Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy nowości

lub
Co nowego w lubelskich księgarniach? Polecamy Waszej uwadze kilkanaście tytułów. Miłej lektury podczas jesiennych wieczorów.

Andrzej Krzywy „Na Krzywy ryj” (Edipresse) Lider De Mono, jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce okresu przełomu (powstał w 1984 r.). Bohater książki swego czasu cieszył się wielką popularnością, był rozpoznawalny nie tylko w świecie muzyki i polskiego rocka, a zespół święcił triumfy i produkował kolejne przeboje. W swojej książce Andrzej Krzywy przypomina czytelnikowi ten okres, opowiada o sobie i o świecie, w którym żyje, gdzie główne role grają muzyka, zabawa i miłość. Chcecie wiedzieć, jak daleko się posunął, by uniknąć obowiązkowej służby wojskowej? W jaki sposób zdobywał trawkę za komuny i dlaczego z imprez wracał polewaczkami? Czym zakończyła się przygoda z Doris i Kobrą w jednym z kultowych hoteli epoki PRL?

Christian Jacq „Pojedynek magów” (Rebis)Książę Setna jest bliski odnalezienia swojej narzeczonej Sekhet, która uciekła zabójcom i ukrywa się w Memfis. Czarownik Keku zamierza jednak pomieszać mu szyki i zawładnąć jej duszą. Jeśli jego podły wybieg się powiedzie, będzie mógł uaktywnić moc zapieczętowanego dzbana Ozyrysa i uczynić zeń narzędzie zniszczenia. Setna musi się śpieszyć, by uratować ukochaną. Wspierany przez wiernych sojuszników staje do straszliwej walki ze Złem. Czy zdoła ominąć perfidne zasadzki Keku? Czy uda mu się udaremnić nikczemny spisek, który czarownik zawiązuje przeciwko Ramzesowi II? Czy wreszcie znajdzie zapieczętowany dzban? Opowieść, w której ścierają się ze sobą odwaga, inteligencja i magia.

Jerzy Pietrkiewicz „Na szali losu. Autobiografia” (Iskry)Autobiografia Jerzego Pietrkiewicza (Peterkiewicza) - poety, powieściopisarza, tłumacza i historyka literatury, profesora Uniwersytetu Londyńskiego. Obejmuje okres od 1920 roku - dzieciństwa w ogarniętej wojną Polsce - przez młodzieńczą współpracę z pismami literackimi w Warszawie, tułaczkę wojenną, emigrację i karierę akademicką w Wielkiej Brytanii, do 1953 roku, kiedy opublikowana została pierwsza, napisana po angielsku, powieść autora. Niedoceniany i szerzej nieznany w Polsce, Pietrkiewicz bywał porównywany przez znawców do Josepha Conrada. Przyjaźnił się m.in. z księdzem Janem Twardowskim i Karolem Wojtyłą. Zmarł w Londynie w 2007 r., a został pochowany w Polsce w dwóch urnach i miejscach.

Viet Thanh Nguyen „Sympatyk” (Wydawnictwo Akurat)Kwiecień 1975, ogarnięty chaosem Sajgon. Generał armii południowowietnamskiej popija whisky w swojej willi i z pomocą zaufanego kapitana sporządza listę tych, którym będzie dane wejść na pokład ostatniego samolotu odlatującego z kraju. Generał i jego rodacy zaczynają nowe życie w Los Angeles, nie zdając sobie sprawy, że są obserwowani: kapitan, narrator opowieści, okazuje się podwójnym agentem. „Jestem szpiegiem, śpiochem, kretem, czło-wiekiem o dwóch twarzach” - Sympatyk, jak sam o sobie mówi, jest synem Wietnamki i Francuza; po ukończeniu amerykańskiego uniwersytetu wrócił do Wietnamu, by walczyć za sprawę komunizmu.

Leszek Długosz „Pod Baranami. Ten szczęsny czas...” (Zysk i S-ka) Leszek Długosz to artysta wszechstronny - śpiewający poeta, kompozytor, pianista, aktor, felietonista. Opublikował szereg zbiorów poezji i płyt autorskich. W okresie świetności Piwnicy pod Baranami, w latach 60. i 70., jedna z najbardziej twórczych osobowości tego zespołu. O swojej książce, wspomnieniach z tego czasu, mówi tak: „W mojej piwnicznej opowieści starałem się selekcjonować materię i włączać do niej przędziwo autentyczne. Więc to, czegom sam doświadczył. W czym brałem udział, co widziałem, słyszałem. Co opowiadano mi wtedy. Byłoby pięknie, gdyby Czytelnik, kończąc lekturę i zamykając okładkę tej książki, niczym drzwi za sobą, miał wrażenie, że znów tam był... ”

Marek Hłasko „Najlepsze lata naszego życia” (Iskry)Nie jest to najlepsza literatura, ale możemy prześledzić pierwsze kroki czynione przez Hłaskę w literaturze. Nieporadne czasem, niekiedy wręcz irytujące, ale jesteśmy świadkami narodzin pisarza. Opowiadania zgromadzone w niniejszym tomie powstały w latach 1951 - 1956. Należą więc do juweniliów Marka Hłaski. Na ich podstawie wytyczyć można drogę, jaką przebył początkujący pisarz: od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora „Pierwszego kroku w chmurach”. Utwory stanowią podróż sentymentalną do czasów Polski stalinowskiej i jej często zniekształcanego przez literaturę obrazu. „Najlepsze lata naszego życia” zawierają teksty wcześniej niepublikowane, zachowane w archiwaliach Marka Hłaski, dopełniające jego spuściznę literacką.

Kristin Hannah „Słowik” (Świat Książki)Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i życiowe doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną, niebezpieczną drogę do wolności. Aby prze-trwać, podejmują ryzykowną grę. Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka. Ta opowieść jest o sile, odwadze i determinacji kobiet i zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie.

Dominik Szczepański, Piotr Tomza „Nanga Parbat...” (Agora)Jeszcze kilka miesięcy temu Nanga Parbat - jako przedostatni ośmiotysięcznik - pozostawała niezdobyta zimą. Pierwsi pokonali ją w lutym 2016 roku Simone Moro, Alex Txikon i Muhammad Ali „Sadpara”. Było to największe wspinaczkowe wydarzenie ostatnich lat. Ale do końca trwał szalony wyścig, kto wedrze się na Nagą Górę. Brali w nim udział przede wszystkim Polacy. Finałową rozgrywkę śledzili z obozów po dwóch stronach szczytu obaj autorzy tej książki. Nanga jest wielka i zawsze była areną wielkich wydarzeń. Stała się też symbolem tego, jak zmienia się himalaizm. To tu Reinhold Messner stracił brata lub, jak twierdzą inni, poświęcił jego życie, by przejść do historii.

„Carlo Ancelotti. Dyskretne przywództwo” (Insignis)Carlo Ancelotti jest jednym z najlepszych trenerów wszech czasów i zdobywcą pięciu pucharów Ligi Mistrzów. Podejściem diametralnie odbiega jednak od tego, do czego przyzwyczaiło nas wielu jego rywali. Zamiast uciekać się do agresji i przedstawień, Ancelotti preferuje wyważony, dyskretny sposób zarządzania, którym zapracował na bezwzględną lojalność takich piłkarzy, jak David Beckham, Zlatan Ibrahimović i Cristiano Ronaldo. W spokoju kryje się siła, bo opanowanie i rozwaga są źródłem władzy i autorytetu. W „Dyskretnym przywództwie” Ancelotti przedstawia całość swej porywającej kariery trenerskiej. Opowiada o swoich metodach, nauczycielach, porażkach i zwycięstwach oraz ludziach, którzy ukształtowali go jako szkoleniowca.

Tadeusz Antoni Kisielewski „Churchill. Najlepszy sojusznik Polski?” (Rebis)Jak oceniać Winstona Churchilla? Wielu jest takich historyków, którzy uważają, że jest on współwinien sytuacji, która zaistniała w 1945 roku, gdy znaleźliśmy się w sferze wpływów Związku Sowieckiego. Tadeusz Kisielewski zwraca jednak uwagę, że w II wojnie światowej Wielka Brytania miała przeciwko sobie nie tylko III Rzeszę, ale i grający na jej zmarginalizowanie tandem sowiecko-amerykański. Jednak nawet w tak niesprzyjającym układzie sił Churchill walczył o polskie interesy. Niestety, jego pozycja w „wielkiej trójce” zależała od dobrej woli Roosevelta, toteż była to walka beznadziejna. Czy zgadzacie się z taką tezą?

Sarah Skeate „Trzy kolory wystarczą. Rysuj!” (Insignis) Jeśli chcesz nauczyć się rysować, to ta książka stworzona jest dla ciebie. To naprawdę proste, łatwe i przyjemne. Odkryj prawdziwą przyjemność bazgrolenia. Możesz tworzyć niesamowite rysunki, używając najprostszych przyborów - potrzebujesz jedynie czerwonego, czarnego i niebieskiego długopisu. Ta cudownie wywrotowa książeczka pełna jest fantastycznych pomysłów. Pokaże ci, jak powołać do życia urocze postaci (straszne też!) oraz jak kreować niezwykłe światy. Bogactwo inspiracji i przejrzyste instrukcje pomogą ci rozwijać zdolności plastyczne. Trzymasz w ręku pozycję obowiązkową dla indywidualistów o artystycznym zacięciu w każdym wieku! Trzy kolory wystarczą. Rysuj!

Iwona Żytkowiak „Świat Ruty” (Prószyński i S-ka) Mglisty poranek rozpoczyna kolejny dzień życia Ireny. Nic nie zapowiada, że będzie zupełnie inny niż poprzedni, że odmieni wszystko. Z chwili zamyślenia wyrywa ją tępy odgłos uderzenia i huk ciała uderzającego o jezdnię. Targana wyrzutami sumienia Irena postanawia pojechać do szpitala. Tak poznaje Rutę i jej rodziców. I kiedy wydaje się jej, że będzie musiała zmierzyć się z oskarżeniami, poznaje świat drugiego człowieka. A to coś, co może ja przerosnąć. To książka o odszczepieniu i naznaczeniu. O historii, której nie da się wykorzenić. Polacy, Żydzi i Niemcy żyją tu w specyficznej relacji. Każdy poszukuje swojej tożsamości. Bo tak naprawdę każdy z nas - jak Ruta - jest zawieszony na granicy światów.

Michael Greger, Gene Stone „Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem”, Czarna OwcaPrzystępna i aktualna książka napisana przez lekarza, który przekonuje, że możemy ustrzec się wielu poważnych chorób dzięki odpowiedniemu odżywianiu. Każdy z piętnastu rozdziałów poświęcony jest innej chorobie oraz zaskakująco prostym sposobom pozwalającym jej uniknąć. Autor omawia również dwanaście grup pokarmów, które powinniśmy wprowadzić do swojej codziennej diety, żeby czuć się lepiej i żyć dłużej. Wszystkie zalecenia doktora Gregera są poparte wieloletnimi badaniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski