mnie tą powieścią i, co tu kryć, wzbudził uznanie. Jest ona, jak jego wcześniejsze książki - dowcipna i pełna egzotycznych przygód. Ale największym atutem jest jej główny bohater, przesympatyczny Keith Mabbut, niespełniony pisarz i dziennikarz, który znalazł się na życiowym zakręcie. I wtedy zaczyna się zabawa, los sprawia Keithowi wielką niespodziankę. Bogaty wydawca wysyła go w daleką podróż z arcyciekawym zadaniem. Niezwykłe przygody powodują, że życie Keitha ulega zupełnej przemianie (w każdym z nas tkwi takie pragnienie zmiany), gdy poszukuje tytułowej prawdy. A dlaczego jej szuka, jak i gdzie - o tym przeczytacie w książce.

Emmanuel Carrére, "Wąsy", Wydawnictwo Literackie, 34,90 zł
Psychologiczny dreszczowiec z lekkim przymrużeniem oka, okraszony absurdem. Bardziej bawi niż dołuje czytelnika, choć... Pewnego dnia Marc postanawia obciąć wąsy, które nosił od kilku lat. Może rozbawi tym żonę? A jednak ani żona, ani też sąsiedzi, współpracownicy, czy przyjaciele nie zauważają zmiany. "Przecież nigdy nie miałeś wąsów", dowiaduje się od nich. Czy to żart, zabawa, spisek otoczenia? Gorzej, że rzeczy zaczynają się coraz bardziej komplikować, a dziwne sytuacje mnożyć. Zaczęło się od groteski, a już jesteśmy o krok od tragedii. To druga, przełożona na język polski, powieść autora głośnego "Limonowa".

Mazarine Pingeot, "Mały dobry żołnierzyk. Dziennik córki Françoisa Mitterranda", Studio Emka, 34,90 zł
Historia nieślubnej córki prezydenta Francji jest niesamowita i nieprawdopodobna, choć wydarzyła się naprawdę. Mazarine Pingeot, córka Françoisa Mitterranda i Anne Pingeot - konserwatorki Muzeum d'Orsay w Paryżu, napisała książkę o swoim dzieciństwie i o czasach, kiedy jej istnienie było jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic państwowych Francji. Książka jest dziennikiem, notatnikiem, powieścią. To Mazarine jest tytułowym "dobrym małym żołnierzykiem" swojego ojca, zawsze gotowa stanąć w obronie jego pamięci. Mądra, ciekawa lekcja miłości do ojca.

John Paul Angel, "Benedykt XVI. Abdykacja. Wbrew prawu i swojej woli. Spisek kardynałów", Astrum Media
Czy papież Benedykt XVI stracił wiarę? A może został zmuszony do abdykacji przez oddolne naciski i spiski salonowe? Czy według kolegium kardynalskiego pontyfikat, który w założeniu miał być "przejściowy", trwał już zbyt długo? Czy życie emerytowanego papieża jest zagrożone i możemy się spodziewać zamachu? Czy Jego Świątobliwość, emerytowany biskup Rzymu, zostanie więźniem Watykanu?
Informacja od wydawcy: "Książka jest wyrazem indywidualnej wizji artystycznej autora i nie może by traktowana jako wiarygodne źródło historyczne".

Przemysław Borkowski, "Hotel Zaświat", Oficynka, 32 zł
Krzysztof wraca po latach do rodzinnej miejscowości, by sprzedać dom, w którm się wychował. Tak sielska dawniej kraina lat dziecinnych nie jest już jednak taka jak kiedyś. Powoli ukazuje swoje inne, groźne i mroczne oblicze. Świat, który zapamiętał z czasów dzieciństwa, zmienił się i zdegradował. Powrót do niego nie jest już ani przyjemny, ani bezpieczny, a kolejne wydarzenia popychają bohatera w kierunku tajemnicy, której wcale nie ma ochoty poznawać...
Ale my Państwa gorąco namawiamy do sięgnięcia po bardzo mroczną powieść jednego z członków Kabaretu Moralnego Niepokoju. Czyta się jednym tchem!

Andrzej Wojtas, "Droga wojownika", Znak, 36,90 zł
"W sobotę, 16 czerwca 2012 roku, kiedy niemal cała Polska świętowała z okazji Euro 2012, w wyniku strzału z broni krótkiej zakończyło się życie generała Sławomira Petelickiego. Ta książka ukazuje się rok po tym tragicznym wydarzeniu. Zebraliśmy w niej opowieści różnych ludzi, mających to szczęście, że ich losy skrzyżowały się z drogą człowieka, którego różnie nazywali: "Stary", Sławek, "Petel", pan generał, "Ojciec"... Dla większości Polaków pozostanie tym, który dał nam powód do dumy - GROM" - pisze Andrzej Wojtas. 248 stron pasjonującej lektury i mnóstwo zdjęć, które robią wielkie wrażenie.

Bogna Ziembicka, "Droga do Różan", Wydawnictwo Otwarte, 34,90 zł
Dworek w Różanach to rodzinny dom Zosi Boruckiej, która żyje tam szczęśliwie z ojcem, swoją dawną nianią Zuzanną, wśród przyjaciół. Z pasją zajmuje się kwiatowym ogrodem oraz ekologicznymi uprawami. I marzy o założeniu rodziny z Krzysztofem, którego kocha od dawna. Romantyczna opowieść o miłości, przyjaźni i rodzinie. O tym, że chcemy kochać i być kochane. O przyjemności, jaką czerpiemy z drobnych rzeczy: zapachu świeżego chleba, smaku konfitury z czereśni, feerii barw różanego ogrodu, spotkań z bliskimi. O radości życia. O szczęściu. Czasami wielkim.

Iwona Czarkowska, "Zdrada pachnie pomarańczami", Prószyński i S-ka, 32 zł
Jest maj 1981 roku. W małym pensjonacie w Groblach Olszanickich na południu Polski, grupa ludzi spędza weekend. W tym samym czasie w pobliskim miasteczku ktoś napada na bank. Ślad po złodziejach urywa się w pobliżu pensjonatu. Mijają lata, upada ustrój, a wraz z nim pensjonat w Groblach Olszanickich. Po latach syn zmarłego właściciela postanawia go wyremontować. Zatrudniony przez niego specjalista od marketingu wpada na pomysł, aby na długi majowy weekend roku 2011 zaprosić tych samych ludzi, którzy spędzili tutaj kilka majowych dni w roku 1981. Czy ich obecność pomoże wyjaśnić sprawę napadu?

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski