Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Nowości z księgarskich półek

lub
Przedstawiamy kilkanaście nowych tytułów, które pojawiły się w lubelskich księgarniach.

Jon Ronson „#Wstydź się” (Insignis) Opowieść o jednej z najbardziej niedocenianych sił rządzących światem: o wstydzie. Przez ostatnie trzy lata Jon Ronson podróżował po świecie, spotykając się z ludźmi, którzy zostali publicznie napiętnowani. Ludźmi takimi jak my. Ludźmi, którzy opublikowali w mediach społecznościowych kiepski żart albo popełnili jakiś błąd, wykonując swoją pracę. A kiedy ich występek został ujawniony, wściekły tłum rzucił im się do gardeł - byli wyszydzani, odsądzani od czci i wiary, czasem nawet zwalniani z pracy. Dzięki internetowi publiczne zawstydzanie przeżywa dziś renesans. Jesteśmy świadkami demokratyzacji sprawiedliwości. Milcząca większość w końcu doszła do głosu. Jak to wykorzystujemy?

Dawn Tripp „Georgia. Powieść o Georgii O’Keeffe” (Rebis)Rzecz o Georgii O’Keeffe - ikonie sztuki współczesnej. Jej związek z charyzmatycznym fotografem Alfredem Stieglitzem i walka o artystyczną niezależność - w tej niezwykle zmysłowej powieści Dawn Tripp zabiera nas w fascynującą podróż w świat fikcji historycznej. W swojej powieści Dawn Tripp dosłownie burzy granicę między pisarzem a postacią, pozwalając nam usłyszeć głos O’Keeffe i zrozumieć jej wizję życia. Książka mówi o tym, co to znaczy być artystką i kobietą, o napięciu między sobą a innymi, między miłością a potrzebą wolności. Każda strona zachwyca zmysłowością i wciąga czytelnika w intrygujący świat nowojorskich artystów dwudziestolecia międzywojennego.

Valentino Musso „Krąg niewinnych” (Albatros)Południe Francji, Cauterets, departament Hautes-Pyrénées. Vincent dowiaduje się, że zmasakrowane ciało jego brata, który zniknął dwa dni wcześniej, właśnie zostało znalezione w pobliżu górskiego szlaku w Pirenejach. Jest przerażony i wstrząśnięty: kto i dlaczego doprowadził do śmierci Raphaëla? Z Camille, byłą partnerką brata, podejmuje własne, prywatne śledztwo i wkrótce odkrywa pilnie strzeżoną przez brata tajemnicę: okazuje się, że Raphaël miał żonę i dziecko. Gdzie oni są i jak do nich dotrzeć? Czy im również grozi niebezpieczeństwo? W tym samym czasie w Nicei zostaje zamordowany jeden z uczniów. Komisarz Justine Néraudeux rozpoczyna dochodzenie.

Richard A. Antonius „Omnium” (Muza)Połowa lat pięćdziesiątych XX wieku. W Polsce to chwila przełomu, wiary w duchowość i próba poukładania świata wedle dawnych zasad. Wróciła utracona wcześniej miłość, a głupota została zepchnięta do laboratorium, w którym wciąż żywa jest wizja stworzenia nastojaszczego czełowieka superiwanuszki, geniusza obozu socjalistycznego. Adam, niczym mityczny Odys, wędruje po tym socjalistycznym świecie, prowadzony i zwodzony przez bogów. Duchowość i mistycyzm dają ludziom odrobinę pociechy, obiecują koniec upiorów. Do łask wracają też miłość i rozum, a dzięki magicznej interwencji Adama i jego wujka rzeczywistość trafia na właściwe tory. To uniwersalna opowieść o demonach sowieckiej ideologii.

Roger Moore "Ostatni z żywych" (Rebis)Zbiór opowieści z fabryki snów autorstwa legendy kina, Rogera Moore'a, który kilka dni temu zmarł w Szwajcarii. Miał bardzo barwne i bogate w wydarzenia życie. Niemal od początku kariery Roger Moore znajdował się w samym sercu show-biznesu. Jako aktor wystąpił w filmach, które przyniosły mu światową sławę, ale poza tym jest jeszcze wyjątkowym żartownisiem, kpiarzem i gawędziarzem. Uchodzi za jednego z najmilszych ludzi w branży i nigdy nie stroni od dobrej zabawy. W tej bajecznej kolekcji anegdot sir Roger wspomina zabawne i zaskakujące epizody z własnego życia – od pracy modela na początku lat 50. po realizację siódmej części Gwiezdnych wojen w Pinewood Studios – a także zasłyszane historie o imponującym gronie gwiazd, takich jak Frank Sinatra, Gregory Peck, David Niven, Joan Collins, Michael Caine, Christopher Lee i wiele innych.

Urlich Schnabel "Ile kosztuje uśmiech?" (Muza)Ta książka chce wam pomóc w skutecznym chronieniu waszego życia emocjonalnego przed manipulacjami oraz w odnalezieniu wewnętrznego kompasu. Wyjaśnia dokładnie, jak powstają emocje, co je kształtuje w trakcie naszego życia i jak możemy sobie lepiej z nimi radzić. Na podstawie badań naukowych, w osobistych relacjach i anegdotach oraz w rozmowach z różnorodnymi ekspertami od spraw emocji, powstał fascynujący obraz naszego krajobrazu uczuciowego. Wymowa tej książki, to także gorący apel na rzecz sprzeciwu wobec emocjonalnego przeciążenia naszego czasu.

Tomasz Hildebrandt „Dotyk” (Wydawnictwo Akurat)Marsylia. W mieście dochodzi do serii brutalnych zabójstw: wiele osób ginie spalonych żywcem. Wybuchają gwałtowne zamieszki, podsycane wydanym przez władze zakazem publicznego manifestowania wiary w islam. Oliwy do ognia dodają planowana wizyta premiera, otwarcie nowego meczetu oraz zapowiadane zamachy terrorystyczne. Co bardziej „praworządni” obywatele próbują wziąć sprawy we własne ręce: ulice patrolują bojówki, bezwzględnie rozprawiające się z każdym, kto budzi ich podejrzenia. Wojna domowa wisi na włosku. Rwą się więzi społeczne, nieufność i podejrzliwość uniemożliwiają jakiekolwiek porozumienie.

Agnieszka Monika Polak „Ślad przeznaczenia” (Wydawnictwo Czarna Kawa) Czy zastanawiałeś się kiedyś, Czytelniku, jaka siła rządzi Twoim życiem? Jaka jest w nim rola przypadku, Twoich wyborów, a jaka przeznaczenia? Co sprawia, że spełniasz marzenia i spotykasz bratnie dusze? Bohaterka Śladu przeznaczenia Monika, alter ego autorki, idzie przebojem przez życie: odnosi sukcesy, napotyka na drodze wspaniałych ludzi, wzbogaca się mimo zawirowań życiowych, a cały świat pomaga jej w osiąganiu wybranych celów. Jak to robi? Jaką mądrością się kieruje? Skąd czerpie wiedzę o życiu? W książce Agnieszki Moniki Polak z pewnością znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Andrés Ibánez "Lśnij, morze Edenu" (Rebis)Wielowątkowa, zręcznie napisana powieść, nagrodzona Premio Nacional de la Crítica, swoisty miks Dzikich detektywów Bolano, Władcy much Goldinga, Burzy Szekspira i serialu Zagubieni. Zwraca uwagę oryginalna sceneria i fabuła tej powieści. Lecący z Los Angeles do Singapuru samolot pasażerski rozbija się pośrodku Pacyfiku, a dziewięćdziesięcioro pozostałych przy życiu rozbitków trafia na z pozoru bezludną rajską wyspę, gdzie na pozbawionych kontaktu ze światem zewnętrznym nieszczęśników czyhają najprzeróżniejsze tajemnicze niebezpieczeństwa. Wśród ocalałych są przedstawiciele różnych narodów, zawodów i stanów. Narratorem opowieści jest hiszpański kompozytor Juan Barbarín, zamieszkały w Stanach Zjednoczonych miłośnik muzyki romantycznej i kobiet.

Jason M. Hough, K.C. Alexander "Mass Effect: Andromeda. Nexus początek" (Insignis)Oficjalny prequel najbardziej wyczekiwanej gry 2017 roku – Mass Effect: Andromeda. Spali przez setki lat, śniąc o nowym domu gdzieś w Galaktyce Andromedy. Kiedy się obudzili, zrozumieli, że to już koniec marzeń o pokojowej egzystencji. I tak oto koloniści wielu ras – turiańskiej, salariańskiej, asari, ludzkiej i innych – stają w obliczu niewyobrażalnych zagrożeń i niezbadanych obszarów kosmosu. Nexus to olbrzymia stacja kosmiczna, centrum dowodzenia i zarządzania kolonizacją. Kiedy jego załoga budzi się, odkrywa wszechobecne zniszczenia na statku, do którego zdążają już arki z kolonistami. Cała misja staje pod znakiem zapytania. Sloane Kelly, dyrektor do spraw bezpieczeństwa, musi zmierzyć się z niełatwym zadaniem: zaprowadzić porządek i zidentyfikować zagrożenie. Jeśli nie uda się jej tego dokonać, Inicjatywa Andromeda może zakończyć się fiaskiem.

"Nela i skarby Karaibów" (Burda)Nazywam się Nela i mam jedenaście lat. W tej książce zabiorę cię na niesamowitą wyprawę! Odkryjemy Karaiby śladami Krzysztofa Kolumba, korsarzy i piratów. Poznamy miejsca, gdzie mogły zatonąć galeony i poszukamy skarbów na dnie morza! Wyruszymy do starych jaskiń, w których mieszkali kiedyś Indianie. Odkryjemy zatokę, w której kiedyś ukrywali się piraci. Zbadamy dno Morza Karaibskiego w poszukiwaniu zatopionych armat. Przeżyjemy wiele innych fantastycznych przygód!

Linda Nagata "Ciężkie próby" (Rebis)
Porucznik James Shelley i jego Oddział Apokalipsy walczyli o sprawiedliwość, kiedy przeprowadzili nieoficjalną misję o kryptonimie „Brzask”. Po powrocie do Ameryki stają przed sądem wojskowym. Pragną ujawnić korupcję wśród elit politycznych i biznesowych, ale nie jest to takie proste. W kraju, który wciąż dochodzi do siebie po nuklearnym zamachu terrorystycznym z Dnia Komy, sala sądowa staje się kolejnym polem bitwy. Kiedy społeczeństwo obiegają wieści o tajemniczej zbuntowanej sztucznej inteligencji zwanej Czerwienią, narasta nowa fala przemocy, a Shelley znowu znajduje się w samym centrum wydarzeń. Nękany przez wrogów postanawia działać. Czy jednak sam podejmuje decyzje, czy manipuluje nim Czerwień? I czy ma to jakieś znaczenie, kiedy miliony ludzi mogą zginąć w wojnie jądrowej?

Grzegorz Rogowski, Michał Pieńkowski „Skazane na zapomnienie” (Muza) Wybuch wojny w 1939 roku położył kres ich karierze i skazał na zapomnienie. Książka przypomina polskie aktorki filmowe, które zmarły na emigracji. Są to nazwiska bardzo znane w okresie międzywojennym, a dziś całkiem zapomniane. Jedynym wyjątkiem jest chyba słynna Jadwiga Smosarska, bo jej biografia jest ogólnie znana i poświęcono jej sporo publikacji w polskiej prasie. Autor tej książki wypełnił pewną lukę w emigracyjnym życiu Smosarskiej, przedstawiając np. jej korespondencję z Janem Lechoniem. Pisze też o dorobku polskiego kina międzywojennego i pracach nad jego dokumentacją. Książka jest obszerną opowieścią o kulisach życia teatralnego i filmowego w międzywojennej Polsce.

Dariusz Libionka „Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie...” (Państwowe Muzeum na Majdanku)Książka zawiera syntetyczny opis Zagłady w GG i jest adresowana do czytelników niebędących badaczami tego tematu. Główne partie książki dotyczą lat 1942 - 1943, kiedy większość polskich Żydów została wymordowana w ramach tzw. „Aktion Reinhardt”. Autor koncentruje się przede wszystkim na działaniach sprawców i mechanizmie zagłady. Nawet przy zawężeniu narracji tylko do obszaru GG nie było możliwe opisanie ogromu zniszczenia. „W polskiej historiografii brakuje syntez. Jest wiele opracowań bardzo szczegółowych, analizujących wybrane aspekty historii Żydów w Polsce. Ta książka wypełnia zatem pewną lukę” - podkreśla dr hab. Adam Kopciowski z UMCS.

Jonas Winner „Cela” (Initium)Sammy ma jedenaście lat i właśnie przeprowadził się z rodzicami do Berlina. Jego nowym domem jest stara secesyjna willa z ogrodem. W schronie przeciwlotniczym należącym do posiadłości chłopiec dokonuje wstrząsającego odkrycia. W zamkniętej celi, szczelnie wyłożonej gumową folią, jest więziona przerażona dziewczynka, niewiele starsza od niego. Kiedy Sammy schodzi do bunkru następnego dnia, cela jest pusta, a po dziewczynce nie ma śladu. Chłopiec jest pewien, że istnieje tylko jedno wytłumaczenie tego wszystkiego: jego ojciec. Książka dla amatorów mocnych wrażeń, bo jest to mroczna, duszna opowieść tocząca się pewnego upalnego lata, w której nie wiadomo, co jest obłędem, co manipulacją, a co rzeczywistością.

Tosca Lee "Pierworodna" (IUVI)Nagle, w jednej chwili, powraca cała przeszłość. Audra odzyskuje wymazane na jej własne życzenie wspomnienia. Wreszcie wie, dlaczego pozbyła się przeszłości – by uratować córeczkę. Wie też, że Dziedzice nie pozwolą jej żyć… Musi więc znaleźć i pokonać swojego śmiertelnego wroga Historyka – to jedyna szansa, by położyć kres trwającej od wieków wojnie między Potomkami a Dziedzicami, raz na zawsze. Zegar tyka, a sprawy się komplikują, ponieważ Audra musi działać poza prawem. Jednocześnie zmaga się z rosnącą potęgą swojej mocy i jej bolesnymi skutkami. Z pomocą mnicha heretyka, sprawdzonych przyjaciół i hakerki szuka sposobu, aby pokonać Dziedziców i uratować pozostałych Potomków. Ostateczna konfrontacja będzie śmiertelnie niebezpiecznym sprawdzianem mocy Audry. Czy Audra okaże się wystarczająco silna?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski