Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB
Podczas wiosennego spaceru, gdy przysiądziecie na ławce gdzieś w parku, aż się prosi, by sięgnąć po dobrą książkę. Oto nowości z lubelskich księgarni, które polecamy Wam na taką okazję. Miłej lektury.

Richard Porter „Top Gear od środka” (Insignis) Przez 13 lat, 22 sezony i 175 odcinków Richard Porter pracował jako scenarzysta Top Gear; to on współtworzył scenariusz tego najlepszego programu motoryzacyjnego na świecie, od niewyemitowanego nigdy odcinka pilotowego po ostatni topgearowy występ Jeremy’ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa Maya w maju 2015 roku.

W tym czasie - niszcząc samochody, wywołując incydenty dyplomatyczne, podpalając przyczepy kempingowe i mało nie pozbawiając życia jednego z prezenterów - ekipa Top Gear z rosnącym niedowierzaniem obserwowała, jak jej program z niepozornego, niszowego show BBC2 dla maniaków motoryzacji staje się globalnym, znanym w każdym zakątku świata telewizyjnym fenomenem.

Amos Oz "Opowieść o miłości i mroku" (Rebis)Mówiąc językiem kinowo-telewizyjnym: megahit wiosny. Najbardziej osobista książka Amosa Oza, klucz do całej jego twórczości. Historia kilku pokoleń jego rodziny na Litwie i Ukrainie oraz po przybyciu do Palestyny. Tłem opowieści jest dramatyczny okres w historii narodu żydowskiego: druga wojna światowa i Holokaust, mandat brytyjski nad Palestyną, narodziny Państwa Izrael i konflikt z Arabami. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o latach dzieciństwa autora na przedmieściach Jerozolimy i wczesnej młodości w kibucu. Ojciec, pedantyczny racjonalista, i tajemnicza, wrażliwa matka stanowili nie najlepiej dobraną parę. Miłość rodziców ginęła w mroku rozczarowań i frustracji, nostalgii za Europą. Amos Oz po raz pierwszy odsłania ciągle niezabliźnioną ranę, jaką zadało mu samobójstwo matki.

Uwaga, film nakręcony na podstawie tej książki, już grany jest w kinach. Z Natalie Portman w roli reżysera i głównej bohaterki.

Levi Henriksen "Pieśń harfy" (Smak Słowa)Bardzo przyjemna lektura, robiąca wrażenie na czytelniku opowieść o miłości i Bogu, przyjaźni, zdradzie i utraconej nadziejach. Cierpiący z powodu kaca producent muzyczny Jim Gystad odwiedza kościół w Vinger i słyszy anielski śpiew. Głosy dobiegające z ławki za Jimem praktycznie unoszą go do wieczności i uwalniają od przygnębiającej rzeczywistości. Po raz pierwszy od lat jego egzystencja nie wydaje mu się całkowicie pozbawiona sensu.

Głosy, które słyszy, należą do Śpiewającego Rodzeństwa Thorsen. Od tej pory Jim myśli tylko o jednym: postanawia namówić Śpiewające Rodzeństwo Thorsen do powrotu na scenę. Czeka na niego wiele poważnych przeszkód, z czego najtrudniejszą okaże się przywrócenie miłości z powrotem do ich życia.

Wojciech Chełchowski, Andrzej Czuba „Militarni. Polskie organizacje proobronne” (Muza)To pierwsza w Polsce książka poświęcona współczesnemu ruchowi proobronnemu. Jej autorzy, dziennikarze Wojciech Chełchowski i Andrzej Czuba, przeprowadzili prawie sto wywiadów z członkami organizacji oraz osobami decydującymi w naszym kraju o ich roli w strukturach obronnych. I twierdzą, że nie spodziewali się, iż ten temat jest tak skomplikowany.

W efekcie powstała książka traktująca nie tyle o samych strzelcach i innych „militarnych”, co o znacznie szerszym problemie; systemie obronności naszego kraju. Autorzy oraz ich rozmówcy stawiają w niej ważne pytanie: polscy „militarni” to już wojskowi czy jeszcze cywile?

Garri Kasparow „Nadchodzi zima” (Insignis)Opowieść o tym, jak Rosja stacza się z powrotem ku dyktaturze, a Zachód płaci za to, że do tego dopuścił. Dojście do władzy Władimira Putina, byłego podpułkownika KGB, było silnym sygnałem, że Rosja oddala się od demokracji. Mimo to w kolejnych latach - kiedy Ameryka i inne czołowe mocarstwa świata nie przestawały mu ustępować - Putin stał się nie tylko dyktatorem we własnej ojczyźnie, lecz zagrożeniem na scenie międzynarodowej. Dysponując potężnymi zasobami i arsenałem jądrowym, Putin jest kluczową postacią prowadzonego w wielu krajach ataku na wolność polityczną i porządek współczesnego świata. Dla Garri Kasparowa to żadne nowiny. Od ponad dekady głośno wyraża krytyczne opinie pod adresem Putina.

Georg Rauch „Niezwykły żołnierz” (Rebis)W ogarniętym wojną Wiedniu młody Georg pomaga matce ukrywać Żydów. Wcielony do hitlerowskiej armii, ma zostać skierowany na kurs oficerski. Ponieważ nie ma na to najmniejszej ochoty, ujawnia swoje żydowskie pochodzenie. Trafia na front wschodni. Tak rozpoczyna się niesamowita tułaczka dziewiętnastolatka. Służąc jako radiotelegrafista, wyprowadza oddział z okrążenia, za co zostaje odznaczony Krzyżem Żelaznym.

Mimo ekstremalnych warunków jego opowieść nie jest pozbawiona swoistego humoru - jako straszny głodomór nosi przytroczoną do radiostacji patelnię, a dzięki kulinarnym talentom zyskuje wielu przyjaciół. Wzięty do niewoli zdołał przetrwać zarówno rosyjską zimę, jak i późniejszy obóz jeniecki.

Monika Wąs „Dymny. Życie z diabłami” (Znak)
Postać szalenie barwna, wokół której narosło wiele mitów i zmyślonych historii. Ale są i prawdziwe, zaskakujące wspomnienia o Dymnym. Był awanturnikiem i prowokatorem, nieuchronnie zmierzał ku samozagładzie. Tajemnica jego przedwczesnej śmierci wiedzie do mrocznych archiwów SB. Kochał miłością straceńczą. Jego małżeństwo z Anną Dymną było na ustach wszystkich. Ona do dziś uważa go za życiowego przewodnika. Genialny i wszechstronny. Trwonił talenty, gardził sławą. Stworzył Piwnicę pod Baranami. Dziś pozostaje legendą, niezapomnianym twórcą piosenki „Czarne anioły”. Jaki był Wiesław Dymny? Skonfrontujcie swoje wyobrażenia z książką, a jeśli go do tej pory nie znaliście, przeczytajcie i poznajcie.

Tomasz Bułhak „Tata w budowie. Felietony...” (Albatros)
Książka dla wszystkich zainteresowanych tematem nieopierzonego tacierzyństwa. Ilustracje do książki wykonała Maria Apoleika z kultowego bloga Psie Sucharki!

„Staram się pisać o tym, jak wiele daje ojcu kontakt z dzieckiem, jak kluczowy jest w tym kontakcie wspólny czas, dlaczego warto atakować każdy front. Będąc ojcem, warto świadomie wkraczać na każde terytorium, od pieluch, przez codzienną pielęgnację, po wspólne spacery. Nie ma sensu bać się własnego dziecka. Rodzicielstwo zapewnia dostęp do pełnej skali emocji - od radości do frustracji i zniecierpliwienia. Dlatego warto do sprawy podejść z odpowiednim dystansem do siebie, zahaczającym o autoironię” - pisze Bułhak.

Robert J. Szmidt „Ucieczka z raju” (Rebis)
Połowa dwudziestego czwartego stulecia. Ludzkość po skolonizowaniu niemal dziesiątej części Ramienia Oriona trafia w końcu na obcą, zaawansowaną cywilizację, która nie wykazując najmniejszej woli kontaktu, rozpoczyna wojnę totalną. Stawką jest nie tylko podbój nowego terytorium, ale też fizyczne unicestwienie wroga. Na jednej z ewakuowanych pośpiesznie planet zrehabilitowany kapitan Święcki toczy swoją prywatną wojnę o ocalenie jak największej liczby ludzi. Kolonia na Delcie Ulietty kryje jednak o wiele większą tajemnicę, która być może pozwoli odmienić losy całej wojny.

Robert J. Szmidt wykazał się niezwykle bogatą wyobraźnią, opowiadając swoją historię z ogromnym wdziękiem.

Denis Szabałow „Prawo do użycia siły” (Insignis)
W schronach rozrzuconych po skażonym terytorium gnieżdżą się i wegetują niedobitki ludzkości. Oczekują pomocy, którą zdolni są im przynieść tylko stalkerzy, bo tylko oni posiadają specjalne umiejętności i znają ten nowy świat jak nikt inny. Stalkerem nikt się nie rodzi, stalkerem się zostaje. A może trzeba się nim także urodzić? Zwłaszcza jeśli dowódcą twojego Schronu jest pułkownik specnazu GRU, wokół rozciągają się radioaktywne ruiny pełne krwiożerczych mutantów, a sąsiad aż się rwie, by strzelić ci w plecy… Jeśli każdego dnia musisz walczyć o życie: swoje, swoich bliskich, przyjaciół… nadzieję pokładając tylko w wiernym wintoriezie, wypróbowanym w niezliczonych potyczkach partnerze i szczęściu.

„Echo zgasłego świata” (Insignis)
Kolejny zbiór opowiadań polskich fanów Uniwersum Metro 2033, inspirowanych postapokaliptycznym światem wykreowanym przez Dmitrija Glukhovsky’ego.

Tworzą go teksty nagrodzone w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwo Insignis i portal metro2033.pl. Jest już trzecią antologią amatorskiej twórczości polskich miłośników postapokalipsy. Zapraszam zatem do wsłuchania się w Echo zgasłego świata - głos przedstawicieli licznej fanowskiej społeczności, emanację tego, co w wyobraźni czytelników wzbudzają Dmitry Glukhovsky i piszący dla niego autorzy.

Niniejszą książkę swoim opowiadaniem uświetnił jeden z polskich autorów Uniwersum, twórca „Dzielnicy obiecanej” - Paweł Majka.

Steven Saylor „Gniew furii” (Rebis) Akcja toczy się w starożytnym Rzymie u schyłku republiki, a jej bohaterem jest Gordianus Poszukiwacz. Nad rzymskim światem kłębią się czarne chmury. Na zachodzie buntują się italscy sprzymierzeńcy, Mitrydates wydziera republice kolejne prowincje w Azji. Nawet stosunkowo spokojną Aleksandrię przewrót pogrążył w chaosie. To tam młody Gordianus wraz z Bethesdą przeczekuje zamęt, gdy otrzymuje sekretną wiadomość od Antypatra. Dawny mentor i towarzysz podróży do siedmiu cudów świata, teraz członek dworu Mitrydatesa w Efezie, boi się, że jego dni są policzone.

Gordianus rusza mu na ratunek, za oręż mając jedynie brawurowy plan przedostania się za linie wroga i wydostania Antypatra z jaskini lwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski