Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy nowości z lubelskich księgarni

lub
Prezentujemy Wam nowości książkowe, które możecie znaleźć w lubelskich księgarniach. Jest też coś dla najmłodszego czytelnika. Miłej lektury i wielu wrażeń!

Izabella Wlazłowska „Labirynt. Reportaże o miłości, samotności i śmierci” (Związek Literatów Polskich Lublin) Czytelnicy lubelskich gazet powinni to nazwisko pamiętać, zwłaszcza ci z dłuższym stażem. Izabella Wlazłowska publikowała swoje reportaże we wszystkich chyba tytułach ukazujących się w naszym regionie. Teraz dostajemy do rąk książkę, która jest wyborem tekstów napisanych jeszcze w latach 80-tych i w czasach nam nieco bliższych. To jakby powrót do przeszłości, opowieść o starych czasach, dawnej obyczajowości. Tych kilkanaście reportaży łączy tematyka i silne emocje - głównie złe - towarzyszące bohaterom. Jest i wspólne miejsce akcji: małe miejscowości i miasteczka szeroko rozumianej Lubelszczyzny, świat, którego już nie ma.

Maja Wolny „Księgobójca” (Czarna Owca)Księgarz, zawodowy podglądacz, zza szyby księgarni prowadzi prywatne śledztwo w sprawie śmierci znanego restauratora mebli. Szyba, tak jak lustro weneckie, zaciera ślad między tym, kto jest podejrzanym, a kto ofiarą. Jednak jeśli czytelnik będzie wystarczająco uważny, odkryje zaszyfrowany w powieści klucz, który ujawnia imię sprawcy. Wątek kryminalny jest pretekstem do opowieści o starości i sensie osobistych wyborów z perspektywy schyłku życia: grupa podglądanych przez Wiktora przyjaciół, niebanalnych sześćdziesięciolatków, osiedla się wspólnie w wyremontowanej kamienicy naprzeciwko księgarni i zamienia ją w dom „wesołej starości”. Czy w czterech ścianach domu można ukryć prawdę o zbrodni?

Dagmara Dworak „Kromka chleba” (Rebis)Wspomnienia z syberyjskiego zesłania i wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki. W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń - Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania. Do książki jest dołączony jedyny w swoim rodzaju film: dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki.

Marcin Kozioł „Szalona hist(e)oria komputerów” (Prószynski i S-ka)Opowiadają Docent Pięć Procent oraz jego pies. Obaj dali się „wessać” i z wnętrza komputera przedstawiają nie tylko dzieje komputerów, ale też gier, internetu itd. Nieco szalona forma graficzna nawiązuje stylistycznie zarówno do bardzo popularnego Minecrafta, jak i wielu gier mobilnych, które wykorzystują modną teraz „kanciastą” oprawę. Jednocześnie jest to bezpośrednie nawiązanie do historii 8-bitowych komputerów, z którymi sentymentalnie związane jest całe pokolenie 30/40-letnich tatusiów oraz 50/60-letnich dziadków. Zarówno forma graficzna, jak i sposób narracji są na tyle uniwersalne, że z pewnością urzekną nie tylko sześciolatków, ale i dorosłych czytelników tej książki. Fachowo skonsultowana opowieść może być wykorzystywana w różnorodnych działaniach edukacyjnych, m.in. w szkole.

Frank Herbert "Opowiadania zebrane, tom 2" (Rebis)Opowiadania zebrane Franka Herberta to pierwsze w naszym kraju tak obszerne wydanie krótkich form prozatorskich autora Diuny. Zgromadzone w dwóch tomach utwory – aż czterdzieści! – są, można śmiało powiedzieć, bezcenne. To właściwie przekrój zainteresowań pisarza, które znalazły później odzwierciedlenie w jego najwybitniejszym dziele – „Kronikach Diuny”. Polski czytelnik ma dzięki temu wyjątkową szansę poznać najważniejsze tematy twórczości Herberta, obserwować, jak się one zmieniały, śledzić rozwój jego stylu i przyglądać się ewolucji jako pisarza – jednego z największych mistrzów fantastyki naukowej, gatunku sięgającego czasów Lukiana z Samosat.

Diane Chamberlain „Jak gdybyś tańczyła” (Prószyński i S-ka) Molly ma fajne życie, ciekawą pracę, kochającego męża i… pilnie strzeżoną tajemnicę z przeszłości. Ich rodzina wkrótce się powiększy - pojawi się w niej adoptowane dziecko, tymczasem Molly walczy z niepewnością i lękiem. Czy pokocha maleństwo, którego nie urodziła? Czy będzie dobrą matką? Uświadamia sobie, że prawdziwa rodzina powinna być zbudowana na prawdzie. Dwadzieścia lat wcześniej w tragicznych okolicznościach straciła ukochanego ojca. Nigdy nie wybaczyła bliskim kłamstw, jakimi ją karmili. Odeszła z domu i przed światem udawała sierotę. Teraz musi wyznać mężowi, że jej matka wcale nie umarła na raka, a jej krewni wciąż mieszkają w Morrison Ridge, małej miejscowości w Karolinie Północnej.

Katarzyna Pakosińska „Malina szał-dziewczyna” (Muza)Kończy się rok szkolny i Malina rozpoczyna szalone wakacje. Odkąd pozwalające na podróże w czasie Szmaragdełko w magiczny sposób wróciło do niej z przeszłości, dziewczynka nie rozstaje się z nim ani na moment. Nosi je na szyi, zawieszone na specjalnej, podarowanej przez prababcię Rysię, jedwabnej wstążeczce. Malina jest inteligentna, sprytna i skora do żartów, dużo mówi, czasem nawet szybciej niż myśli. A to wraz ze Szmaragdełkiem doprowadzi do wielu zaskakujących sytuacji… Dzięki Malinie czeka Was wspaniała zabawa z największym skarbem, jaki posiadamy, czyli wyobraźnią. Bo wtedy nie ma rzeczy niemożliwych! Bądźcie przygotowani na niesamowite podróże w czasie i zwariowane przygody.

Adam Jaworski (DJ Adamus), Piotr Witwicki „Historia złego chłopca” (Edipresse)To historia bez cenzury. W książce niczym w klubie alkohol leje się strumieniami, narkotyki są wszechobecne, a dziewczyny łatwe i szybkie. Autor przyznaje się do wszystkich grzechów, choć wcale ich nie żałuje. Bez ogródek i w mocnych słowach odziera polską scenę klubową z blichtru i kolorów. Ma czterdzieści lat. Wytrzeźwiał, dojrzał i nie ma złudzeń. Wie, czym rządzi się rynek, ale nie goni za pieniędzmi. Zwolnił, bo zyskał świadomość tego, co się w życiu liczy. Jego pasją stały się podróże i kuchnia. Ale prowokuje jak zawsze. Opowieść naładowana jest historiami, w których odbija się obraz klubowej Polski lat 90. i pierwszej dekady XXI wieku.

„A wszystko dzięki Jedz, módl się, kochaj” (Rebis)Elizabeth Gilbert spisała kiedyś wspomnienia ze swojej podróży. Wędrując po Italii, Indiach i Indonezji, przekraczała granice i pokonywała kilometry, ale przede wszystkim z determinacją poszukiwała prawdy o sobie. „Jedz, módl się, kochaj” rozeszło się w milionach egzemplarzy. Powstał też film. Teraz mamy okazję poznać opowieści blisko pięćdziesięciu osób, które po przeczytaniu historii Liz zmieniły swoje życie. Z potrzeby podzielenia się niezwykłym i całkowicie nieoczekiwanym doświadczeniem napisali je ludzie, których różniło wszystko - narodowość, wiek, płeć, status społeczny, zawód. A jednak wszyscy oni ulegli wspaniałej sile inspiracji i zdołali odrzucić dawny styl życia, by rozpocząć wędrówkę nową ścieżką.

Robert J. Szmidt "Toy Land" (Rebis)To uniwersum, w którym kilka lat później osadzona została akcja noweli Pola dawno zapomnianych bitew. W Toy Landzie znajdziecie wiele elementów, które pojawiają się obecnie w powieściach z tego cyklu: Łatwo być Bogiem oraz Ucieczce z raju. Nie jest to jednak pełnokrwisty prequel, tylko opowieść z tego samego wszechświata, w którym niemal dwa wieki później działają Nike i Henryan. Jak słusznie głosi napis na okładce, jest to dzieło apokryficzne, ale skromnym zdaniem Autora - wcale nie gorsze.

"To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie" (Prószynski i S-ka)Kiedy dzieci zaczynają poznawać otaczający je świat i zawierać przyjaźnie, przeżywają wiele ekscytujących, nowych i pięknych chwil. Zdarzają im się sytuacje, w których potrzebują pociechy, rady lub wsparcia. Wspólne czytanie zawartych w tej książce pełnych fantazji opowieści daje pretekst do rozmowy o wielkich i małych dziecięcych problemach i buduje atmosferę bliskości i bezpieczeństwa. Czytane wspólnie historie wydają się stworzone do inicjowania rozmów o wyzwaniach, jakie przynosi życie, towarzyszących im uczuciach i sposobach radzenia sobie z nimi. Dodatkową wartością tej przepełnionej ciepłem i optymizmem książeczki są wspaniałe, pełne humoru ilustracje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski