MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze, które polecamy na wakacje

lub
Prezentujemy kilkanaście tytułów, jeszcze "ciepłych", spośród których z pewnością coś przypadnie Wam do gustu jako lektura podczas leżakowania na plaży albo na letnie wieczory.

Zofia Wojtkowska „Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego” (Iskry) Edward Raczyński, dyplomata, prezydent na uchodźstwie, poeta i wizjoner. Jego długie, ponadstuletnie życie mogłoby posłużyć za scenariusz do niejednego filmu o polskiej historii. Spadkobierca wspaniałego rodu, syn wyjątkowej kobiety, współtwórca polityki zagranicznej Polski międzywojennej. Podczas II wojny światowej ambasador w Londynie i kierownik uchodźczego MSZ. Człowiek, który przekazał światu świadectwo Jana Karskiego i jako pierwszy wysłuchał sprawozdania Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przyjaciel Churchilla, bywalec brytyjskiego pałacu królewskiego. Po wojnie głos wolnej Polski na Zachodzie i jeden z prekursorów idei zjednoczonej Europy.

Anna Badkhen „Wędrówka z Ablem” (Wydawnictwo Kobiece)Anna Badkhen, dziennikarka portretująca życie w ekstremalnych warunkach, od rozdartego wojną Afganistanu po tereny amerykańsko-meksykańskiego pogranicza, dołącza do największej grupy nomadów w ich tradycyjnej, corocznej wędrówce. Z rodziną pasterzy z rodu Fulanów przemierza Afrykę wzdłuż południowych obrzeży Sahary. Migracja, choć praktykowana od wieków, z roku na rok staje się coraz trudniejsza - pielgrzymom zagrażają bojówki islamskie, zmiany klimatyczne oraz nowoczesność, która kusi młodych do porzucenia tradycji swoich przodków. Ale Fulanie są przyzwyczajeni do niestabilności: znają głód, suszę i wojny. Swoją opowieść wzbogaca o historię i zwyczaje plemion neolitycznej Sahary.

Ewa Ornacka „Kombinat zbrodni. Grupa Mokotowska” (Rebis)Polska mafia ma na swoim koncie wiele krwawych porachunków, ale dwie egzekucje były przełomowe. Pierwsza to zabójstwo Pershinga, szefa grupy pruszkowskiej, podczas jego wyjazdu wypoczynkowego. Druga - żony Bajbusa, powiązanego z grupą mokotowską. Zabijając matkę dwójki dzieci, złamano żelazną zasadę, że w męskich wojnach nie strzela się do rodzin. O „Pruszkowie”, który wydał wyrok na Pershinga, powiedziano i napisano wiele. Prawdę o „Mokotowie”, który zabił Annę, znają nieliczni. Ewa Ornacka opisuje dzieje grupy, która swoją brutalnością, ogromem dokonanych zbrodni, a także układami z policją przez wiele lat paraliżowała świadków i ofiary.

Federico Garcia Lorca „Gips i jaśmin” (Officyna)Z radością prezentujemy tomik poezji, która tak rzadko (niestety) gości w tej rubryce. Federico García Lorca (1898-1936) to najczęściej wydawany na świecie poeta języka hiszpańskiego. Coraz to nowi tłumacze próbują zmierzyć się z jego poezją, jak również z jego dziełami scenicznymi. Kolejnym polskim poetą i tłumaczem, który w swoim wyborze proponuje czytelnikom „swojego” Garcíę Lorkę, jest Leszek Engelking, autor przekładów wielu klasyków poezji światowej oraz poetów współczesnych. Ten wybór wierszy zawiera utwory ze wszystkich okresów twórczości hiszpańskiego poety, od debiutanckiej „Księgi wierszy”, która powstawała od roku 1918, po „Lamentację na śmierć Ignacia Sánchez Mejíasa” i wydane pośmiertnie tomy.

Peter Houghton, Jane Warroll „Leśna szkoła dla każdego” (Muza)Ta książka pomoże wyciągnąć dzieci na dwór, żeby coś tworzyły i budowały w prawdziwym świecie, zamiast na ekranach komputerów. Zaproponowane zabawy dają szansę na spędzenie czasu z rodziną na świeżym powietrzu i sprawią, że dzieci będą uwielbiały to robić. Książka może przenieść dzieci w świat istnych cudów: stać się lisem tropiącym ofiarę, ćmą unikającą złapania przez nietoperza, królikiem uciekającym przed pożarem w lesie, nauczyć się sztuki przetrwania w dzikim środowisku, samodzielnie wykonać łuk i strzały, ozdobne nakrycia głowy, piękną leśną biżuterię, czarodziejską różdżkę.

Kuba Wojtaszczyk „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica” (Akurat) Rok 1945. Po Polsce wędruje należący do tajemniczego właściciela cyrk, a w nim galeria niezwykłych, zagadkowych postaci: karzeł Szczepan, który kiedyś grał w cyrkowym kabarecie Hitlera, Lena - przedwojenna „kobieta-guma”, Damiel - nazista z Łodzi, udający niemowę volksdeutsch Cassiel, a przede wszystkim podająca się za wróżkę Irminę, cudem ocalała Felicja i przechrzczony Żyd Moryc. Dramatyczne, chwilami wręcz surrealistyczne losy tych ludzi splatają się w fascynującą opowieść o strachu, niepewności jutra i wielkiej potrzebie miłości. Ważna, nietuzinkowa książka autora, który już teraz w pełni zasługuje na opinię jednego z najciekawszych polskich pisarzy młodego pokolenia.

Nicholas Stargardt "Wojna Niemców. Naród pod bronią 1939-1945" (Rebis)Jeszcze nikt w ten sposób nie napisał o ludziach, którzy rozpętali najbrutalniejszą wojnę wszech czasów. Druga wojna światowa, jak żadna inna, była wojną Niemców. Trzecia Rzesza rzuciła na szalę wszystkie swoje rezerwy moralne i fizyczne. Siedemdziesiąt lat później – choć powstało mnóstwo książek na ten temat – nadal nie wiemy, o co walczyli Niemcy i jak znosili wysiłek wojenny aż do gorzkiego dla nich końca. "Wojna Niemców" to próba wejrzenia w niemieckie doświadczenie drugiej wojny światowej. Ta historia, przedstawiona z punktu widzenia tych, którzy wtedy żyli – żołnierzy, nauczycieli i gospodyń domowych; nazistów, chrześcijan i Żydów – ukazuje w nowym, niepokojącym świetle przekonania, nadzieje oraz obawy ludzi, którzy rozpętali i prowadzili tę brutalną wojnę.

Stephen King "Misery" (Prószyński i S-ka, Albatros)64 tomów mistrza grozy. Najpełniejszy zbiór utworów Stephena Kinga. Obejmuje zarówno kultowe, jak i nieco zapomniane książki tego autora, i daje pełny obraz jego twórczości, w której nieokiełznana wyobraźnia łączy się z niezwykłą przenikliwością w postrzeganiu ludzi. Podobnie jak w przypadku innych tego typu kolekcji, książki będą ukazywały się co 2 tygodnie. Pierwszą z nich jest "Misery", która maju trafiła do księgarń i kiosków.

Antti Tuomainen "Kopaliśmy sobie grób" (Albatros)Płatny zabójca, dziennikarz na tropie wielkiej afery, rozpadająca się rodzina, mordowani członkowie zarządu spółki i kopalnia w Laponii wypluwająca toksyczne sekrety, które mogą ich wszystkich zniszczyć. Styczniowy mróz sprawia, że życie w Helsinkach zwalnia. Ale nie w przypadku Jannego Vuori. Jego życie wyraźnie nabiera tempa. Po pierwsze, pojawia się ojciec, który zniknął przed trzydziestu laty; po drugie, otrzymuje anonimowy e-mail, który budzi w nim – dziennikarzu z krwi i kości – potrzebę tropienia. Potrzebę tak silną, że Janne jest gotowy zaryzykować utratę najbliższej osoby, a nawet własnego życia.

Emma Straub "Współcześni kochankowie" (Rebis)
Elizabeth, Andrew i Zoe przez lata wspólnie przeżywali swoje życiowe wzloty i upadki. Teraz zbliżają się do pięćdziesiątki, mieszkają w samym sercu Brooklynu i z przerażeniem stwierdzają, że ich dzieci właśnie zaczęły ze sobą sypiać.
Współcześni kochankowie to niezwykle dowcipna opowieść o ekscytującym uroku młodości, piorunującym zaskoczeniu rzeczywistością wieku średniego i o tym, że zamiłowania – do gotowania, muzyki czy pielęgnowania przyjaźni – nigdy nie przemijają, przeciwnie, z biegiem lat ewoluują i dają coraz lepsze owoce.

Karin Greiner "Superfood z ogrodów, łąk i lasów" (Muza)Superżywność jest na ustach wszystkich pragnących zdrowo żyć. Roślinne pakiety detoksykujące, zapobiegające starzeniu, wspomagające układ odpornościowy i pomagające się odprężyć znajdziecie tuż za progiem swojego domu. Tak niepożądane chwasty, jak czosnek niedźwiedzi, mniszek lekarski czy koniczyna łąkowa oraz pospolite krzewy, na przykład dzika róża czy tarnina, są w rzeczywistości wykwintną superżywnością zawierającą wiele składników odżywczych. Z naszego poradnika dowiecie się, kiedy i jak najlepiej zbierać najwartościowsze dziko rosnące rośliny i jak je przyrządzić, aby przyniosły jak najwięcej pożytku organizmowi.

Hanna Bakuła i Zbigniew Izdebski "Seks teoria i praktyka" (Edipresse)Ciekawa książka o problemach związanych z seksualnością. Seks teoria i praktyka to unikalne, lekkie połączenie wypowiedzi, dwóch skrajnych osobowości - Hanny Bakuły, znanej malarki i pisarki, i profesora seksuologii Zbigniewa Izdebskiego - w jednej książce. To rozmowa o wszystkim, co dotyczy sfery seksu. Często wiedza, wynikająca z badań naukowych wybitnego profesora, nie pokrywa się z tą z doświadczeń osobistych malarki portrecistki oraz zwierzeń jej modeli. Książka jest zapisem rozmów Hanny Bakuły i prof. Zbigniewa Izdebskiego, które prowadzili w czerwcu 2016 r.

„Howard Webb. Autobiografia” (Rebis) Polacy chcieli go zabić. Potem sędziował finał Ligi Mistrzów i mundialu. Jak każdy sędzia piłkarski Howard Webb wielokrotnie spotykał się z krytyką. Od czasu debiutu z gwizdkiem w wieku 18 lat jednak mozolnie awansował w rankingach, a jego naturalny spokój i zdecydowanie wzbudzały szacunek zarówno piłkarzy, jak i działaczy. Wkrótce zaczęto go wyznaczać na najważniejsze i najtrudniejsze mecze. W tej do bólu szczerej i dowcipnej książce Webb przedstawia swoją karierę - w tym sławetny mecz Polski z Austrią na Euro 2008 - z własnej perspektywy. Wyjawia, na czym polega sędziowanie we współczesnej piłce nożnej i wyjaśnia, jak uczył się postępowania z największymi gwiazdami, ze sprawiającymi kłopoty zawodnikami i trenerami.

Przemysław Chwała „Obłoki Fergany” (Muza)Ginący świat koczowników, tęsknota za Rosją i marzenia o Zachodzie Opowieść o ludziach szukających własnego miejsca na gruzach postradzieckiej rzeczywistości. O Rosjanach, którzy po upadku imperium stali się jak bezdomni, Kirgizach - budujących swą nową tożsamość oraz Uzbekach, dla których brakuje miejsca we własnej ojczyźnie, jak i zamieszkiwanej przez nich kirgiskiej części Kotliny Fergańskiej. Mnogość kultur, zawiłość dziejów sprawia, że zawodzą definicje tożsamości, a częstokroć jej najlepszą busolą jest przywiązanie do żywego języka albo sposobu życia. Kirgizi przed niespełna wiekiem zeszli z gór i zamieszkali w miastach. W ciągu ostatnich lat ich kraj stał się areną kilku gwałtownych przewrotów i rewolucji.

Rebecca Stead „Kłamca i szpieg” (IUVI)Gdy Georges wprowadza się do bloku na Brooklynie, poznaje Safera - odludka, wielbiciela kawy i szpiega. Georges dobrze się czuje w towarzystwie ciut ekscentrycznej rodziny Safera. Zapomina przy nich o kłopotach: że tata stracił pracę, musieli się przeprowadzić, a mama zaczęła brać dodatkowe dyżury w szpitalu. W szkole też nie jest łatwo - Georges znalazł się na celowniku Dallasa, specjalisty od wyszukiwania u innych słabych miejsc. Pierwsza misja szpiegowska? Tropienie tajemniczego Iksa. W miarę postępu śledztwa, kiedy Safer stawia coraz to nowsze wymagania, Georges zaczyna się zastanawiać, co jest prawdą, a co nie, i co to wszystko jest za gra.

Frederic Saldmann "Twoje zdrowie w twoich rękach" (MUZA)Znany na całym świecie lekarz francuskich gwiazd i celebrytów, m.in. Sophie Marceau, François Hollande’a, Alaina Delona, Isabelle Adjani, Christophe’a Lamberta - proponuje nowy sposób myślenia o zdrowiu i medycynie. Jego teza brzmi: wykorzystaj własne zasoby organizmu, by zapobiegać schorzeniom i lepiej zarządzać swoim zdrowotnym kapitałem. Autor przekonuje, by wziąć zdrowie w swoje ręce, i podpowiada, jak lepiej używać własnego ciała i cieszyć się dłuższym życiem. W pięciu częściach, stanowiących zarazem filary dobrego zdrowia, umieścił rady dotyczące odżywiania, zarządzania ciałem, codziennej pielęgnacji, utrzymania kondycji umysłu oraz panowania nad sobą i bycia szczęśliwym. Doktor Frédéric Saldmann, lekarz kardiolog i dietetyk, specjalista i propagator profilaktyki medycyny, a także bestsellerowy autor książek o tematyce zdrowotnej i żywieniowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski